Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای بیست و هشتم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 28
دولت انتقالی لیبی:

«قاتلان قذافی را محاکمه می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دولت انتقالی لیبی روز پنج‌شنبه، 27 اکتبر، اعلام کرد که قاتلان سرهنگ معمر قذافی، رهبر پیشین این کشور را محاکمه می‌کند.

عبدالحفیظ غوقه، معاون رییس دولت انتقالی، گفت که یک تیم تحقیق در خصوص قتل قذافی آغاز به کرده است که او این اقدام را منحصر به فرد توصیف کرد.

پیش از این‌که هفته گذشته خبر مرگ سرهنگ قذافی منتشر شود بر اساس تصاویر ویدئویی که توسط انقلابیون از سرهنگ قذافی گرفته شده او در هنگام دستگیری زنده بوده است.

فعالان حقوق بشر برخی از مخالفان مسلح لیبی را پس از در دست گرفتن کنترل شهر سرت متهم به کشتار جمعی کرده‌اند.

………………………………………………..

در سن 96 سالگی روی داد،

«پدر برق ایران، تیمور لکستانی درگذشت»

خبر / رادیو کوچه

تیمور لکستانی، پدر برق ایران و از بنیان‌گذاران دانش‌گاه صنعتی‌شریف که چندی پیش بر اثر سکته مغزی در بیمارستان ایران‌مهر تهران بستری شده بود شب گذشته، چهارشنبه، 26 اکتبر، در سن 96 سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، مهندس تیمور لکستانی در سال 1294 در سلماس به دنیا آمد و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان فردوسی تبریز در سال 1313 به دانش‌کده فنی دانش‌گاه تهران راه یافت و در زمره 10 نفر اول پذیرفته و با اخذ رتبه ممتاز فارغ‌التحصیل شد.

لکستانی از نخستین گروه مهندسان برق دانش‌آموخته دانش‌گاه تهران بود که پس از فراغت از تحصیل به صنعت برق کشور ملحق شد.

در زمان ورود لکستانی به صنعت برق، کارخانه برق تهران در اختیار مهندسان چک بود و از آن جا که آن‌ها تمایلی برای انتقال دانش و تخصص برق به ایرانی‌ها نداشتند، لکستانی و هم‌کارانش خود را متعهد به کسب این تجارب و تخصص کرده و با مطالعه پنهانی نقشه‌های مهندسان چک، امور حساس در اداره شبکه برق تهران را فرا گرفتند تا این که سرانجام همین تعهد و تلاش سبب شد تا چکی‌ها مجبور به ترک کارخانه برق شده و اداره کارخانه برق تهران بر عهده مهندسین داخلی قرار گیرد.

وی هم‌چنین پس از انتصاب به ریاست شبکه برق تهران در سال 1326، در توسعه این شبکه نقش بسیار تاثیرگذاری داشت.

لکستانی که از پایه‌گذاران دانش‌گاه صنعتی‌شریف بود در سال‌های 1345 تا 1359 عضو هیت امنا و معاون فنی این دانش‌گاه بود.

………………………………………………..

احتمال بازداشت‌شدن مدیرعامل بانک مسکن،

«بازداشت دونفر در ارتباط با اختلاس بزرگ در ایران»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که روز پنج‌شنبه، 27 اکتبر، برخی گزارش‌ها از بازداشت مدیرعامل بانک مسکن در خصوص اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی در ایران خبر می‌دهند، سخن‌گوی قوه قضاییه تنها اعلام کرده است که دو نفر از متهمان این پرونده  روز گذشته در ایران بازداشت شدند.

این در حالی است که غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضاییه و مسوول پی‌گیری این پرونده از آوردن نام این افراد خودداری کرده است.

به گزارش فارس، آقای ‌اژه‌ای که برای شرکت در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب شیراز به این شهر سفر کرده، در یک نشست خبری گفت: «این پرونده در حال حاضر مراحل قانونی خود را پشت سر می‌گذارد و ممکن است برحسب ضرورت‌ها برخی افراد از بازداشت آزاد شوند.»

سخن‌گوی قوه قضاییه با اشاره به این‌که نمی‌تواند نام افراد بازداشت شده را اعلام کند، ادامه داد: «در این زمینه منع قانونی داریم و نمی‌توانیم متهمان پرونده را معرفی کنیم.»

در همین رابطه خبرها حکایت از دستگیری قائم مقام بانک مرکزی، سید حمید پورمحمدی دارند. اما هنوز مقام های قوه قضایه این مطلب را تایید نکرده اند.

………………………………………………..

پس از پایان دوران محکومیت و اجرای حکم شلاق،

«آزادی امین نیایی‌فر، دانش‌جوی زندانی در اوین»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، امین نیایی‌فر، دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانش‌کده فنی دانش‌گاه تهران، روز پنج‌شنبه، 27 اکتبر، از زندان آزاد شده است.

به گزارش جرس، نیایی‌فر که در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود، صبح امروز و با پایان یافتن دوران محکومیت‌اش از اوین آزاد شد.

این در حالی است که وی هفته گذشته هم‌زمان با وقت ملاقات خانواده‌ها با زندانیان، برای اجرای حکم شلاقش به دادسرای اوین فراخوانده شده بود.

 نیایی‌فر، دانش‌جوی ۲۲ ساله دانش‌گاه تهران در روز عاشورا در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. او از سوی قاضی پیرعباسی، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، به شش ماه حبس تعزیری، یک و نیم سال حبس تعلیقی و تحمل سی ضربه شلاق محکوم شده بود که حکم شلاقش هفته‌ی پیش در محل دادسرای اوین اجرا شد.

او مدتی را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ گذراند و سپس با قید وثیقه آزاد شد.

نیایی‌فر تابستان امسال و به دنبال تایید حکمش در دادگاه تجدیدنظر، به زندان اوین بازگردانده شده بود.

………………………………………………..

بر اثر انفجار دو بمب در بغداد،

«بیش از پنجاه کشته در انفجار پایتخت عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 27 اکتبر، براثر یک رشته انفجار در بغداد، پایتخت عراق دست‌کم 18 تن کشته و بیشت از 45 نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش الجزیره، مقام‌های دولت عراق در گزارش‌های اولیه خود اعلام کردند که انفجار نخست در یک فروش‌گاه لوازم موسیقی و به هدف یک گشت پلیس در محله‌ای شیعه‌نشین در شمال شرق بغداد صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش‌ها، چند دقیقه بعد و هنگامی که مجروحان انفجار اول در حال انتقال از محل واقعه بودند، انفجار دوم روی داده است.

انفجار دوم در میان چند کارگر که در محل حادثه تجمع کرده بودند صورت گرفت.

پلیس تمامی محدوده دو انفجار را در کنترل گرفته و کلیه مسیرهای منتهی به محل‌های وقوع انفجارها را مسدود کرده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این دو انفجار را برعهده نگرفته است.

منابع بیمارستانی که مجروحان در آن بستری هستند حال آن‌ها را وخیم گزارش کرده‌ و گفته‌اند احتمال افزایش کشته‌شدگان این دو انفجار وجود دارد.

………………………………………………..

در پی درگذشت شاهزاده سلطان بن‌عبدالعزیز،

«پادشاه عربستان ولیعهد این کشور را تعیین کرد»

خبر / رادیو کوچه

پادشاه عربستان سعودی، شام‌گاه پنج‌شنبه، 27 اکتبر، فرمان تعیین شاهزاده نایف بن‌عبدالعزیز را به عنوان ولی عهدی این کشور صادر کرده است. این فرمان در پی درگذشت شاهزاده سلطان بن‌عبدالعزیز صادر شده است.

بر اساس فرمان پادشاه عربستان شاهزاده نایف بن‌عبدالعزیز به عنوان جانشین رییس هیت وزیران تعیین شده است و سمت وزارت کشور را که پیش از این برعهده داشته بود را نیز حفظ خواهد کرد.

بر اساس بیانیه دیوان پادشاهی عربستان ملک عبداله از هیت بیعت که تعداد آن‌ها به ۳۵ تن می‌رسد خواست با «شاهزاده نایف بیعت کنند.»

تلاش‌های ولی عهد جدید سعودی به از بین بردن القاعده در سعودی منجر شده است و هم‌چنین برنامه‌های متعددی برای بازپروری بازاداشت‌شدگان متهم به تروریسم برعهده داشت.

رابرت گیتس وزیر دفاع سابق امریکا پیش از این از عمل‌کرد کمیته ارشاد و بازپروری در عربستان قدردانی کرده بود.

شاهزاده نایف ریاست افتخاری شورای وزیران کشور عرب را بر عهده دارد و تلاش‌هایی برای به ثمر رسیدن توافق‌نامه کشورهای عربی برای مبارزه با تروریسم انجام داده بود.

………………………………………………..

برای سومین بار،

«تعویق سفر هیات اروپایی به ایران»

خبر/ رادیو کوچه

جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه 27 اکتبر به هیات اروپایی خبر داده اند که حاضر نیستند برای سفر آن‌ها به تهران ویزا صادر کنند و به همین دلیل دیدار نمایندگان پارلمان اروپا از ایران لغو شده است.

تارجا کرانبرگ رییس فلاندی این هیات با اظهار بی اطلاعی از علت لغو این سفر اظهار داشت: «مسوولان ایرانی هنوز هیچ دلیل روشنی برای لغو این دیدار ارایه نکرده اند و ما اطلاع دقیقی در این زمینه نداریم.»

 خانم کرانبرگ که در روز چهارشنبه از این تصمیم مطلع شده افزود: «احتمالات مختلفی در این زمینه وجود دارد. برخی از ملاقات‌ها از سوی وزارت امور خارجه و پارلمان ایران هماهنگ شده بود. ما هم‌چنین درخواست دیدار با نمایندگان جامعه مدنی و مخالفان را ارایه کرده بودیم و ممکن است که این موضوع، دلیل لغو سفر بوده باشد. شاید هم دلایل دیگری وجود داشته است.»

 بنا به گفته خانم کرانبرگ، این سومین تلاش پارلمان اروپا برای سفر به ایران بود و مسلم است که لغو آن ناامید کننده بوده.

 رییس هیات پارلمانی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «هدف از این سفر، انجام گفت‌وگو درباره حقوق بشر، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، نقاط مشترک از جمله موضوع پناهندگان، ترانزیت مواد مخدر، انرژی و محیط زیست بود.»

 وی با بیان این‌که «ما همچنان خواهان گفت و گو با ایران هستیم» اظهار داشت که به تلاش خود در این زمینه ادامه می‌دهند.

 سفر هیات پارلمانی اروپا به ایران قرار بود از ۳۰ اکتبر تا چهار نوامبر به ابتکار کورت لخنر، نماینده آلمان و باربارا لخبیلر، رییس پیشین رییس هیات پارلمانی روابط اروپا به ایران صورت بگیرد.

………………………………………………..

لاریجانی:

«طرح امریکا برای جذب جوانان ایرانی شکست می‌خورد»

خبر/ رادیو کوچه

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، طرح آمریکا برای راه‌اندازی سفارتخانه‌‌ی مجازی برای پاسخ به مسائل جوانان ایرانی را طرحی شکست‌خورده معرفی کرد. او گفت که «لابی یهودی‌ها» از این طرح پشتی‌بانی می‌کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، علی لاریجانی، رییس مجلس روز پنج‌شنبه ۲۷ اکتبر، گفت که طرح آمریکا برای جلب جوانان ایرانی به آمریکا با شکست روبرو خواهد شد.

 هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، روز چهارشنبه در گفت‌وگویی با دو شبکه‌ی تلویزیونی صدای آمریکا و بی بی سی فارسی اضهار داشته بود که واشنگتن در صدد راه‌اندازی سفارتخانه‌ای مجازی است تا از این طریق بتواند به پرسش‌های شهروندان ایرانی پاسخ دهد. او گفت که این طرح تا پایان سال به مرحله‌ی اجرا درخواهد آمد.

در همین رابطه رامین مهمانپرست سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به مصاحبه کلینتون ضمن رد اتهامات وی علیه جمهوری اسلامی تاکید کرد: «بی اطلاعی خانم کلینتون نسبت به مسائل ایران مسبوق به سابقه بوده ، لذا به ایشان و سایر مقامات دولت آمریکا توصیه می‌شود به جای اتهام زنی به دیگران، از روش‌های سرکوب‌گرانه و اعمال دیکتاتوری در داخل آمریکا دست برداشته و از ادامه سیاست‌های مداخله جویانه و اشغال‌گرانه در سایر کشورها پرهیز نمایند.»

………………………………………………..

دومین حادثه نفتی در یک روز،

« یک کشته و سه زخمی در آتش سوزی یک میدان نفتی ایران»

خبر/ رادیو کوچه

امروز جمعه ششم مهر یک میدان نفتی در جنوب غربی ایران دچار سانحه آتش سوزی شد که در بر اثر آن یک تن کشته و سه نفر زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، انفجار و آتش سوزی بامداد امروز در دکل شرکت ملی حفاری ایران در میدان بی بی حکمیه منجر به کشته و زخمی شدن این 4 تن شد.

در این حادثه حمید نژاد جان، با از خودگذشتگی و بستن برخی از شیرهای سرچاهی مانع توسعه حادثه و فوران گاز در سطح منطقه حفاری شده است.

علاوه بر کشته شدن یک نفر، در این حادثه سه نفر از کارکنان شاغل بر روی دستگاه 43 فتح شرکت ملی حفاری نیز مصدوم شده اند.

گفته شده که امروز در پالایشگاه نفت شازند نیز حادثه ای به وقوع پیوسته که هنوز گزارشی از میزان تلفات و خسارات احتمالی آن دریافت نشده است.

 میدان نفتی بی‌بی حکیمه در 210 کیلومتری جنوب شرقی اهواز و در جنوب میدان نفتی گچساران واقع شده است.

………………………………………………..

در روستاهای پل دختر،

«آب شرب آلوده به نفت است»

خبر/ رادیو کوچه

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: «در حال حاضر ۲۷ روستا را در منطقه تحت پوشش شرکت نفت در جلگه خلج پلدختر هستند، که ۱۱ روستای آن‌ها با مشکل آب شرب مواجهه هستند.»

علی‌رضا کاکاوند با اشاره به این که شرکت نفت برای حل مشکلات روستاهای پلدختر به تعهدات خود عمل نکرده است، گفت: «آب شرب سالم این روستا‌ها در گذشته از منبع چاه تامین می‌شد، که به دلیل ترکیدگی خط لوله نفت در سال ۸۸ خسارات زیادی به بخش‌های کشاورزی، دام و به خصوص آب شرب ساکنین این منطقه وارد کرد و متاسفانه مشکل آلودگی آب شرب این روستا‌ها همچنان ادامه دارد.»

به گزارش فارس، وی با اشاره به برآورد ۳۵۰ میلیارد ریالی برای اعتبار هزینه‌های انتقال در منطقه توسط شرکت آبفار گفت: «در ابتدا مقرر شد که این اعتبار را شرکت نفت تامین و پرداخت کند، اما متاسفانه این میزان توسط هیات مدیره شرکت نفت به ۲۰۰ میلیارد ریال کاهش یافت.»

کاکاوند یادآورشد: «شرکت نفت تنها ۱۰ درصد از تعهد خود را انجام داده است، این در حالی است که پروژه ۹۰ درصد پیشرفت دارد.»

او از مسوولان شرکت نفت خواست در رفع مشکل این روستا‌ها به تعهدات خود عمل کند.

………………………………………………..

خاتمی:

«رفع حصر از موسوی و کروبی به نفع همه است»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه 5 آبان، سیدمحمد خاتمی، در دیدار با فرزندان مهندس میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با اشاره به تهدیدهای موجود و تاکید بر همدلی بار دیگر تصریح کرد که رفع حصر رهبران جبنش سبز باعث تلطیف فضای سیاسی می شود و به نفع همه است.

به گزارش کلمه، سه ماه پس از آن‌که سید محمد خاتمی به ملاقات پدر و مادر زهرا رهنورد رفت، دختران رهنورد و میرحسین به رسم بازدید به دیدار خاتمی رفتند.

 در این دیدار که در منزل خاتمی انجام شد و همسر وی نیز حضور داشت، دختران مهندس موسوی پس از ارایه‌ی توضیحاتی درباره آن‌چه از وضعیت پدر و مادرشان اطلاع دارند، به شرح فشارها و مشکلات ایجاد شده برای خود پرداختند.

آ‌ن‌ها خاطرنشان کردند که این فشارها پس از توضیحاتی که درباره‌ی گفته‌های میرحسین موسوی در دیدار ماه رمضان مطرح کرده‌اند، شدت گرفته بود که زندگی، تحصیل و کار دختران مهندس موسوی را با مشکلاتی رو‌به‌رو ساخت.

در ادامه‌ی این دیدار، سید محمد خاتمی ضمن دل‌جویی و تقدیر از صبر و استقامت آن‌ها ابراز امیدواری کرد که در وضعیت کنونی که نشانه‌ی تهدیدهای فراوان و نیاز به هم‌دلی بیش‌تر است، شاهد رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی و باز شدن و تلطیف فضای سیاسی جامعه باشیم که به نفع همه است.

 رییس‌جمهور سابق همچنین تاکید کرد: «همگان باید نسبت به خطرات و توطئه‌های موجود هوشیار باشند و اولویت‌هایمان را دفاع از اصل و سرنوشت کشور و حقوق اساسی مردم قرار دهیم و اجازه‌ی جسارت به هیچ قدرت و نیرویی، به‌خصوص از خارج، علیه ملت و کشور و دخالت در امور داخلی خود را ندهیم.»

………………………………………………..

باوجود وعدههای بشار اسد؛

«کشته شدن ۳۶ نفر در تظاهرات جمعه ممنوعیت پرواز»

خبر/ رادیو کوچه

شورای هماهنگی انقلاب سوریه امروز جمعه 28 اکتبر از کشته شدن 36 معترض سوری در ساعات اولیه تظاهرات جمعه‌ی موسوم به «ممنوعیت پرواز» خبر داد.

 بیش‌تر قربانیان تظاهرات امروز که به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند از معترضان شهر حمص بودند.

به گزارش العربیه هیات اتحادیه عرب به ریاست حمد بن جاسم آل ثانی وزیر خارجه قطر پس از دیدار با بشار اسد رییس جمهور این کشور اعلام داشت : «کمیته عربی احساس کرد دولت سوریه مایل است در مورد بحران سوریه هم‌کاری کند.»

 این درحالی است که خالد حکیم عضو کمیته هماهنگی پزشکان سوریه از کشته شدن 35 معترض در تظاهرات امروز خبر داد.

 وی که یک پزشک است اظهار داشته که نیروهای امنیتی سوریه با ورود به بیمارستان‌ها زخمی‌ها را از تجهیزات پزشکی جدا می‌کنند تا منجر به مرگ آن‌ها شود.

 از سوی دیگر عمر ادلبی فعال سیاسی سوری در گفتگو با تلویزیون العربیه با انتقاد شدید از ضرب الاجل اتحادیه عرب اعلام کرد:  «از زمان این ضرب الاجل تاکنون 300 معترض سوری به ضرب گلوله نیروهای امنیتی سوریه کشته شدند.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,