Saturday, 18 July 2015
07 July 2020
شاد و تندرست

«هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است»

2011 October 27

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

رنج و دردهای ورزش ما تمامی ندارد، اما آن که این وسط آدرس اشتباهی می‌دهد متاسفانه کسی نیست به جز اربابان رسانه‌ها. البته سنگ‌ها را بسته و سگ‌ها را رها کرده‌اند. آنانی که حرمتی برای قلم قائل بودند حق حرف زدن ندارند و گرنه چه کسی است که نداند مشکل ورزش ما نیز چون اقتصاد و سیاست و دیگر مشکلات ما از کجا آب می‌خورد. با تمامی این مسایل اما نمی‌توان دید و دل خون نشد. صداوسیمای جمهوری ‌اسلامی با وقاحت تمام نوجوانانی را به تصویر می‌کشد که در سالن انتظار مرده‌شورخانه‌ی یک قبرستان عمومی ورزش و تمرین می‌کنند و از همین بیغوله‌ای که حتا یک تشک ورزشی سالم ندارد، چندین قهرمان ایران و عضو تیم‌ملی تقدیم ورزش این مملکت کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما مردم زرنگ‌تر از آن هستند که بشود فریب‌شان داد. وقتی یک روز پس از پخش این گزارش در پربیننده‌ترین برنامه‌ی ورزشی تلویزیون ایران، مدیر پرطرف‌دارترین تیم فوتبال آسیا، یکی از مشهورترین کارشناسان فوتبال ما یعنی «امیرحاج ‌رضایی» را نمی‌شناسد، نخستین چیزی که به ذهن هر کسی می‌آید این است که این آدم در این پست و جای‌گاه چه می‌کند و چرا امثال «حاج‌رضایی» و دکتر «صدر» و ده‌ها نام پراعتبار دیگر سال‌ها در حاشیه باشند و مدیریت فوتبال مملکت در دست آدم‌هایی مانند «رویانیان»؟

ظاهرن «سلطان» با خودش فکر می‌کرده است که نه تنها به‌ترین و برترین مدیر فنی دنیاست بلکه محبوب‌ترین شخصیت ورزشی تاریخ کشور هم هست. اما یک نظرسنجی تازه نشان داد که با چند رفتار اشتباه می‌شود همه‌ی ارزش و اعتبار گذشته را به باد داد. حالا علی آقای «پروین» کار را خراب‌تر هم کرده است و در برابر چشم و گوش هزارها نفر گفته است که آدم‌هایش را می‌فرستد تا خدمت «عادل‌ فردوسی‌پور» برسند. کسی نیست که بگوید «علی» آقا حالا گیرم که با زدن «عادل» 20 درصد ماجرا جور شد با 90 درصد بقیه‌اش چه می‌کنی؟ وقتی که با جمعی نظامی از فوتبال بی‌خبر، برای تخریب محبوب‌ترین تیم فوتبال کشور روی هم بریزی نتیجه‌اش همین می‌شود که باید 120 دقیقه جان بکنی که یک تیم دسته‌دومی را ببرید، آن هم با هزار سلام و صلوات.

——————————-

گویا روزهای خوش «امیر قلعه‌نویی» در «تراکتور» رو به پایان است و «ژنرال» تازه دارد آن روی سکه‌ی مربی‌گری در «تبریز» را می‌بیند. اقتدار و غرور کاذب و عصبیت در این تیم جواب نمی‌دهد. این‌که او بخواهد به هر قیمتی بر روی حرف‌هایش بایستد و از نظریاتش دفاع کند هم حد و اندازه‌ای دارد و حالا طرف‌داران «تراکتور» فکر می‌کنند که «قلعه‌نویی» پا را از گلیمش فراتر گذاشته است. گلایه‌های تماشاگران آذری کم کم شروع شده و اگر وضعیت نتایج این تیم و برخوردهای «ژنرال» ادامه یابد باید گفت کسی که باید چمدانش را ببندد و برود «امیر» خان است.

——————————-

در خبرها آمده بود که «احسان‌ قائم‌مقامی» به دلیل عدم رویارویی با حریف «اسراییلی‌اش» از کل تورنومنت شطرنج «فرانسه» اخراج شده است.

پس از توهین‌های این چنینی از سوی ورزش‌کاران ایرانی، از این پس قرار است تا به تدریج این رویه در تمامی مسابقات انجام شود و اگر ورزش‌کاری از مسابقه و رویارویی با حریف خود انصراف دهد از کل مسابقات حذف خواهد شد. باید منتظر شویم ببینیم مسوولان چه چاره‌ای برای این قانون تازه می‌اندیشند.

——————————-

تیمی که چند هفته پیش «آرسنال» را با 6 گل اختلاف شکست داد خود در برابر همشهری‌اش به خاک و خون کشیده شد.

«سر آلکس‌ فرگوسن» با شکست 6 بر 1 در برابر «منچسترسیتی» یک افتخار دیگر را هم به افتخارات خود در باش‌گاه «منچستریونایتد» اضافه کرد و آن هم سنگین‌ترین باخت خانگی تاریخ این باش‌گاه بود. پس از بازی، «فرگوسن» با صداقتی که ویژه‌ی خود اوست گفت: «خرد شده‌ام. باور نمی‌کنم.» اما چه کسی است که نداند این نتایج تاثیری در روند این باش‌گاه و مربی بزرگ نخواهد گذاشت، اسطوره‌ی «سر آلکس» هم‌چنان پابرجاست.

——————————-

برنامه‌ی این هفته‌ی نود جدای جنجال‌های دور و بر باش‌گاه «پرسپولیس» چیز دیگری هم داشت که از آن انتخاب‌های ویژه‌ی «عادل» بود. «احمد حسن‌زاده»، هافبک تیم فوتبال «مس‌ کرمان»، میهمان ویژه‌‌ی این برنامه «نود» بود. او که با سادگی خاصی صحبت می‌کرد و البته کمی هم خجالتی بود، با افتادگی تمام گفت که زمانی در یک بانک آبدارچی بوده و هنگامی که در «مس ‌سرچشمه» بازی می‌کرده است، «مرفاوی» بازی او را پسندیده و به «مس ‌کرمان» آورده است. باز جای امیدواری است که هنوز در کشور ما فوتبالیست‌هایی پیدا می‌شوند که گذشته‌ی خود را فراموش نکرده‌اند و به مردم از موضع بالا نگاه نمی‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,