Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
نگاهی به دیدگاه مسوولان نسبت به دختران دانش‌آموز

«دختران دانش‌آموز را شوهردهیم تا فساد کم شود»

2009 December 16

الناز محمدی/ خبرآنلاین

پس از این‌که روز گذشته حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش گفت که از ازدواج دختران دانش آموز خوشحال می‌شود، سرپرست موقت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز اعلام کرده است که با ازدواج دانش‌آموزان دختر موافق است و آن را راه‌حلی برای جلوگیری از شیوع فساد در جامعه می‌داند. او ادامه داده‌است: «ازدواج دختران دانش‌آموز هیچ‌گونه مغایرتی با اسلام ندارد بنابراین ازدواج آن‌ها اشکالی ندارد.»

20091216-soc-studentsgirls

درحالی که روز گذشته وزیر آموزش و پرورش گفته بود که دانش‌آموزان بعد از ازدواج باید در مدارس شبانه ادامه تحصیل بدهند و  دلیل این امر را تغییراتی دانسته بود که در دختران بعد از ازدواج به وجود می‌آید، اما سرپرست موقت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از مسوولان آموزش و پرورش خواسته است که قدر سخت‌گیری برای حضور دختران دانش‌آموز ازدواج کرده در کلاس‌ها نداشته باشند و در صورتی که دختری بپذیرد که ضوابط مدرسه را رعایت کند و مانند یک دختر نه یک زن ازدواج کرده در کلاس‌های درس حاضر شود و از ازدواج خود با کسی صحبت نکند، اجازه حضور او در کلاس‌های درس بدهند.

ازدواج موقت برای دختران؛ درست یا غلط؟

اما در کنار دغدغه هایی که این روزها در مورد ازدواج دختران دانش آموز در ذهن مسوولان آموزش و پرورش به وجود آمده‌است، بحث ازدواج موقت هم به یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران دولت دهم تبدیل شده‌است. همین چند وقت پیش بود که رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران اعلام کرد که آمار طلاق در شش ماه اول امسال، 21 درصد افزایش یافته‌است؛ شاید هم به همین خاطر است که مسوولان به تکاپو افتاده‌اند تا هرطور شده، نرخ ازدواج را در کشور بالا ببرند. همین هفته پیش بود که یک مقام آگاه در سازمان ثبت احوال به خبر گفت که در ۱۲ ماه گذشته، ازدواج موقت در استان تهران حدود ۲۸ درصد بیشتر از دوره مشابه قبل به ثبت رسیده‌است اما با توجه به آن که بخش مهمی از این نوع ازدواج، در دفاتر رسمی ثبت نمی‌شود، دسترسی به تغییرات واقعی ازدواج موقت، کار دشواری است.

اصول‌گرایان حامی، جامعه‌شناسان مخالف

این مسئله از زمانی بیشتر سر زبان‌ها افتاد که علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران از ازدواج موقت دختران دبیرستانی استقبال کرد. او در این باره معتقد است: « همه ما می‌دانیم که امروزه دختران و پسران با هم دوست می‌شوند و روابطی را برقرار می‌کنند که همه ما می‌دانیم نامشروع است و حتی در بسیاری از مواقع خانواده‌ها هم در جریان هستند. ما هم می‌گوییم باشد همین رابطه در جریان باشد اما به صورت مشروع. آن‌ها بیایند و ازدواج موقت کنند.» او ادامه می‌دهد: «درحال حاضر می‌بینیم که متأسفانه در بسیاری از خانواده‌ها دوستی بین دختران و پسران مرسوم شده‌است. حتی درحد صحبت کردن و معاشرت عادی. من می‌گویم این رابطه را بیاییم و سروسامان دهیم همین. می‌دانید که در تحریکات جنسی در جامعه ابزار متعددی پیدا کرده‌است. خوب است بیاییم و روش اسلامی آن را به کار بریم و دست از عرف نادرستی که برای خودمان مرسوم کرده‌ایم برداریم.»

اما سرپرست موقت مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با این‌که با ازدواج دانش‌آموزان دختر موافق است و آن را راه‌حلی برای جلوگیری از شیوع فساد در جامعه می‌داند، با ازدواج موقت دانش‌آموزان موافق نیست.

زهرا سجادی در رابطه با ازدواج دختران دانش‌آموزان گفت: «ازدواج دختران دانش‌آموز هیچ‌گونه مغایرتی با اسلام ندارد بنابراین ازدواج آن‌ها اشکالی ندارد.»

اگر خانواده‌های دانش‌آموزان دختر با ازدواج آن‌ها موافق باشند، ازدواج آن‌ها نه تنها بلامانع است بلکه ازدواج آن‌ها بهتر از این است که در جامعه شاهد فساد باشیم

او ادامه داد: «دختران در سنین دبیرستان از نظر جسمی آمادگی ازدواج را دارند، بنابراین اگر خانواده‌های این دانش‌آموزان با ازدواج آن‌ها موافق باشند، ازدواج آن‌ها نه تنها بلامانع است بلکه ازدواج آن‌ها بهتر از این است که در جامعه شاهد فساد باشیم.»

یک استاد و آسیب‌شناس اجتماعی در این موردابراز مخالفت می‌گوید: «ازدواج‌های موقت می‌توانند زمینه‌های بروز جرم و خشونت رادر جامعه پدید آورند به طوری‌که اکثر خلاف‌کاران حاصل ازدواج‌های موقت و صیغه‌ای در کشور هستند.»

«امان‌الله قرایی‌مقدم»، با طرد ازدواج‌های موقت در کشور تاکیدمی کند: «ازدواج‌های موقت آسیب‌های فراوانی به جامعه وارد می‌کند که اولین آسیب‌ اصلی، مبهم بودن سرنوشت فرزندان حاصل از چنین ازدواج‌هایی است چرا که در جامعه و خانواده از مقبولیتی برخوردار نیستند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,