Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
به بهانه زادروز نوسترآداموس

«پیش‌گویی‌های آخرالزمان»

2009 December 14

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

چهاردهم دسامبر مصادف با زادروز«نوسترآداموس» پیش گوی پرآوازه‌ی فرانسوی است. نام اصلی وی میشل دو نتردام است. پیش گویی‌های او در قرن بیست و یک به صورت یک فرهنگ غالب درآمدند و از روی آن‌ها هزاران فیلم و کتاب منتشر شد.

20091214-nostradamus-koocheh

وی در «سنت رمی» فرانسه در خانواده ای با هشت فرزند به دنیا آمد. پدرش «جام دی نستردام» به فروش غلات  اشتغال داشت و مسوول دفترخانه  نیز بود. اصالت خانواده‌‌ی پدر وی یهودی بود، اما پدر جام، در حدود سال ۱۴۵۵ به مذهب کاتولیک روی آورد و نام مسیحی «پیر» و نام خانوادگی «دی نستردام» را برای خود انتخاب کرد(این نام خانوادگی از روز قدیسی که در آن تشریفات گرایش وی به مذهب کاتولیک اجرا شده گرفته شده‌است)

میشل هنگام تحصیل به نجوم و ریاضیات علاقه بسیاری نشان می‌داد. با وجود این به خواست پدرش درسال ۱۵۲۱ در آموزشگاه پزشکی «مون پلیه» نام نوشت و با نویسنده‌ی نامدار فرانسوی «فرانسوا رابله» آشنا شد و با تشویق او به سرودن شعر و نوشتن تکه‌های ادبی پرداخت او  تحصیلات خود را در شهر آوینیون به پایان رساند.

میشل در سال 1532 به شهر «آژن» رفت و به طبابت پرداخت. او در همین شهر ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد ولی در بازگشت از یک سفر کوتاه همسر و دو فرزند خود را مرده یافت .

درباره جزییات این ماجرا هیچ مطلبی انتشار نیافته ولی این واقعه وی را منقلب کرد به طوری که بدون این که مقصد بعدی خود را به کسی بگوید آژن را ترک کرد او مدت 12 سال شغل و مکان ثابتی نداشت و از شهری به شهر دیگر می رفت تا این‌که هنگام بروز طاعون در جنوب فرانسه به زادگاهش «پروانس» بازگشت و با شهامت تمام به یاری هم وطنان خود شتافت.

نوسترآداموس یادداشت‌های خود را به صورت رباعی سرایید و صد رباعی نخست را با نام «نخستین صدگانه» یا «صد شعر» منتشر کرد

میشل در سال 1547 درشهر«سالون» ایتالیا زندگی تازه‌ای را با برادرش «برتران» آغاز کرد . میشل در این شهر با بیوه جوانی به نام «آن پونسار» ازدواج کرد و ضمن طبابت به رشته مورد علاقه‌اش یعنی نجوم پرداخت و اندوخه خود را صرف احداث رصد خانه شخصی کرد.

شهرت نوسترآداموس به دلیل پیش گویی‌های نزدیک به واقعیتش بود. او  در سال ۱۵۵۰ نخستین سال نمای نجومی(تقویم نجومی) را که در آن پیش‌بینی‌هایی درباره‌ی رخدادهای سال و اوضاع جوی انجام شده بود، پخش کرد.

برای نخستین بار نام میشل دی نستردام در این سال نما، نوسترآداموس یاد شده و پیشه و کارشناسی او پزشک و آستروفیل نوشته شده‌است. کلمه «آستروفیل» هم که برای نخستین بار در این سال نما نوشته شده به معنای دوستدار ستاره‌ها است. نوسترآداموس این کلمه‌ی ساختگی را به آسترولوگ یا ستاره‌شناس ترجیح داده‌است.

اولین پیش گویی او درباره سرنوشت هانری دوم پادشاه فرانسه است که دقیقن چهارسال پس از انتشار این پیش گویی تحقق یافت و هانری دوم روز دهم ژانویه سال 1559 درست به همان صورتی که  نوستر آداموس پیش بینی شده بود به قتل رسید .

نوسترآداموس یادداشت‌های خود را به صورت رباعی(دوبیتی) سرایید و صد رباعی نخست را با نام «نخستین صدگانه» یا «صد شعر» منتشر کرد.

وی  در سرآغاز این رباعی‌ها که روی سخن به پسرش سزار نوشته است؛ بر این نکته پا می‌فشارد که سرنوشت مردم(بشر) و آینده‌ی جهان را با دانش و خواندن حرکات ستارگان می‌توان دریافت و هر رباعی او گویای رخدادیست که در آینده‌ی  دور یا نزدیک روی خواهد داد. پیش گویی‌های نوسترآداموس بیشتر به صورت رباعی‌هایی به نظم درآمده و تعداد آن‌ها ۹۶۵ است.

در سال ۱۵۶۶ بیماری نقرس که سال‌ها باعث رنجش نوسترآداموس شده بود، به ورم یا آب آوردگی تبدیل شد. گفته می‌شود که وی در عصر روز اول ژوئن، منشی خود را فراخواند و به او گفت: «تو هنگام طلوع خورشید مرا زنده نخواهی دید.» صبح روز بعد بدن بی‌جان نوستراداموس در کف اتاق تزدیک تختش و میز افتاده بوده‌است. وی در کلیسای محلی «فرانسیستن» به خاک سپرده شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,