Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
یک نوزاد زنده از زیر آوار بیروم آمد،

«آمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه به بیش از چهارصد تن رسید»

2011 October 25

خبر / رادیو کوچه

آمار رسمی تلفات زمین‌لرزه روز یک‌شنبه در شرق ترکیه به 432 تن رسیده و تلاش‌ها برای نجات بازماندگان از زیر آوارها افزایش یافته است. بنا بر اعلام مقام‌های ترکیه دست‌کم ۱۳۰۰ نفر در زلزله شهرهای وان و ارجیش زخمی شده‌اند.

گروه‌های امداد روز سه‌شنبه، 25 اکتبر، موفق شدند یک نوزاد ۱۵ روزه را به هم‌راه یک زن باردار و دو فرزندش از زیر آوار نجات دهند. نجات این افراد امیدها برای یافتن افراد زنده زیر آوار را افزایش داده است.

بسیاری از ساکنان مناطق آسیب‌دیده دومین شب پس از زلزله را بدون دست‌گاه‌های گرمایشی و سرپناه به صبح رساندند و دولت ترکیه به دلیل آن‌چه کوتاهی در رسیدگی و کمک به این افراد خوانده شده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

دولت ترکیه وعده داده است کمک‌های خود را به هزاران نفری که در اثر این زلزله آسیب دیده یا بی‌خانمان شده‌اند، افزایش دهد.

به گفته مقام‌های مسوول، ۱۲ هزار چادر جدید به شهرهای زلزله‌زده و روستاهای اطراف آن فرستاده می‌شود.

بسیاری از افراد در این مناطق دومین شب پس از زلزله را بدون گرما و سرپناه به صبح رساندند و دولت ترکیه به دلیل کوتاهی در رسیدگی و کمک به این افراد مورد انتقاد قرار گرفته است.

بنا‌بر تازه‌ترین گزارش اداره حوادث طبیعی و امور اضطراری ترکیه، زلزله اخیر بیش از ۲۲۰۰ ساختمان را ویران کرده است.

جسیکا سالابنک، سخنگوی فدراسیون جوامع صلیب سرخ جهانی و هلال احمر با وخیم خواندن اوضاع در مناطق زلزله‌زده احتمال داده است که صدها و شاید هزاران نفر هنوز زیر آوار گرفتار باشند. آمار رسمی افراد گم‌شده هنوز اعلام نشده است.

به گفته خانم سالابنک با رسیدن دمای هوا به زیر صفر در ساعات شب نیاز به پتو، غذای گرم و بخاری بسیار حیاتی است.

از سویی دیگر سیاست‌مداران مخالفان دولت ترکیه از «ناکامی در مدیریت بحران» دولت این کشور انتقاد کرده و تصمیم آنکارا در قبول نکردن کمک‌های خارجی را اشتباه توصیف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«بیش از یک‌هزار کشته و زخمی در زلزله ترکیه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,