Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
مجله جاماندگان- مستان مسیر ترسیم کردند- قسمت 18

«غضبی شدید در قلوب مسلمین»

2011 November 21

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

باید به خاطر داشته باشیم که جمهوری اسلامی و بنیان‌گذاران آن پیش‌گامان ارتباط با جهان عرب و مسلمانان سایر نقاط نبودند و این ارتباط مسبوق به سابقه بوده و اسلام‌گرایان با کوششی درخور و هم‌گام توانسته‌اند خود را به ارکان قدرت نزدیک کنند. به نظر می‌آید اختلافات مرسوم میان شیعیان و سنی‌ها در سطح عوام و یا بحث‌های تئوریک شایع بوده و رهبران گروه‌های دینی برای دست‌یابی به قدرت از اتحاد با هم خشنود می‌شوند. نواب‌صفوی یکی از رهبرانی بود که به صورت علنی با هم‌فکران مصری‌اش ارتباط برقرار کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در جریان اجلاسی در بیت‌المقدس، سخن‌رانی پرشور و حرارت نواب توجه بسیاری از مقامات حاضر در اجلاس را به خود جلب کرد. پس از پایان اجلاس، اخوان‌المسلمین که قبلن نیز هم‌کاری‌هایی را با او داشت به هم‌راه گروه دیگری به نام «شباب المسلمین»، از نواب جهت سفر به قاهره دعوت کرد. نواب این دعوت را پذیرفت اما آن را به بعد موکول کرد و به عراق بازگشت. در ملاقات‌هایی که در نجف نواب با آیت‌اله میلانی و علامه امینی داشت، آن‌ها نواب را ترغیب کردند که هرچه زودتر دعوت اخوان‌المسلمین را اجابت کند. علامه امینی هزینه مسافرت او را توسط یکی از تجار نجف، فراهم کرد. نواب بدون آن‌که به ایران بازگردد عازم مصر شد. در روزهای آغازین ورود او به قاهره، برای گرامی‌داشت دو تن از دانش‌جویان دانش‌گاه الازهر که در فلسطین کشته شده بودند، مراسمی در این دانش‌گاه برگزار شد که از نواب به عنوان سخن‌ران دعوت نمودند. در این مجلس نواب پس از استاد حسن الهضیبی مرشد عام اخوان‌المسلمین و سید قطب، سخن‌رانی کرد. نواب بار دیگر درخشید و در یک سخن‌رانی آتشین به زبان عربی، خطاب به دانش‌جویان و حاضرین از توطئه‌های اسراییل و استکبار برای جهان اسلام پرده برداشت و تنها راه نجات مسلمانان فلسطینی را از چنگال صهیونیست، ایثار و شهادت دانست. وی سپس بر اجرای احکام اسلامی در مصر و قطع وابستگی این کشور به بیگانگان و ملی شدن کانال سوئز تاکید کرد. در بخشی از سخن‌رانی خطاب به نجیب پاشا، چندین‌بار فریاد زد: «کانال سوئز را ملی کن.»

سخن‌رانی او موجب غلیان احساسات حاضران شد، تا جایی که هزاران دانش‌جو فریاد زدند: «زنده باد اسلام، زنده باد ایران، زنده باد نواب صفوی.»

سخن‌رانی او موجب غلیان احساسات حاضران شد، تا جایی که هزاران دانش‌جو فریاد زدند: «زنده باد اسلام، زنده باد ایران، زنده باد نواب صفوی.»

نواب بعدن گفته بود که در آن لحظات چنان شور و شوق وجود مرا فرا گرفته بود که می‌خواستم پرواز کنم. هم‌چنین از قول نواب صفوی گفته شده است که در حین سخن‌رانی وی، مامورین حکومتی با ماشین آمدند که انتظامات اخوان مامورین دولتی را از ماشین پیاده کردند و ماشین را آتش زدند. پس از پایان مراسم نیروهای دولتی به مراکز و دفاتر اخوان‌المسلمین حمله کردند و برخی از مقامات آن را بازداشت نموده و اخوان‌المسلمین را منحل کردند. دفتر مجله «المسلمون» که محل پذیرایی از نواب صفوی بود نیز مورد هجوم سربازان قرار گرفت و نواب را برای بازجویی به وزارت کشور منتقل کردند.

در آن زمان، شورای انقلابی مصر که حکومت سلطنتی را سرنگون کرده بود با حکومت پهلوی ایران رابطه خوبی نداشت از این رو مقامات مصری دریافتند که نواب صفوی به عنوان دشمن سرسخت حکومت ایران می‌تواند برگ برنده‌ای در اختیار آنان باشد، بنابراین با نواب برخورد محترمانه‌ای کردند و پذیرایی از او را خود بر عهده گرفتند و شیخ حسن البائوری وزیر اوقاف را مامور پذیرایی از نواب نمودند. همسر نواب می‌گوید در مدتی که وی میهمان وزیر اوقاف بود، تمام اعضای خانواده وزیر اوقاف شیعه شده بودند، البته در مدتی که در مصر بودند، افراد زیادی تحت تاثیر او شیعه شده بودند و به نواب پیشنهاد کرده بودند که آن‌جا بماند و رهبری آنان را بر عهده بگیرد که نواب گفته بود کشور خودم به من نیاز بیش‌تری دارد.

نواب با ژنرال نجیب و جمال عبدالناصر رییس و معاون شورای انقلابی مصر دیدار کرد. در این دیدار وی ضمن تاکید بر موقعیت اسلامی اخوان‌المسلمین برای تحکیم دولت انقلابی مصر، وجود آنان را برای مبارزه با نفوذ بیگانگان در آن سرزمین لازم شمرد. جمال عبدالناصر در این دیدار خود را در گذشته جز اخوان‌المسلمین خواند و رهبران اخوان را در اختلافات مقصر دانست. از قول نواب بعدن نقل شده بود که ژنرال نجیب مردی مذهبی است و از دیدن من خوش‌حال شد ولی جمال عبدالناصر مردی باهوش بود و برخوردش با من سرد بود.

روایت است که نواب برای حل مناقشه میان دولت مصر و اخوان‌المسلمین تلاش زیادی کرد که در نتیجه همین تلاش‌ها، رهبران دربند اخوان از زندان آزاد شدند. پس از فروکش نمودن اختلافات اخوان با دولت مصر، نواب صفوی به مراسم باشکوهی که به مناسبت سال‌گرد انقلاب مصر ترتیب یافته بود، دعوت شد. جسارت و شهامت وی به حدی بود که او در جای‌گاه اختصاصی یازده عضو شورای انقلابی مصر و در کنار ژنرال نجیب نشست. بنابراین مسوولان مجبور شدند صندلی دیگری را به جای‌گاه ویژه اضافه کنند.

در حالی‌که در این مراسم نظامیان و جوانان شعار «زنده باد مصر» و «زنده باد عرب» را سر می‌‌دادند، نواب از جای خود برخواست و پشت تریبون قرار گرفت و از آنان خواست شعار «زنده‌باد اسلام» را سر دهند و خود فریاد زد: «زنده‌باد مصر، زنده باد مصر تحت لوای اسلام.»

سفر نواب به اردن و مصر دست‌آوردهای زیادی برای‌اش داشت و این سفر شهرت نواب و فداییان‌اسلام را جهانی کرد. به ویژه این‌که در مصر هم زمانی که میهمان اخوان‌المسلمین بود و هم زمانی که میهمان دولت بود، استقبال و احترام زیادی از او به عمل آمد و او توانست در دانش‌گاه‌ها و مراکز اسلامی سخن‌رانی کند و با شخصیت‌های مذهبی، علمی و دولتی ملاقات نماید.

در پایان این سفر اخوان‌المسلمین مبلغ یک‌صد هزار تومان به او هدیه داد که نواب صفوی آن را نپذیرفت و فقط بلیط هواپیما را گرفت. بالاخره نواب پس از 65 روز مسافرت به تهران بازگشت و در فرودگاه مهرآباد استقبال خوبی از او صورت گرفت و او در مصاحبه با خبرنگاران و شرکت در اجتماعات، ابعاد این سفر را تشریح کرد. از آن پس تعاملات و مکاتبات بین دو طرف افزایش پیدا کرد. به طوری که نواب صفوی زمانی که شنید گروهی از شیعیان عراق و سوریه به جنبش‌های ملی و قومی پیوسته‌اند، از آنان خواست به اخوان‌المسلمین ملحق شوند. همین‌طور پس از دستگیری شمار دیگری از اعضای اخوان‌المسلمین به دست دولت مصر، نواب باز هم برای آزادی آنان تلاش کرد و یک‌بار به جمال عبدالناصر تلگراف زد و خواستار آزادی آنان شد، که تعدادی آزاد شدند و نواب در تلگراف دیگری از ناصر تشکر کرد. اما بار دیگر خبر دستگیری عده دیگری از اعضای اخوان به نواب رسید او باز هم به ناصر تلگراف زد و به او گوش‌زد کرد که مصلحت شما در شدت عمل با اخوان‌المسلمین نمی‌باشد. متن تلگراف چنین است: «قاهره آقای نخست وزیر جمال عبدالناصر، رفتار شدید شما با اخوان‌المسلمین غضبی شدید در قلوب مسلمین ایجاد کرده، سریعن تجدیدنظر نمایید و کاری نکنید که موجب پشیمانی دردناکی برای شما شود. تهران، سید مجتبی نواب صفوی»

از سوی دیگر زمانی که خبر دستگیری نواب در ایران، منتشر شد اخوان‌المسلمین گروهی از حقوق‌دانان را برای وکالت از او، از طریق عراق به سوی ایران اعزام کرد که در عراق به آن‌ها ویزا داده نشد و بازگشتند و زمانی که خبر اعدام نواب صفوی در 1334 انتشار یافت عکس‌العمل شدید دوستان عربی و اسلامی او را به دنبال داشت و اخوان‌المسلمین از او به عنوان «شهید اخوان» یاد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,