Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
مهارت‌های زندگی – رازهای داشتن عمر طولانی

«یک راه ساده برای تمدد اعصاب»

2011 November 05

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   مدت زمانی است که به عادت‌هایی مفید برای سلامتی از زبان دکتر مائو، پزشک چینی متخصص طب طول عمر پرداختم.

او در یک برنامه دوازده ماهه که از آغاز سال 2011 به آن پرداخته برای هر ماه یک عادت مفید را توصیه می‌کند که با عمل به آن می‌توان گام‌های موثری برای داشتن عمری طولانی برداشت در عین حال که سلامتی را نیز حفظ کرد.

در برنامه‌های گذشته از این دوازده عادت به عادت‌هایی هم‌چون: «عادت پیاده‌روی به عنوان بهترین سم‌زدایی برای بدن» که برای ماه ژانویه پیشنهاد شده، «معجزه آب برای طول عمر» به عنوان عادت ماه اگوست، «سلامت قلب با تغییر غذایی» عادت ماه ژوئن، «یک تمرین ساده برای تقویت حافظه» عادت ماه جولای، «لاغر شدن با یک عادت ساده» عادت ماه سپتامبر و عادت ماه اکتبر که توصیه شده بود« چطور با چند ترفند ساده به بدن، به قند و شکرنه بگوئید» اشاره داشتم.

تا انتهای سال هم‌چنان که به عادت‌های جدید ماه‌های پیش رو می‌پردازم نگاهی هم به ماه‌های قبلی و توصیه‌های مربوط به آن‌ها داریم تا در پایان سال یک برنامه کامل از دوازده عادت مفید برای سلامتی داشته باشیم.

و اما امروز به عادت مربوط به ماه فوریه نگاهی دارم؛ عادتی که می‌گوید چطور می‌توان از شب‌های طولانی این ماه زمستانی بهره برد برای کاهش استرس وارده به بدن.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شب‌های طولانی ماه‌های زمستانی به ویژه فوریه فرصت خوبی است برای آن که بیشتر به حس خواب زمستانی‌تان فرصت جولان بدهید و از استرستان کم کنید.

با یک عادت ساده تنش زدایی(Relaxation)، عمرتان را طولانی کنید و کیفیت خوابتان را افزایش دهید: در روز ده دقیقه تمرینی برای تمدد اعصاب انجام دهید. این کار را هرروز به طور مستمر انجام دهید و در پایان ماه ببینید که به یک عادت جدید سلامتی دست بیدا کردید که شما را برای سال‌هایی که در پیش رو دارید حفظ خواهد کرد.

انجام یک حرکت آرامش دهنده ده دقیقه‌ای در هر روز     

این عادت دومین عادت مفید در سال 2011 است که برای ماه فوریه پیشنهاد شده است.

استرس که اغلب از آن به عنوان «قاتل خاموش» نام می‌برند ریشه بسیاری از بیماری‌هاست از فشار بالای خون و بی‌خوابی گرفته تا سرطان و افسردگی.

انجام یک تمرین ده دقیقه‌ای برای آرام شدن یا یک مراقبه و مدیتیشن کوتاه مثل این است که دکمه تنظیم دوباره‌تان (reset) را بزنید . این تمرین ساده تنش‌ها را از بدنتان دور می‌کند، بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد، روحیه‌تان را تقویت می‌کند و از همه مهم‌تر استرس مزمن را کاهش می‌دهد که با گذشت زمان سبب بروز بی‌خوابی، بیماری های قلبی، افسردگی، سرطان و سایر مواردی که عمر را کوتاه می‌کنند، می‌شود.

چگونه تمرین کنیم     

بهتر است روی زمین به پشت دراز بکشید هم‌چنان که دارید با شکم نفس عمیق می‌کشید، با هر بازدم به کلمه «آرامش» در ذهنتان فکر کنید. به این ترتیب عضلات اطراف سرتان هم کمی شل و آرام می‌شوند.

به همین ترتیب تمام عضلات هر قسمت ازبدنتان را شل کنید: صورت، گلو، گونه‌ها، شانه‌ها، بازوها، شکم، باسن، ران‌ها، زانوها، ساق پا مچ یا تا به انگشتان پا برسید. تصور کنید که استرس از تمام اجزای بدنتان خارج می‌شود و هم‌چون یک دود سیاه از انگشتان پایتان خارج می‌شود.

تلاش کنید این کار را هر شب به مدت ده دقیقه انجام بدهید پیش از این که به رختخواب بروید. با این کار ممکن است که احساس کنید خواب بهتری دارید یا ذهنتان آرام‌تر شده یا ظرفیت بالاتری برای مقابله با استرس پیدا کردید و انرژی‌تان هم بیش‌تر شده است.

البته در تمامی فرهنگ‌ها همیشه راه‌هایی برای انجام مراقبه یا به قولی چند دقیقه گرفتن تمرکز و آرامش وجود دارد. برای این کار می‌توانید از هر راهی که برایتان راحت‌تر و مناسب‌تر استفاده کنید. خیلی از این روش‌ها هم در اینترنت به صورت تصویری توضیح داده شده که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برخی‌ها با یوگا به این کار اقدام می‌کنند برخی با نوعی موسیقی برخی با بستن چشم‌ها و متمرکز شدن بر آرامش. فقط کافی است که راهی را انتخاب کنید و هرروز ده دقیقه به این کار مبادرت بورزید.

جایزه

حالا مثل هر عادت دیگر اگر به طور مستمر آن‌را انجام دادید به خودتان جایزه بدهید و اگر مانعی بر سر انجام آن وجود دارد در پی علت آن و برطرف کردن این مانع باشید.

اگر یک روز نتوانستید آن را انجام بدهید معنایش این نیست که این عادت را رها کنید. تلاش کنید که در روز بعدی آن را انجام دهید.

اگر فکر می‌کنید زمان ندارید به این توجه کنید که شما قبل از خواب به طور معمول مسواک می‌زنید، صورتتان را می‌شوئید که ده دقیقه‌ای طول می‌کشد. این زمان برایتان در زمان‌بندی شبانه روزتان جا افتاده حالا یک پنج دقیقه دیگر هم برای تمرکز گرفتن و آرامش به آن اضافه کنید . وقتی ببینید که این کار چقدر در بهتر خوابیدن شما و با انرژی بیدار شدنتان کمک می‌کند کم‌کم در زمانتان صرفه‌جویی می‌کنید و به زمان درازکشیدن و تمدد اعصابتان می‌افزایید. از پنج دقیقه آغاز کنید تا به 10 تا 15 دقیقه در هر شب برسید.

 در طول این تمرین خوابتان می‌‌برد؟

اگر در طول این تمرین خوابتان می‌برد، سعی کنید آن را زودتر انجام بدهید یا در طول روز کمی بخوابید. گاهی اوقات بد نیست با گوش فرادادن به یک موسیقی به این آرامش دست بیابید یا حتا بر روی یک صندلی چهار زانو بنشینید به جای این که دراز بکشید.

    – سعی کنید برای انجام این کار بی‌سروصداترین مکان خانه را بیابید و به کسانی که با شما در یک خانه زندگی می‌کنند اطلاع بدهید که در این ده دقیقه مزاحم شما نشوند.  می‌توانید از گوشی برای شنیدن موسیقی مدیتیشن استفاده کنید یا از وسیله‌ای برای گرفتن راه گوش‌هایتان استفاده کنید که صدای دیگری را نشنوید.

یک راه دیگر هم این است که صبح زود زمانی که هنوز دنیا بیدار نشده و سر و صدا زیاد نیست به این تمرین بپردازید. به هرحال در نظر داشته باشید که ذهن شما شیطنت می‌کند و در حال گشت و گذار است و شما باید به آرامی آن را به سوی آرامش دعوت کنید.

اما ممکن است بگویید که قادر نیستید تمرکز کنید و آرام باشید.

اگر آن‌قدر احساس تنش دارید که حتا نمی‌توانید برای ده دقیقه هم آرامش داشته باشید تلاش کنید قبل از دراز کشیدن چند حرکت کششی انجام دهید. یا می‌توانید به جای کافئین که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند از یک چای گیاهی یک ساعت قبل از زمان خواب بهره ببرید.

و باز هم‌چون هر عادت دیگر در پایان ماه شما به یک عادت مفید دست پیدا کردید که نه تنها سبب عمری طولانی برای شما شده بلکه باعث می‌شود که زندگی آرام‌تر، خوابی بهتر و روزی پر از انرژی داشته باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,