Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
یادداشت‌های سیاسی

«سردار مدحی دوباره آفتابی شد»

2011 November 13

احمد باطبی/ رادیو کوچه

«محمد‌رضا مدحی»، که در برخی محافل به «سردار مدحی» شناخته می‌شود، ۲۳ آبان ماه در دانش‌گاه علامه طباطبایی تهران سخن‌رانی خواهد کرد‌.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنابرگزارش «‌خبرگزاری دانش‌جو‌» وابسته به سازمان بسیج دانش‌جویی‌، بسیج دانش‌گاه علامه طباطبایی در حاشیه اکران فیلم مستند «مهار شده» نشستی را با حضور سردار مدحی‌، عامل به گفته این منبع «نفوذی ایران در اپوزیسیون خارج نشین» برگزار خواهد کرد‌.

«مهار نشده» (Uncontained) مستندی است به زبان انگلیسی که جست‌وجوی یک دانش‌جوی پاکستانی در «‌ایران سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱» را روایت می‌کند.

بعد از ترور ۲ دانش‌مند هسته‌ای در نوامبر ۲۰۱۰ «محتشم» درگیر پرونده اتمی ایران شده و وادار به بررسی اتهام ایران در ساخت سلاح اتمی می‌شود.

او در این مسیر با چهره‌های متفاوتی نظیر «احمد شیرزاد» نماینده جنجالی مجلس ششم، «تیری میسان» نویسنده رانده شده از فرانسه و «مرضیه هاشمی» (میلانی فرانکلین) خبرنگار سیاه پوست آمریکایی تبار شبکه پرس تی وی گفت‌وگو می‌کند.

محمد‌رضا مدحی پس از پخش مستند «الماس فریب» و ادعای «نفوذ او به داخل اپوزیسیون خارج از کشور» شهرت یافت‌.

در این فیلم آقای مدحی به عنوان یکی از مامورین عالی‌رتبه امنیتی معرفی شد‌. اما تنها ساعاتی پس از پخش مستند از شبکه یک تلویزیون حکومتی ایران‌، روزنامه کیهان از مدحی با عنوان یک ضد انقلاب دستگیر شده یاد کرده و  خبرگزاری ایرنا نیز او را عنصر «فریب خورده» سازمان سیا نامید‌.

در پی این نا‌هماهنگی رسانه‌های حکومتی مصلحی وزیر اطلاعات اعلام کرد‌: «اپوزیسیون برنامه‌ریزی کرده بود تا از مدحی استفاده کند اما تشکیلات اطلاعاتی کشور توانست با اقدامات اطلاعاتی او را از آن خود کرده و در مجموعه آن‌ها نفوذ بدهد‌.»

اپوزیسیون نیز مدحی را «جاسوس دو جانبه» دانسته و برخی منابع مرتبط با ماجرا نیز تحت فشار قرار گرفتن خانواده مدحی در ایران را عامل بازگشت او و شرکت در پروژه «الماس فریب» معرفی کردند‌.

در صورت حضور محمد‌رضا مدحی در سخن‌رانی دانش‌گاه علامه طباطبایی، نخستین حضور او در انظار عمومی خواهد بود که به صورت رسمی در رسانه‌ها منعکس می‌شود‌.

آفتابی شدن مدحی در این موقعیت بنا به تجربه بی‌دلیل نیست و پیامد‌هایی را به دنبال خود دارد‌.

به بازی گرفتن دوباره بازی‌گر «الماس فریب» شاید مقدمه‌ای باشد برای سناریویی مشابه‌، و  شاید پخش «الماس فریبی دیگر» از رسانه حکومتی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,