Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
مهار‌ت‌های زندگی – زندگی سلامت

«گیاهان خانگی؛ پاک‌کننده هوا»

2011 October 29

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

    یادش به خیر همین چند سال پیش‌ها که خانه‌ها حیاطی داشتند و حوضی و باغچه‌ای که آدم عصرها بعد یک آب‌پاشی در یک هوای خنک می‌نشست روی قالی‌چه توی ایوون یا تخت کنار حیاط و با یک قاچ هندوانه یا نون بربری تازه و پنیر عصرونه‌ای می‌خورد و کنارش هم یک چای قند پهلو، یک چیز دیگه این فضا را دل‌پذیرتر می‌کرد و آن‌هم عطر و حضور گل‌دان‌های پر از گل بود از یاس رازقی و محبوبه شب تا گل شاه‌پسند و پیچک‌های امین‌الدوله و …. گل‌هایی که روح و روان آدم رو با عطرشون جلا می‌دادند و به زندگی‌ها رنگ و بوی دیگری می‌دادند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حالا این سال‌ها در دوره‌ی دود و ماشین و آپارتمان‌نشینی هرچند دیگر از اون صفای حیاط‌های قدیمی و گلدون‌هاش خبری نیست اما به هرحال آدم‌ها هنوز یادشون نرفته که با گل و گیاه آشتی باشند و در بسیاری از خانه‌ها ردپای گیاهان را می‌توان دید که البته اغلب گیاهان مناسب آپارتمان هستند و به طور معمول دارای برگ‌های سبز و بدون گل.

اما گذشته از مراقبت و نگاه‌داری این گیاهان این مهم هست که چه گیاهانی را برای تزئین منزل خود انتخاب می‌کنیم به ویژه این‌که اگر بدانیم این گل و گیاهان علاوه بر نقش تزئینی می‌توانند نقشی فراتر هم داشته باشند.

در برنامه امروزم به چهار گیاه مفید برای سلامتی اشاره می‌کنم که بهتر است از آن‌ها برای تزئین داخل خانه بهره ببریم.

4 گیاه خانگی مفید

گل‌دان‌های زیبایی که لب پنجره‌تان می‌گذارید ممکن است که نقشی فراتر از یک تزئین‌کننده فضای خانه شمارا داشته باشد. این گیاهان در عین حال که محل زندگی شما را زیبا می‌کنند، می‌توانند با آلودگی داخلی خانه نیز مبارزه کنند. گیاهانی که هم خانه و هم سلامتی را بهبود می‌بخشند.

توصیه می‌شود برای این که یک تنوع اساسی به دکوراسیون اتاقتان بدهید، به جای آویزان کردن یک تابلوی پیکاسو بر دیوار یک گل‌دان در اتاق قرار دهید.

تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان ناسا نشان داده که برخی از گیاهان قادرند آلاینده‌های خطرناک را جذب کنند و هوای پاک تولید کنند:

پاک‌سازی با گل‌های داوودی

گل‌های داوودی که از قرن پانزدهم پیش از میلاد در چین کشت می‌شده دارای موارد استفاده متعدد دارویی و خوراکی است. در برخی نقاط آسیا از گل زرد و سفید آن به عنوان یک نوشیدنی شیرین لذت می‌برند، در حالی که جوشانده نوع سبز آن به عنوان یک وعده غذایی خوشمزه در چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سویی دیگر در نتیجه مطالعات ناسا آمده که گل‌های داوودی به شدت در ازبین بردن بِنزِن (هیدرو کربن سمی) هوا موثرند. بنزن یکی از شایع‌ترین آلاینده‌‌های بی‌بو است که در جوهر، رنگ، پلاستیک، رنگ مو، موادشوینده، بنزین، دارو و آفت‌کش‌ها یافت می‌شود. این گل‌ها تا شش هفته چنان‌چه در معرض نور غیرمستقیم باشند به رشد خود ادامه می‌دهند و دوام می‌یابند.

 هوای تازه با زنبق صلح (peace lily)

این گیاه زیبای بومی مناطق گرم‌سیر، دارای برگ‌های بزرگی است که فرمالدهید، بنزن، تری کلرواتیلن و سایر آلاینده را جذب می‌کند. این گیاه در نور کم و روشن با خاک کمی مرطوب رشد می‌کنند. برای تنفس هوای تازه به جای استفاده از اسپری شیمیایی بهتر است در میان گل‌های به رنگ صلح این گیاه نفس بکشید.

 

پالم بامبو برطرف‌کننده خشکی هوا  

گیاه «پالم بامبو» (Bamboo Palm ) که رشد خوبی دارد و قدی بلند، برگ‌های بلند و ظریفش که با نوازش باد به حرکت درمی‌آیند، آلاینده‌هایی هم‌چون فرمالدهید، بنزن، مونو اکسیدکربن و کلروفرم را از هوا دور می‌کنند.

این گیاهان علاوه بر این که به شما در تنفس هوای تازه کمک می‌کنند، در دفع انواع عنکبوت و شته هم بسیار خوب عمل می‌کند. در طول ماه‌های سرد زمستان که هوا بسیار خشک است، این نوع از بامبو از خود رطوبت موردنیاز را ساطع می‌کند. بهتر است این گیاه را از نور مستقیم خورشید دور نگاه داشت و با تقویت‌کننده‌های مایع در طول تابستان آن را تقویت کرد.

با گل‌های ژربرا آسوده بخوابید

اگر برنامه یک استراحت شبانه خوب را در دستور کارتان دارید بهتر است چند شاخه گل ژربرا  (Daisies Gerbera) در محل خوابتان قرار دهید. در حالی که اکثر گیاهان در طول روز اکسیژن آزاد می‌کنند و چرخه تنفسی آن‌ها در ساعات شب کاهش می‌یابد، این گیاه در شب هم‌چنان به کار آزاد ساختن اکسیژن ادامه می‌دهد و به کمک تنفس و خواب بهتر می‌آید.

گل ژربرا به خصوص برای کسانی که از قطع تنفس در طول خواب یا اختلالات تنفسی رنج می‌برند بسیارمفید است. این گل‌ها سبب می‌شوند تا در هرزمانی از شبانه روز خواب آرامی داشته باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,