Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
خلاصه مطبوعات تاجیکستان - رهبر سوسیال دموکرات‌ها:

«در انتخابات‌های آینده تاجیکستان شرکت نکنید»

2011 November 03

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فرژ»

این نشریه سیاسی می‌نویسد، رهبر «حزب سوسیال دموکراسی» تاجیکستان «رحمت‌اله ظاهراف» از احزاب دیگر سیاسی و ساکنان کشور خواسته که انتخابات‌ آینده کشور را تحریم بکنند. این اظهارات آقای «ظاهراف» در حالی‌ صدا می‌دهد که قرار است پس از یک ماه دیگر در حوزه انتخاباتی «شاه منصور» شهر «دوشنبه» انتخابات میان‌دوری پارلمانی برگزار شود. «حزب سوسیال دموکراسی» تاجیکستان در مراجعت خود گفته است کمیسیون‌های قطعه‌های انتخاباتی که سرنوشت انتخابات و داوطلبان در دست آن‌ها است، اکثریت عضو حزب حاکم «خلقی دموکراسی» می‌باشند و این اساس تقلب کاری در انتخابات و تغییر دادن اراده مردم است. حزب سوسیال دموکراسی گفته است تا این وضع اصلاح نشود و نماینده‌های همه حزب‌های سیاسی به عضویت کمیسیون انتخاباتی وارد نشوند، در تاجیکستان انتخابات شفاف و عادلانه برگزار نمی‌گردد. نشریه «فرژ» می‌نویسد، انتخابات سال گذشته پارلمانی که مخالفان و نامزدهای مستقل را به شدت ناراضی گذاشت، دل احزاب و شخصیت‌های مستقل را از رفتن به کارزار انتخابات سرد کرده است.

«نگاه»

در صفحه اول خود زیر عنوان «اسیر انقره» عکس طفلی را نشر کرده است که از مادر تاجیک و پدر ترک به دنیا آمده ولی‌ پدرش او را ربوده است. «تهمینه طالباوا» ساکن ۲۷ ساله تاجیکستان به هفته‌نامه «نگاه» گفته است که دختر یک‌ساله او را همسرش از راه فریب به «ترکیه» برده و حالا از او مخفی نگاه می‌دارد. تهمینه نقل کرده است که او با همسرش «کماش مراد» شهروند ترکیه در شهر «دوشنبه» آشنا شده و سال ۲۰۰۸ ازدواج کرده است. ولی‌ او گفته است ازدواج آن‌ها بر پایه نکاح شرعی صورت گرفته بود، ولی‌ آن‌ها نکاح رسمی نداشتند و در مقامات دولتی ثبت نام هم نکرده‌‌اند. «تهمینه طالباوا» برای پیدا و با او دادن دختر کوچکش به وزارت امور خارجی تاجیکستان و سفارت این کشور در ترکیه مراجعت کرده است. وی گفته که همسرش دختر یک‌ساله او را مجبوری به ترکیه برده از او مخفی کرده است. وزارت امور خارجی تاجیکستان گفته است، این موضوع را بررسی کرده و به این قضیه رسیدگی خواهد کرد.

«آزادگان»

«آزادگان» از برکناری رییسان دو ناحیه تاجیکستان خبر داده است که با تقسیم و فروش قطعه زمین متهم می‌شوند. دفتر مطبوعات ریاست جمهوری تاجیکستان گفته است، «شادی موسایف» رییس ناحیه «وخش» ولایت ختلان و «لطف‌اله محی‌الدین‌اف» رییس ناحیه «باباجان غفوراف» ولایت «سغد» بنا بر نقض قانون زمین از مقام‌های خود سبک دوش شده‌اند. «شیرخان سلیم‌زاده» دادستان کل تاجیکستان گفته است در این دو ناحیه موارد زیاد تقسیم غیرقانونی زمین آشکار شده و در این ضمینه پرونده‌ها جنایی افتتاح یافته است. رییس جمهوری «امام علی رحمان» در یک مراجعت خود به رهبران شهر و نواحی تاجیکستان گفته است تقسیم و فروش زمین در تمام شهر و ناحیه‌ها به مشاهده می‌رسند و باید رهبران مقامات محلی از این عمل جلوگری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,