Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
گزارش اقتصادی هفته

«بحران یورو، مشکل امروز اروپا»

2011 October 28

سایه کوثری/ رادیو کوچه 

هفته گذشته رهبران کشورهای اروپایی در بروکسل جمع‌شدند تا  در مورد حل بحران یورو که هرروز دامن‌گیر کشورهای بیش‌تری از اتحادیه اروپا می‌شود با یکدیگر مشورت کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از پایان  دور اول گفتگوها، کشورهای شرکت‌کننده در مورد افزایش میزان نقدیندگی بانک‌های اروپایی به توافق رسیدند هرچند در مورد نحوه انجام آن هنوز بحث‌وجدل بسیار است.

اما اگر بر سر سایر موضوعات مورد بحث و اختلاف به توافق برسند، آنگاه بانک‌های حوزه یورو موظف می‌شوند نقدینگی خود را به بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو افزایش دهند.

غول بحران یورو که اروپا چندین ماه ‌است با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند هر روز بزرگ‌تر می‌شود. اگر چه رسانه‌ها سعی در مخفی کردن بحران‌های اقتصادی در اروپا دارند، اما اوضاع آن‌قدر آشفته است که قابل مخفی کردن و کنترل نیست. چرا که فشار و عواقب بحران، از دولت و بانک‌ها به سطح عموم مردم رسیده و بحران اقتصادی را به یک بحران سیاسی نیز تبدیل کرده است.

بحران یورو در اروپا روز به روز شدیدتر می‌شود. کشورهای عضو اتحادیه یکی پس از دیگری به ورشکستگی رسیده و از صندوق پول اتحادیه اروپا تقاضای وام دارند . اما در مقابل، آلمان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای اعطای وام به کشورهای نیازمند وضع کرده است.

فقط ظرف یک سال گذشته، کشورهایی از جمله فرانسه، انگلیس، سوئیس، ایتالیا، یونان، اسپانیا، سوئد، لوگزامبورگ و برخی دیگر با شدیدترین موج اعتراض‌های مردمی و تظاهرات گسترده درگیر بوده‌اند و این بحران نه تنها همچنان وجود دارد، بلکه روز به روز عمیق‌تر و گسترده‌تر می‌شود.

اکنون کشورهای عضو اتحادیه به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین راه برای حل این معضل افزایش نقدینگی بانک‌هاست اما کارشناسان اقتصادی معتقدند اروپایی‌ها آن‌قدر که در خلق و آفرینش واحد پول مشترک، یورو موفق بودند در حل بحران ناشی از آن چندان موفقیتی کسب‌ نکرده‌اند.

یونان جزو اولین کشورهای اروپایی بود که در پی سرازیر شدن سونامی اقتصادی امریکا به اروپا، دچار بحران شدید اقتصادی و استقراض خارجی شد. این بحران، به هم‌راه روند رو به رشد بیکاری، سبب شد تا مخالفت‌های مردم روز به روز افزایش یافته و به تظاهرات‌ پیاپی در سطح شهرها کشانده شود.

یونان مدت‌هاست که با بحران اقتصادی شدید مواجه شده است و به همین دلیل مجبور شده از صندوق پول اتحادیه‌ اروپا وام بگیرد و در مقابل برای بازپرداخت، ریاضت‌های اقتصادی شدیدی را بر مردم اعمال کند. مردم از همان ابتدا مخالف اخذ وام تعهدآور از صندوق اتحادیه بودند، اما این یک سیاست کلی تحمیلی بر کشورهای ضعیف اروپایی است.

این نگرانی وجود دارد که بحران مالی یونان به اقتصاد کشورهای ایتالیا و اسپانیا نیز سرایت کند و یورو را در عرصه جهانی بی‌اعتبار کند.

به‌همین دلیل کشورهای حوزه یورو در نظر دارند به دولت یونان برای خروج از بحران مالی جاری کمک کنند و صندوق کمک‌های اضطراری این حوزه، به ارزش ۴۴۰ میلیارد یورو، را چند برابر افزایش دهند.

انتظار می‌رود که طلب‌کاران خارجی یونان مجبور به پذیرش ضررهای سنگین شوند که بیش‌تر از میزان ۲۱ درصدی است که هم اکنون پیشنهاد شده است.

بدهی‌های ایتالیا نیز به مرز هشدار جدی برای متحدان اروپایی‌اش رسیده است. اگر چه برلوسکنی نیز مانند یونان وعده‌ی اصلاحات اقتصادی و اعمال برنامه‌های ریاضتی جدیدی را می‌دهد، اما به‌نظر می‌رسد این برنامه‌ها آن‌چان غیرقابل اجرا باشد که در مرحله حرف و سخن باقی‌ بماند.

ایتالیا به عنوان سومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو نیاز دارد طی سه سال آینده معادل ۶۰۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی عرضه کند تا بتواند بدهی‌های روبه رشد خود را کاهش دهد.

اگر چه کشورهای قدرتمند اتحادیه به ویژه آلمان گمان کرده‌اند که با اجرای سیاست ورشکسته کردن کشورهای دیگر و اعطای وام و تسهیلات می‌توانند آن‌ها را نیز مانند کشورهای جهان سوم وابسته به صندوق بین‌المللی پول کنند، اما طولی نمی‌کشد که اعطای همین تسهیلات بلای اقتصاد خود آنان خواهد شد و مردم نیز تحمل نیاورده و دست به اعتصابات گسترده خواهند زد که در نتیجه نه تنها اقتصاد بلکه امنیت عمومی اروپا نیز در بی‌ثباتی و ناامنی بیش‌تری قرار می‌گیرد.

بحران یورو نه تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا را گرفتار کرده بلکه دامن‌گیر دیگر کشورها هم شده است.

به همین‌دلیل باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا از کشورهای حوزه یورو خواسته است هر چه زودتر برای حل بحران بدهی ملی اعضای این منطقه اقدام کنند.

به گفته رییس ‌جمهور ایالات متحده، این مشکل تهدیدی برای احیای اقتصاد این کشور است.

او معتقد است که بحران مالی اروپا بزرگترین تهدید برای اقتصاد آمریکاست.

هرچند هنوز بی‌اطمینانی درباره وضع یونان و توانایی این کشور در پرداخت تعهدات مالی خود همچنان در بازارهای سرمایه ادامه دارد، عدم اطمینان به بدهی بعضی از کشورهای جنوب اروپا در کنار ایرلند و پرتغال نیز وجود دارد. همه این عوامل بر نظام مالی جهانی فشار زیادی را وارد کرده است.

 

مقصر کیست؟

کارشناسان می‌گویند یکی‌ از دلایل بحران یورو پنهان کردن وضعیت اقتصادی برخی کشورها از سوی دولتمردان‌شان برای فریب دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است.

به گفته آنان آن‌چه سبب بحران مالی واحد پول اروپا شده این است که مبتکران آن چنین وضعی را پیش‌بینی نکرده بودند.

آنان نه تنها راه‌حلی برای خروج از این بحران تعبیه نکرده‌اند بلکه برنامه‌ای هم برای خارج‌شدن از این مخلوق دست‌ساز خود نداشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,