Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
پس‌نشینی تند- در پی اخراج سازگارا از صدای آمریکا

«فرار به سوی تباهی»

2011 October 30

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

شب گذشته یکی از عجیب‌ترین اتفاقات اخیر در راستای تغییرات پیش‌آمده در «صدای آمریکا» رخ داد. «محسن‌ سازگارا» کنش‌گر و کارشناس سیاسی با‌سابقه، پس از چهار سال تلاش و حضور بی‌وقفه در برنامه‌ی تفسیر خبر جمعه شب‌های VOA، به طور ناگهانی و با دستور مستقیم شخص «رامین ‌عسگرد» اخراج شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هنگامی‌که حدود یک سال پیش زمزمه‌هایی از تغییر و تحولات در «صدای‌ آمریکا» به گوش می‌رسید، همگی از شنیدن آن خوش‌حال شدند. هیچ کس شکی نداشت که روند نزولی برنامه‌های این شبکه که مدتی بود آغاز شده به مرحله‌ی خطرناکی رسیده است. به طوری که بر طبق آمار غیررسمی که از درون ایران می‌رسید، پس از شبکه‌های تفریحی و سرگرمی هم‌چون «من‌و‌تو»، «صدای ‌آمریکا» میدان را به رقبای تازه‌کاری چون «بی‌بی‌سی» نیز واگذار کرده بود. دلایل این موضوع هم کاملن روشن بود. برنامه‌سازان «بی‌بی‌سی» روز به روز سعی می‌کردند تا در کادر برنامه‌سازان و مجریان هر چه بیش‌تر از نیروهای کاربلد بهره بگیرند و با به روز کردن برنامه‌های تفریحی و سرگرمی خود همه‌ی مخاطبان را راضی نگاه دارند. یک نگاه ساده به برنامه‌های نوروزی این دو شبکه و مقایسه آن‌ها با یک‌دیگر می‌توانست به راحتی هر بیننده‌ای را متقاعد سازد که «صدای ‌آمریکا» مدت‌هاست که قافیه را به رقبایش باخته است. تغییر ضروری به نظر می‌رسید اما برای همه مهم این بود که مدیر جدید چه کسی خواهد بود.

نام «رامین‌ عسگرد» که به عنوان مدیر جدید این شبکه بر سر زبان‌ها افتاد، دهان بسیاری از تعجب باز ماند. با یک نگاه ساده به سوابق کاری ایشان، هر انسان ساده‌ و ناآشنا به رسانه‌ای هم می‌توانست بفهمد که این انتخاب درستی نمی‌تواند باشد. «عسگرد» در سوابق خود هیچ‌گونه سابقه‌ی کار در زمینه رسانه و حتا سرگرمی نداشت و جالب‌تر آن‌که به عنوان مدیر یک شبکه‌ی فارسی زبان حتا قادر نبود به روانی فارسی را صحبت کرده و یا به آسانی بفهمد. «عسگرد» در زمان مدیریت «دفتر نمایندگی منطقه‌ای ایران» طرحی را ارایه کرده بود تا با استفاده از مالیات‌های مردم آمریکا، از شورای ملی ایرانیان آمریکا (NIAC) حمایت کند. البته ارتباط با تمامی ایرانیان از گرایش‌ها و سلیقه‌های سیاسی متفاوت کار پسندیده‌ای‌ست اما مدت‌ها بعد معلوم شد که علت روابط نزدیک او با «تریتا ‌پارسی» چه بوده است. تغییرات در صدای آمریکا اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسید اما عدم آشنایی «عسگرد» با رسانه و هم‌چنین با فضای سیاسی درون ایران و مخالفان سیاسی ایرانی باعث شد عده‌ای بتوانند به راحتی او را فریب داده و با حذف شماری از کارمندان گذشته، نیروها و افرادی را به این شبکه نزدیک کنند که کم‌ترین سوابقی در امر رسانه نداشته و از علم سیاست نیز بی‌بهره‌اند.

دو اتفاق در روزهای اخیر، شک‌ و تردیدهای فراوانی را در میان اپوزیسیون ایرانی داخل و خارج از کشور به وجود آورده که همه را نگران پیش‌آمدهایی کرده است که در صدای آمریکا می‌گذرد. نخست آن‌که در پدیده‌ای نادر، پیش از هر تسویه حساب و اخراجی که در صدای آمریکا صورت می‌گیرد و دقیقن یک یا دو روز قبل آن، روزنامه‌ی رسمی رهبر جمهوری‌ اسلامی «کیهان»، خبرش را پیشاپیش اعلام می‌کند. این رویه در مورد «احمد باطبی»، «کوروش‌ صحتی» و «محسن ‌سازگارا» بدون کوچک‌ترین تفاوتی انجام شد. پرسش این‌جاست که به راستی میان «حسین‌ شریعتمداری» و گردانندگان صدای آمریکا چه ارتباطی وجود دارد؟ در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن می‌توان گمان برد که انجام این عمل بر دوش بعضی از نیروهای نفوذی است که به این رسانه راه پیدا کرده‌اند. اتفاق دیگر خبرهایی است که از رفت و آمدها و جلسات متعدد «رامین ‌عسگرد» و «احمدعلی‌ مسعود انصاری» به گوش می‌رسد. همان‌طور که می‌دانید «انصاری» از وابستگان و خویشاوندان خانواده‌ی «پهلوی» می‌باشد که پس از اختلافات مالی که پس از انقلاب با این خانواده پیدا کرد، مدتی به ایران گریخت و با انجام مصاحبه‌هایی دست به افشاگری‌هایی بر علیه شاه سابق و خانواده‌ی او زد. «انصاری» مدت‌ها ارتباطش را با دست‌گاه‌های امنیتی جمهوری ‌اسلامی حفظ کرد و سپس بی سر و صدا به خارج از کشور بازگشت. آن‌چه که مسلم به نظر می‌رسد این است که کنش‌گران، روزنامه‌نگاران و ارباب رسانه باید اتفاقاتی که در صدای آمریکا در حال پیش آمدن است را به خوبی زیر نظر داشته باشند چرا که این تغییرات بدون شک بر روند مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی مردم ایران تاثیر مستقیم خواهد داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۳ Comments

 1. 1

  برنامه تفسیر خبر را یکبار دیگر تماشاکنید . نوری زاده در کوشه ای سعی می کر به زور خودش را در کادر دور بین قرار دهد . این یک برنامه دستپاچه بود که گویا۵دقیقه قبل از شروع برنامه ریزی شده بود . همه چیز در هم ریخته . بهنود هم از برنامه به عبارت دیگر بی بی سی رفت ولی چقدر حرفه ای و مودبانه . مدیر جدید صدای آمریکا در برکناری ها درست مثل اخمدی نژاد عمل می کند . همکاریش با آدم هائی که مدتهااست بوی خیانتشان تا ایران هم رسیده سئوال برانگیز است . تحریمش بهترین راه است


 2. دارابی
  2

  عجب ادم های بی کاری هستید

 3. 3

  ای کاش می دانستیم که همه چیز در حوزه ی تصمیمات شخصی اقای عسگرد نیست؛ من به عنوان یک فرد مطلع از درون این سازمان با ایمان می گویم یکی از بی شائبه ترین افراد این بخش، خود اقای عسگرد است. سادگی و پاکی امریکایی را دارد که در باتلاق ایرانی های پیچیده ی هزاردوزه باز افتاده است و چه می تواند کند که از هر سو نیرنگی و دسیسه ای بلند می شود
  هرکه خواهد هرچه گوید؛ من شخصا برای اقای عسگرد احترام و عزت بسیار قائل هستم