Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای سی‌ام اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 30

رییس جمهوری سوریه:

«مداخله در سوریه منطقه را به خطر می‌اندازد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 29 اکتبر، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، به کشورهای غربی هشدار داده است که اقدام آن‌ها علیه کشورش، ثبات تمام منطقه خاورمیانه به خطر خواهد انداخت. او این مطلب را در مصاحبه‌ای اختصاصی با یک رسانه خارجی مطرح کرد.

بشار اسد پیش‌بینی کرده است که کشورهای غربی «به طور قطع» فشار بر سوریه را افزایش می‌دهند اما گفته است: «سوریه از هر نظر با مصر، تونس و یمن متفاوت است.»

بنا بر آمار سازمان ملل متحد، نیروهای امنیتی حکومت سوریه طی هفت ماه گذشته دست‌کم سه هزار معترض را کشته‌اند.

مخالفان روز جمعه خواهان آن شدند که شورای امنیت سازمان ملل متحد در سوریه نیز مانند لیبی منطقه پرواز ممنوع برقرار کند.

بشار اسد گفت: «سوریه در حال حاضر نقطه مرکزی منطقه است. خط گسل است که اگر با زمین آن بازی کنید موجب وقوع زلزله می‌شوید. آیا می‌خواهید افغانستان دیگری ببینید یا ده افغانستان دیگر؟»

او هشدار داد که بروز هر مشکلی در سوریه تمام منطقه را خواهد سوزاند.

مخالفان بشار اسد می‌گویند که در دو رخ‌داد جداگانه ۳۰ سرباز سوری به دست افراد مسلحی که احتمال می‌رود نظامیان فراری از ارتش سوریه هستند، کشته شده‌اند.

این دو حمله در حوالی منطقه ادلب، واقع در شمال غربی سوریه و شهر حمص، در غرب این کشور رخ داده است.

به گزارش رویترز، ۲۰ نفر از این نظامیان در حوالی شهر حمص، پس از آن کشته شدند که اتوبوس حامل آن‌ها مورد شبیخون مهاجمان قرار گرفت.

گفته می شود که دست‌کم ۵۰ تن نیز در حمله‌ای که روز شنبه در حوالی این شهر رخ داد، زخمی شده‌اند.

بنا بر گزارش ها، هم‌چنین ۱۰ نظامی دیگر نیز در ادلب کشته شدند.

این در حالیست که مخالفان می گویند که ۱۰ غیرنظامی نیز توسط نیروهای امنیتی در حمص کشته شده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، شنبه خواهان پایان خشونت ها در سوریه شد.

لازم به اشاره است یک هیت بلندپایه اتحادیه عرب اخیرن در دمشق با بشار اسد دیدار کرده بود. قرار است که مذاکرات طرفین روز یک‌شنبه در دوحه، پایتخت قطر، از سر گرفته شود.

………………………………….

ابراهیم یزدی خطاب به رهبر حزب اسلام‌گرای تونس:

«از تجربه‌های ایران پس از انقلاب درس بگیرید»

خبر / رادیو کوچه

ابراهیم یزدی، فعال سیاسی منتقد دولت جمهوری اسلامی روز شنبه، 29 اکتبر، در نامه‌ای به راشد غنوشی، رهبر حزب اسلام‌گرای نهضت در تونس، از او خواست از تجربه‌های ایران و الجزایر درس بگیرد و به تنوع و تکثر جامعه احترام بگذارد.

آقای یزدی، در نامه‌ای که تاریخ ارسال آن ۴ آبان است اما روز شنبه در سایت‌های منتقد دولت جمهوری اسلامی منتشر شده، از آقای غنوشی خواسته به ضرورت «یادگیری تساهل» و مدارا توجه کند و با دیگر گروه‌های سیاسی تونس برای توسعه این کشور هم‌کاری کند.

ابراهیم یزدی خطاب به غنوشی یادآوری شده که مسلمانان تجربه کافی را در ارتباط با دموکراسی ندارند و افزوده: «نتیجه آن است که ما مسلمانان مستبدین را سرنگون می‌کنیم و به زودی ناظر جای‌گزین‌های جدیدی می‌شویم.»

وی تاکید کرده که این همان اتفاقی است که در ایران هم افتاده و در ادامه آورده: «ما شاه را سر نگون کردیم، اما فراموش کردیم که به درمان منش و شخصیت شاه درون خویشتن خود بپردازیم.»

ابراهیم یزدی، به عنوان دبیر کل نهضت آزادی ایران، در ۷ دی ۱۳۸۹ دستگیر و در ۲۹ اسفند همان سال آزاد شد و هم‌زمان، خبرگزاری‌های منسوب به دولت نامه‌ای را به نقل از وی منتشر کردند که از استعفای او از دبیرکلی این تشکل سیاسی حکایت داشت.

این در حالی است که منتقدان دولت، اعتبار این نامه را زیر سوال برده‌اند.

………………………………….

در پی مراجعه به سازمان سنجش،

«احضار و بازداشت موسوی، فعال دانش‌جویی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، سحر موسوی، از فعالان سابق دانش‌جویی دانش‌گاه آزاد و دانش‌جوی محروم از تحصیل تحصیلات تکمیلی، به اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده است.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، سحر موسوی، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۹۰، در پی احضار به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

گفته می‌شود این فعال دانش‌جویی که در جریان آزمون علمی کارشناسی ارشد ناپیوسته امسال در سایت سازمان سنجش قبول اعلام شده بود، همان زمان با دریافت پیامی تحت عنوان «شما نقص در پرونده دارید و به سازمان سنجش مراجعه فرمایید» در سایت سنجش، روبه‌رو شده است، که بعد از مراجعه به طبقه دوم سازمان سنجش (قسمت گزینش) و ارجاع به شخصی به نام نعیمایی، از وی پیرامون عقایدش و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی سوال شده بود.

گفتنی است، سحر موسوی، زمستان ۸۹ نیز، هم‌راه با چند تن از نوکیشان مسیحی، مورد بازداشت چند روزه قرار گرفته بود.

تاکنون از دلیل و محل بازداشت، و هم‌چنین وضعیت این فعال دانش‌جویی، گزارشی منتشر نشده است.

………………………………….

پس از منتفی شدن طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس،

«تلاش برای انصراف نمایندگان از استیضاح وزیر اقتصاد»

خبر / رادیو کوچه

عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی روز شنبه، 29 اکتبر، از تلاش استان‌داران، مسوولان بانک‌های دولتی و معاونان پارلمانی وزرا برای مذاکره با امضا‌کنندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد در راستای اعلام انصراف از طرح و منتفی شدن استیضاح وزیر خبر داد.

به گزارش مهر، یکی از اعضای هیت رییسه مجلس شورای اسلامی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگویی اظهار داشت: «استان‌داران، معاونان پارلمانی وزرا و مسوولین بانک‌ها بسیج شده‌اند تا امضا‌کنندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد را به گونه‌ای وادار به پس گرفتن امضاها‌یشان کنند تا بررسی این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی منتفی شود.»

اواخر مهر ماه طرح استیضاح وزیر اقتصاد و دارایی در 4 محور از جمله عدم اجرا، اجرای ناقص و نقض احکام قانونی مربوط به وظایف نسبت به بانک‌ها و نهادهای پولی مالی به هیت رییسه مجلس ارایه شد.

 استیضاح‌کنندگان وزیر اقتصاد پیش از آن به توصیه هیت رییسه مجلس پی‌گیری طرح استیضاح حسینی وزیر اقتصاد را یک هفته به تعویق انداخته بودند تا کمیسیون اصل 90 مجلس گزارش خود را در بررسی اختلاس سه هزار میلیارد تومان را به صحن مجلس ارایه کند، اما در نهایت متن استیضاح را در 4 محور و با 28 امضا تقدیم هیت رییسه مجلس کردند که اول آبان ماه این طرح اعلام وصول شد.

حسین سبحانی نیا عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که  گزارش کمیسیون اصل نود از پرونده اختلاس یک‌شنبه هفته جاری در صحن علنی مجلس قرائت شده و استیضاح وزیر اقتصاد نیز سه‌شنبه هفته جاری در صحن علنی مجلس انجام می‌شود.

انتظار می‌رود محتوای گزارش کمیسیون اصل نود از پرونده اختلاس تاثیر به سزایی در رای نمایندگان به استیضاح وزیر اقتصاد داشته باشد.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر با بازپس‌گیری امضای تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رییس جمهوری اسلامی در مجلس نیز در حال حاضر منتفی شده است.

………………………………….

پس از گذراندن سه‌هفته بازداشت،

«چهار روزنامه نگار ایرانی از زندان آزاد شدند»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها، روز شنبه، 29 اکتبر، مهدی افشار‌نیک، علی اکرمی، محمد حیدری و محسن حکیمی چهار روزنامه‌نگار زندانی در ایران که از حدود سه هفته پیش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند، از زندان آزاد شده‌اند.

علی اکرمی و مهدی افشار‌نیک، توسط نیروهای امنیتی به طور هم‌زمان روز چهارشنبه، 5 اکتبر، در منازل خود دستگیر شدند.

هم‌چنین نیروهای امنیتی منزل این دو روزنامه‌نگار را هم تفتیش کرده‌اند.

محسن حکیمی که از فعالان حوزه تکنولوژی ارتباطات و کار‌شناسان حوزه اینترنت و فعالان رسانه‌ای بود، روز سه‌شنبه، 4 اکتبر، بازداشت شد.

لازم به اشاره است دلیل بازداشت این روزنامه‌نگاران تاکنون اعلام نشده است.

………………………………….

در پی ادامه اعتصاب‌های کارگری،

«توقف تمام پروازهای شرکت هواپیمایی استرالیایی»

خبر / رادیو کوچه

«کوانتاس»، یکی از بزرگ‌‌ترین شرکت هواپیمایی استرالیا، تمام پروازهای داخلی و بین‌المللی خود را متوقف کرده است. این اقدام در واکنش به ادامه اعتصاب کارکنان کوانتاس انجام شده است.

جان آلن، مدیرعامل کوانتاس، در یک کنفرانس خبری در سیدنی گفت که لغو پروازها تا زمانی که با اتحادیه کارگری توافق حاصل نشود، ادامه خواهد یافت.

او گفت که کارکنان این شرکت ملزم به حضور در سر کار خود نیستند و از روز دوشنبه به آن‌ها حقوق پرداخت نخواهد شد.

کوانتاس پرواز دست‌کم ۱۰۸ هواپیمای مسافربری را متوقف کرده است.

………………………………….

لیگ برتر فوتبال ایران،

«تیم فوتبال پرسپولیس با یک پیروزی هفتم شد»

خبر / رادیو کوچه

هفته دوازدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران روز شنبه، 29 اکتبر، با انجام سه دیدار آغاز شد که در آن تیم‌های فوتبال پرسپولیس و نفت تهران و تراکتورسازی تبریز برابر حریفان خود به برتری دست یافتند.

هفته دوازدهم از ساعت 15:30 روز شنبه با دیدار تیم‌های داماش گیلان و پرسپولیس آغاز شد. این بازی که در هوای بارانی و زمین لغزنده ورزشگاه سردار جنگل شهر رشت و با قضاوت محسن ترکی برگزار شد، در پایان به برتری 3 بر 2 سرخپوشان تهرانی انجامید.

پرسپولیس با شکست داماش 16 امتیازی شد و تا رده هفتم جدول رده‌بندی لیگ برتر بالا آمد، تیم داماش که بالاخره با ابراهیم قاسمپور طعم شکست را چشید نیز تا رده نهم در جدول نزول کرد.

تراکتورسازی تبریز هم در خانه فجر سپاسی شیراز را از پیش رو برداشت.

این دیدار از ساعت 16 در ورزش‌گاه حافظیه و به میزبانی فجرسپاسی شیراز برگزار شد در پایان به برتری 2 بر یک تیم تراکتورسازی تبریز انجامید تا تیم سرخپوش تبریزی با 23 امتیاز به رده دوم جدول صعود کند.

فجرسپاسی با تحمل این شکست خانگی هم‌چنان با 10 امتیاز در رده هفدهم جدول رده‌بندی لیگ برتر باقی ماند.

و در آخرین دیدار تیم فوتبال نفت تهران هم با برتری مقابل شاهین بوشهر و تا پیش از برگزاری دیدارهای باقی مانده هفته دوازدهم به صدر جدول رده‌بندی این رقابت‌ها صعود کرد.

این دیدار از ساعت 16:45 در ورزشگاه دستگردی تهران پی‌گیری شد که با برتری 2 بر یک تیم نفت تهران به پایان رسید تا زردپوشان تهرانی با 25 امتیاز به صدر جدول رده‌بندی لیگ برتر صعود کنند.

شاهین بوشهر با این شکست و با 15 امتیاز به رده هشتم جدول سقوط کرد.

هم‌چنین روز یک‌شنبه، استقلال تهران – مس سرچشمه، سایپای البرز – فولادخوزستان، صنعت نفت آبادان – صبای قم، سپاهان اصفهان – ملوان بندرانزلی و شهرداری تبریز – ذوب آهن اصفهان دیدار می‌کند.

تنها بازی باقی‌مانده از هفته دوازدهم روز دوشنبه بین تیم‌های مس کرمان و راه آهن شهرری برگزار می‌شود.

………………………………….

با رای دادگاه تجدیدنظر،

«حکم شلاق وفامهر، بازیگر ایرانی به جزای نقدی تبدیل شد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل روز شنبه، 29 اکتبر، در دادگاه تجدید‌نظر، حکم ۹۰ ضربه شلاق مرضیه وفامهر، سینماگر ایرانی و همسر ناصر تقوایی، به یک میلیون و دویست هزار تومان جزای نقدی تبدیل شده است.

بر اساس رای این دادگاه، حکم یک سال زندان دادگاه بدوی هم به سه ماه زندان کاهش پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از بستگان خانم وفامهر، که نخواسته نامش فاش شود، گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره حکم دادگاه تجدید نظر را تایید کرده است.

این حکم در حالی صادر شد که خانم وفامهر، دوشنبه دوم آبان ماه پس از بیش از سه ماه بازداشت آزاد شد.

خانم وفامهر، اوایل تیرماه به اتهام بازی در فیلم دانش‌جویی «تهران من، حراج» به کارگردانی گراناز موسوی، بازداشت شد و با حکم بازداشت موقت، به زندان قرچک ورامین رفت.

پیش‌تر این بازیگر، طراح لباس و نمایش‌نامه‌نویس، به یک سال حبس تعزیری و ۹۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

………………………………….

برگزاری دادگاه تجدیدنظر دو وکیل دراویش در بندرعباس،

«انتقال مصطفی دانشجو، وکیل دراویش به زندان اوین»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسانه‌ منسوب به دارویش گنابادی، در روزهای اخیر، مصطفی دانشجو وکیل دراویش نعمت‌الهی، که حدود ۶ ماه گذشته را در زندان ساری گذرانده بود به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور‌٬ مصطفی دانشجو وکیل دراویش گنابادی که در تاریخ ۲۸ اردی‌بهشت سال جاری با اجرای حکم ۷ ماه حبس دادگاه تجدید نظر مازندران به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی  روانه زندان شده بود روز جمعه، 28 اکتبر، به بند امنیتی زندان اوین منتقل شد‌.

هم‌چنین به دنبال شکایت اداره اطلاعات جزیره کیش در تاریخ ۲۹ دی ماه ۸۷‌٬ دادگاه تجدید‌نظر‌خواهی وکلای دراویش گنابادی امیر اسلامی و فرشید یداللهی به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی صبح یک‌شنبه، در بندرعباس برگزار خواهد شد‌.

آقایان یداللهی و اسلامی که وکالت پرونده تعدادی از دراویش جزیره کیش را به عهده داشتند در حالی که موکلین آن‌ها از اتهام اقدام علیه امنیت ملی برائت حاصل کردند، در تاریخ ۲ بهمن ماه ۱۳۸۹ خود از سوی شعبه 102 دادگاه جزایی کیش به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شده که صبح امروز جلسه تجدید‌نظر‌خواهی در شعبه اول دادگاه تجدید نظر بندرعباس برگزار خواهد شد‌.

یاد آور می‌شود فرشید یداللهی و امیر اسلامی از اعضای کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا هستند که در پی وقایع اخیر شهرستان کوار و بازداشت اعضای سایت مجذوبان نور و کلای دراویش گنابادی‌٬ بازداشت شده و بیش از ۵۰ روز است که در بند امنیتی زندان اوین به سر می‌برند‌.

………………………………….

در سن 74 سالگی در تهران روی داد،

«درگذشت رییس پیشین دانش‌گاه تهران»

خبر / رادیو کوچه

عباسعلی عمید زنجانی از روسای پیشین دانش‌گاه تهران، صبح روز یک‌شنبه، 30 اکتبر، در یکی از بیمارستان‌های تهران، =درگذشته است.

در زمان دولت اول محمود احمدی‌نژاد، آقای عمید زنجانی از آذر ۱۳۸۴ تا بهمن ۱۳۸۶ ریاست دانش‌گاه تهران را بر عهده داشت.

لازم به یادآوری است انتصاب وی به عنوان نخستین رییس روحانی این دانش‌گاه، با اعتراضات عده‌ای از دانش‌جویان مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران عباسعلی عمید‌زنجانی، که در هنگام مرگ ۷۴ سال داشته، از نارسایی قلبی رنج می‌برده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,