Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
کمپینی با هدف ایجاد ارتباط بین‌المللی،

«می‌تونی حلش کنی؟»

2011 November 15

گروهی از ایرانیان خارج از کشور به تازگی اقدام به راه‌اندازی کمپینی درباره محرومیت‌های تحصیلی مردم ایران کرده‌اند. این کمپین با نام «می‌تونی حلش کنی؟»، از روز ۲۰ آگوست ۲۰۱۱ در آلمان شروع به کار کرده و روز نهم سپتامبر نیز وب‌سایت پارسی آن افتتاح شده است.

در زیر توضیحاتی از سوی این کمپین ارایه شده است:

کمپین «می‌تونی حلش کنی؟» کمپینی است که تلاش می‌کند درباره محرومیت تحصیلی گروهی از مردم ایران، آگاهی بدهد و مردم را به عمل برای متوقف کردن تبعیض تحصیلی تشویق کند.

گروه‌هایی که از تحصیل محروم می‌شوند، بسیار متفاوتند: فعالان سیاسی، حقوق بشری و اقلیت‌های مذهبی. کمپین با آغاز سال تحصیلی در ایران کار خود را شروع کرد چراکه اگر جوانی از تحصیل محروم شود، آینده او ویران خواهد شد و نمی‌تواند آینده‌ای که برای خودش آرزو کرده است را بسازد.

برای آگاهی‌رسانی، کمپین دنیای مجازی و واقعی را با ساختن یک بارکد مخصوص که به آن «کیو آر کد» یا Quick response به معنای پاسخ سریع می‌گویند به‌هم وصل کرده است. کسانی که تلفن هوش‌مند دارند مانند آیفون می‌توانند این کد را اسکن کنند. این کدها روی تی‌شرت‌های فعالان کمپین، روی کارت پستال‌ها، و برچسب‌های تهیه شده توسط کمپین به چشم می‌خورند.

با اسکن کردن این کد، صفحه اینترنتی کمپین باز می‌شود و آن‌جا از بازدیدکنندگان درخواست می‌شود که فیلمی یک‌دقیقه‌ای را نگاه کنند. بعد از تماشای فیلم بازدیدکنندگان می‌توانند به افرادی مانند بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد یا ناوائندیم پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، و در ایالات متحده به نمایندگان مجلس سنای خود نامه درخواست رفع محرومیت تحصیلی در ایران را بفرستند.

کمپین امیدوار است، هزاران نفر به افراد یاد شده در بالا نامه بفرستند تا آن‌ها رسیدگی به این مسئله را در فهرست کارهای اولیه‌شان قرار دهند و به دولت ایران برای رفع محرومیت تحصیلی، فشار بیاورند.

تا به حال بیش از ۱۰۰۰۰ ایمیل فرستاده شده است و به تازگی بخش پارسی سایت نیز راه‌اندازی شده است. این کمپین پس از کشور آلمان در کشورهایی چون ایالت متحده آمریکا، انگلستان، برزیل، ایتالیا، فرانسه، اسلواکی و حتا آفریقای جنوبی هم به راه افتاده است. به گفته مسوولین کمپین «از نکات قابل توجه کمپین این است که بسیاری افراد که بیش‌تر دانش‌جو هستند، در کشورهای مختلف به کمپین نامه داده‌اند و می‌خواهند این کمپین را، در کشور خودشان هم به راه بیاندازند. بسیار جالب‌تر این‌که، بیش‌تر آن‌ها غیر‌ایرانی هستند و این مشکل را درک می‌کنند. مثلن در آلمان کسانی از کشورهای اروپای شرقی که کشورهایی کمونیستی بوده‌اند، از کمپین حمایت کرده‌اند.»

از دیگر نکات کمپین «می‌تونی حلش کنی؟» این است که برای اولین‌بار ایرانیان را جدا از مذهب و مسلکی که دارند، به عنوان شهروند می‏بیند و دانش‌جویان بهایی و بهایی‌مذهب‏ها که در خارج از کشور وارد این فعالیت‌ها شده‏اند، فقط برای پیروان آیین خودشان فعالیت نمی‏کنند، بلکه برای همه ایرانیان محروم از تحصیل در تلاش هستند. بنابراین به عنوان بخشی از ملت ایران عمل می‏کنند.

این کمپین به نماینده شورای حقوق بشر، در مورد ابعاد تضییقاتی که در ایران و در پیوند با دانش‌جویان، به دلایل معنوی، سیاسی، عقیدتی و … به‏وجود آمده، اطلاعات می‏دهد.

این مسئله در مورد دبیر کل سازمان ملل و روسای دولت‏های کشورهای اروپایی‏ای که ایرانیان در آن‏جا شرکت دارند نیز صادق است. همین‏طور مراجعه به کمیسیون‏های حقوق بشر پارلمان‏های اروپایی، یکی از فعالیت‏های اصلی است.

اگر اثر این فعالیت‏ها، کم هم باشد، ولی بی‏اثر نیست.

گالری:

«کمپین «می‌تونی حلش کنی؟»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,