Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
گزارش اقتصادی هفته،

«رکود پاییزه بازار بورس»

2011 November 18

سایه کوثری/ رادیو کوچه

بورس تهران اکنون روزهای سختی را می‌گذراند و در حال رکود است.

بازار بورس در ادامه روند راکد خود، هفته گذشته را نیز با کاهش 0/1 درصدی شاخص کل و افت محسوس حجم دادوستدها پشت سر گذاشت؛ تا جایی که سرمایه‌گذاران از ابتدای پاییز تاکنون شش درصد ضرر کرده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 هرچند کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند به زودی شاهد روزهای طلایی بورس خواهیم‌بود. با وجود تحریم‌های جدید علیه ایران و بازار پر از افت‌وخیز ارز به عقیده کارشناسان، افت بازار بورس کاملا طبیعی به‌نظر می‌رسد اما ادامه نخواهد یافت.  اکنون فعالان بورس منتظرند تا اوضاع دوباره آرام شود و با برقراری آرامش نسبی، بورس هم روزهای خوب را از سر بگیرد.

از سویی از آن‌جا که بعد از اعلام اعمال تحریم‌های جدید در هفته گذشته خبر جدید در این زمینه منتشر نشد و  هفته گذشته بازار ارز هم نوسان کم‌تری را تجربه‌کرد و همین‌طور تعطیلی عید غدیر سبب‌شد بازار بورس چندان فعال نباشد این بازار هم جو آرام و راکدی را تجربه کرد که حاصلی جز افت 0/1 درصدی شاخص کل در بر نداشت.

بازار ارز پس از یک ماه تلاطم، این هفته آرامش مناسبی را تجربه کرد و با تثبیت نرخ فروش دلار در بازار آزاد در محدوده 1335 تومان در کلیه روزهای هفته، احتمال مهار تقاضا و فرو نشستن رشد افسارگسیخته یک ماه اخیر را پیش‌رو قرار داده است.

از نشانه‌های عمق رکود در بازار می‌توان به کاهش قابل ملاحظه حجم دادوستدها اشاره کرد که به عنوان مثال در پنجمین روز هفته گذشته با حذف معاملات بلوکی بانک‌های انصار و پاسارگاد به سطح قابل تامل کم‌تر از 15 میلیارد تومان رسیده است.

به گفته کارشناسان یکی از مواردی که بر وضعیت بازار بورس تاثیرگذار است عدم توافق غرب با روسیه و چین بر سر پرونده اتمی ایران است  و همین سبب می‌شود امیدی برای فعالان اقتصادی باقی بماند که شاید تا مدتی از اعمال تحریم‌های جدید خبری نباشد.

از سوی دیگر، در بازارهای جهانی باوجود مشکلات حاد ایتالیا به لحاظ بازپرداخت بدهی‌، جو بازارها از اطمینان نسبی معامله‌گران از حل مشکلات در کوتاه‌مدت حکایت دارد؛ امری که علاوه بر ثبات بازارهای سهام، رشد قیمت نفت و آرامش در بازار فلزات را موجب شده است.

مهم‌ترین تحول بورس در هفته گذشته افزایش 12 درصدی تعرفه مکالمات تلفن ثابت بود. با توجه به تاثیرگذاری قابل ملاحظه سهام مخابرات بر بازار و اهمیت رویدادهای اخیر در تغییر سودآوری شرکت، به نظر می‌رسد اعمال تغییر تعرفه مخابرات در وضعیت بازار بورس تاثیرگذار خواهد بود.

از سویی در هفته گذشته، بازار سهام برای نخستین بار در سال 90 شاهد تلاش برای عرضه اولیه سهام دو شرکت جدید بود. در روز یک‌شنبه، سه درصد سهام پتروشیمی کرمانشاه در قیمت 4500 ریال به بازار عرضه شد. در رویدادی دیگر، عرضه ده درصدی سهام کشتی‌رانی والفجر روز چهارشنبه به علت عدم توافق فروشنده مبنی بر واگذاری سهم در قیمت‌های مدنظر بازار انجام نشد.

مطالعه وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در بازار سهام نشان می‌دهد که هم‌زمان با آغاز دوران رکود بازار از اواخر فروردین‌ماه، ستاره اقبال این نهادهای مالی نوپا نیز رو به افول گذاشته است و این ابزارهای مالی که در روزهای رونق بازار از آن‌ها به عنوان یکی از ارکان مهم جذب نقدینگی به بورس یاد می‌شد، این روزها نقشی معکوس در جهت تشدید رکود بازار ایفا می‌کنند. بررسی روند ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها حاکی از آن است که این نهادها در شش ماه گذشته به طور متوسط حدود نیمی از منابع خود را از دست داده‌اند و با جریان روزافزون خروج منابع، بر وضعیت نقدینگی بازار سهام نیز فشار مضاعفی وارد ساخته‌اند. تمایل مستمر سرمایه‌گذاران به خروج از صندوق‌ها مشکل دیگری را هم ایجاد کرده است و آن، فروش دارایی‌های نقدشونده صندوق‌ها برای تامین پول متقاضیان خروج و باقی ماندن سهام نسبتا ضعیف‌تر در سبد است که به طور بالقوه می‌تواند به سرمایه‌گذاران موجود هم آسیب وارد کند. در این میان، توقف نمادهای سنگ‌آهنی و مالکان عمده آن‌ها نیز بر ابعاد چالش‌های فعلی افزوده است.

کارشناسان بازار سرمایه و بورس معتقدند مشکلات مزبور که علی‌رغم هشدارهای آنان در هیاهوی بازار مثبت در سال‌های 88 و 89 به فراموشی سپرده شد، این روزها با شدت بیش‌تری در حال رخ‌نمایی است. تجربه رکود اخیر بورس پس از رونق گذشته و رفتار سرمایه‌گذاران صندوق‌ها نشان می‌دهد که ضرورت تدوین ساز و کارهای دقیق‌تر و ضابطه‌مند کردن ورود و خروج سرمایه‌گذاران از صندوق‌ها از جمله مواردی است که برای بهینه کردن فعالیت این نهادهای نوپای بازار سرمایه باید در دستور کار نهاد ناظر یعنی سازمان بورس قرار گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,