Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
پرسه – گذری در نمایشگاه هنر مالزی – 1

«دل به هوای شیراز»

2011 October 31

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

این روزها در شهر کوالالامپور پنجمین نمایشگاه بین‌المللی هنر مالزی با حضور بیش از بیست کشور جهان با 2000 اثر از حدود 400 هنرمند در مرکز بین‌المللی نمایشگاهی این شهر، ماترید (MATRADE)، برپاست.

این نمایشگاه را وزیر گردش‌گری این کشور به طور رسمی افتتاح کرد تا تاکیدی داشته باشد بر این که مالزی این بار هنر را به عنوان جدیدترین محصول گردش‌گری خود برگزیده است و بنا دارد تا با برگزاری نمایشگاه‌های هنری این کشور را به مقصدی برای گردش‌گران علاقه‌مند به هنر تبدیل کند.

و اما هرچند که در سال‌های گذشته در این آرت اکسپو که به نوعی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای هنری منظقه شرق آسیا به شمار می‌رود شاهد حضور انفرادی یکی دو هنرمند ایرانی بوده‌ایم اما امسال برای نخستین بار دو گالری به طور مجزا به ارایه آثار هنری از ایران پرداخته‌اند.

نظر به اهمیت حضور هنر ایرانی در این بازار هنری در روزهای آینده گزارش هایی از این نمایشگاه خواهم داشت اما امروز گفت‌و گویی دارم با یکی از بازدیدکنندگان آثار هنری ایرانی:

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در غرفه موسسه هنر و هویت، در کنار آثار خوش نویسی و نقاشی خط هنرمندان معاصر ایرانی چند اثر عکاسی نیز به نمایش در آمده که به زیبایی انعکاس مسجد «نصیرالملک شیراز» را در آب حوض مقابل این مسجد نشان داده است؛ تلفیق زیبایی از معماری، عکاسی و هنر اسلامی. در زمان حضورم در نمایشگاه با بانوی ایرلندی روبرو شدم که در مقابل این تصویر لحظاتی توقف کرد و بعد در حالی که اشک در دیدگانش جمع شده بود گفت: «من دوباره بای سفری به شیراز داشته باشم…»  و این جمله انگیزه‌ای شد برای انجام گفت و گویی کوتاه با او.

اثر عکاسی.مسجد نصیرالملک شیراز. دکتر امیر حسین ذکرگو

برایم جالب بود که یک عکس و یک اثر هنری چگونه می‌تواند سفیری باشد برای دعوت مردمانی از دیگر کشورهای جهان به ایران یا یادآوری‌کننده خاطراتی خوش از سفرهای گذشته باشد. نقشی ماندگار برای هنر در برقراری تعاملی زیبا میان فرهنگ‌های متفاوت و ایجاد حسی مشترک …

«هلن گالاها» در سال 1998 به ایران سفر کرده و خاطرات خوبی از شهرهای تهران، اصفهان و شیراز دارد و از مهمان‌نوازی ایرانیان و غذاهای ایرانی تعریف می‌کند.

او نیز هم‌چون بسیاری دیگر هنگام رفتن به ایران منع شده از خطراتی که در پیش روی او ممکن است باشد اما می‌گوید که این حالت در مورد بسیاری از کشورها وجود دارد.

او می‌گوید که ایران بسیار زیباست و اگر کسی از من در مورد ایران بپرسد به او می‌گویم حتمن به ایران برود.

هلن اصفهان را زیباترین مکانی که تا به حال دیده می‌داند و برای او حتا ترافیک تهران هم جذابیت خاص خودش را دارد.

او که هم‌اکنون ساکن مالزی است این کشور را نیز محل مناسبی برای زندگی می‌داند و آرزو می‌کند که بتواند دوباره سفری به ایران داشته باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,