Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
پرسه – گذری در جشنواره مد اسلامی کوالالامپور - 1

«لباس‌هایی که قصه می‌گویند…»

2011 November 21

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

نوزدهمین جشنواره مد اسلامی (IFF ، (Islamic fashion festival، در ششمین سال برگزاری خود، در شهر کوالالامپور در آخرین اجرای خود در سال 2011 با عنون «افسون شرقی» به نمایش آخرین آثار طراحی لباس‌های اسلامی طراحان مسلمان و غیر مسلمان از مالزی و کشورهایی هم‌چون اندونزی، ژاپن، سنگاپور، استرالیا، هنگ کنگ و تایپه پرداخت.

از آن‌جا که این حوزه برای خود من بسیار جذاب و دیدنی است ضمن این که می‌تواند حوزه‌ای چالش برانگیز باشد هم‌چنین می‌تواند الهام بخش بسیاری از جوانانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند یا علاقه‌مندند که کاری انجام دهند، باشد، از برپایی این جشنواره هیجان‌انگیز گزارش‌هایی در آینده برای شما خواهم داشت. گفت وگوهایی با برگزارکنندگان آن هم‌چنین طراحان لباس که اطمینان دارم شنیدنی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز نخستین گزارشم را از این برنامه با گفت وگویی با یک طراح لباس غیرمسلمان اندونزیای آغاز می‌کنم که میهمان همه ساله این جشنواره است. شاید شنیده باشید که اندونزی کشوری است که قدمت بسیار زیادی در زمینه برگزاری نمایش‌های مد دارد و طراحان لباس بسیار مطرحی در این سال‌ها از این کشور به جهان معرفی شده‌اند.

گیا پانگابین (Ghea Panggabean)، هنرمند اندونزیایی است که سی سالی است در زمینه طراحی پارچه و لباس فعالیت دارد.

او که دختر یک دیپلمات اندونزیایی است با مادری هلندی، بسیاری از سال‌های عمرش را به واسطه شغل پدرش در سفر و کشورهای اروپایی گذرانده است. در سال 1977 تحصیل در رشته طراحی لباس را در لندن آغاز کرده و می‌گوید که در آن زمان تعداد زیادی دوست ایرانی داشته که همگی در این رشته تحصیل می‌کردند؛ دخترانی بسیار زیبا و شیک‌پوش! «سمیرا» نام یکی از آن‌ها را به خاطر دارد و هیچ تماس و خبری دیگر از آن‌ها نداشته تاکنون!

او پس از اتمام تحصیلش تصمیم می‌گیرد که کارش را بر اساس هویت و شخصیت خودش آغاز کند چراکه معتقد است یک طراح لباس برای شروع باید یک هویت مشخص داشته باشد.

 او می‌گوید میراث فرهنگی که از اجدادش برای او بازمانده، میراثی است که هم چون میراث فرهنگی مالزی بسیار متفاوت و گوناگون است و در طی سال‌ها تحت تاثیر فرهنگ های متفاوتی از عربی، پرتغالی، چینی، هندی و .. قرار گرفته بنابراین در آن شکل‌ها و آفرینش‌های مختلف هنری زیبا در انواع آثار هنری و پارچه دیده می‌شود از گل‌دوزی‌های زیبایی که از چینی‌ها گرفته شده یا طرح‌های زیبای پرندگان برروی باتیک که باز هم از فرهنگ چینی آمده تا لباس‌هایی که در سوماترا هست و از «ساری»‌های هندی تاثیر گرفته و بسیاری نمونه‌های دیگر.

«بنابراین تصمیم گرفتم کارم را با چیزی شروع کنم که که بتواند داستان میراث مرا بیان کند.

و فکر کردم چگونه می‌توانم این ایده را انتقال بدهم و چه باید بکنم؟

من از زمان قدیم پارچه‌ها و جواهرات قدیمی را جمع‌آوری می‌کردم و گاهی آن‌ها ایده‌هایی به من می‌دادند و به این ترتیب آهسته آهسته توانستم طراحی‌های خودم را در زمینه طراحی لباس در اندونزی ایجاد کنم و براساس آن کم‌کم کارهای من مطرح شد در رسانه‌ها و سطح جامعه و اکنون سی سال است که در این زمینه فعالیت می‌کنم.»

او می‌گوید:« من یک طراح لباس سنتی نیستم بلکه یک طراح لباس هستم که همیشه نگاهی به میراث فرهنگی دارم و مجموعه‌های من همیشه داستانی دارند. بنابراین با این داستان‌ها افراد همیشه آن‌ها را به یاد می‌آورند.

و من علاقه‌مندم که آثارم بدون زمان باشند و کلاسیک. مثل اشیاء عتیقه‌ای که همیشه می‌توانید حتا پس از گذشت سال‌ها از آن لذت ببرید چراکه همواره روح و زیبایی و حس خاص خود را دارند. بنابراین من دوست دارم وقتی شما امسال لباسی از من می‌خرید، سه سال دیگر هم بتوانید آن را با ترکیبی دیگر استفاده کنید. این ایدئولوژی من است در طراحی لباس.»

خانم گیا می‌گوید: «این اشتیاق زیاد به من به میراث فرهنگی از این جا نشات می‌گیرد که بسیاری از سال‌های عمرم را در سفر گذرانده‌ام و در کشورهای دیگر بوده‌ام و همواره به این فکر کردم که چگونه مردم کشور مرا بشناسند. در خانواده ترکیبی من که از دو فرهنگ اروپایی و آسیایی تشکیل شده همه به هم احترام می‌گذاشتند و من فکر کردم که طراحی لباس می‌تواند این پیام چند فرهنگی و احترام و درک از فرهنگ‌ها را از طریق زیبایی به جهانیان انتقال دهد.

و به این دلیل است که در جشنواره مد اسلامی شرکت می‌کنم که زیبایی را در گوناگونی و در فروتنی و حیا نشان می‌دهد. و رئیس این جشنواره توانسته این را به خوبی انجام دهد و طراحان بسیاری را از کشورهای متفاوت به منظور یک هدف و یک عقیده گردهم آورد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا طراحی لباس یک چیز لوکس و تجملی است و تنها به قشر خاصی تعلق دارد یا نه؟ می‌گوید که طراحی لباس (fashion) یک روش است؛ راهی که شما انتخاب می کنید چگونه به نظر برسید، راهی که شما می‌خواهید لباس بپوشید.  چه پول داشته باشید چه نداشته باشید. شما می‌توانید خیلی خوب لباس بپوشید با یک هزینه کم. اما موافق نیستم که فقط به قشر پول دار اختصاص داره و یک چیز لوکس هست.

البته مردم علاقه‌مند هستند که از برندها استفاده کنند و برای تبدیل به یک برند شدن باید راه زیادی رفت و البته برای هر چیز خوبی باید پول خوبی هم پرداخت کرد اما هر کسی می‌تواند از مد و طراحی لباس پیروی کند بنابراین آن برای هر کسی هست.

و البته مُد لوکس هم از جمله انواع گوناگون طراحی است. اگر کسی می خواد پول بیشتری خرج کند این حق را دارد چرا نه؟!»

او در مورد برگزاری جشنواره مد اسلامی می گوید: «فشن اسلامی یک تصمیم است که هر فردی می تواند بگیرد. مسلمان بودن معنی اش این نیست که حتمن باید حجاب داشته باشد این یک تصمیم است اما در جریان این جشنواره «داتو رضا» (رئیس جشنواره) از طراحان لباس خواست که لباس‌هایی را طراحی کنند برای زنانی که باید پوشیده باشند و این برای ما یک چالش است و در ابتدا فکر کردیم که سخت است چرا که برای مثال برای من زمانی که درس می‌خواندم در لندن چیزی در این زمینه ندیده بودم اما بعد وقتی شروع کردیم و به آن فکر کردم، کم‌کم علاقه‌مند شدم و از آن لذت بردم  و برای من این یک چالش است که چگونه برای یک پوشیدگی، زیبایی بیافرینم.

و من فکر می‌کنم تا به حال از آن لذت برده‌ام و فکر می‌کنم به عنوان یک طراح لباس باید بدانم که چگونه الهام‌هایم را و کدهای اسلامی در قالب طراحی لباس مطرح کنم. من در طول این جشنواره دریافتم که بسیار امکانات خوبی برای طراحی لباس‌های زیبا در این زمینه هست. همیشه روش‌های متفاوتی برای طراحی حجاب و لباس‌های پوشیده وجود دارد.»

این طراح لباس از تجربه‌های خود در این زمینه چنین می‌گوید: «من در دوبی و در موناکو بودم امسال نیز در لندن بودم و تجربه‌های بسیار خوبی دارم از این نمایش‌ها.

در موناکو استقبال بسیار خوب بود و خیلی‌ها برای مجموعه‌های خود از کارها خریداری کردند. واکنش‌ها در لندن هم خوب بود و حضور در جشنواره مد اسلامی این فرصت را برای من فراهم کرد تا لباس‌های پوشیده من به مدت یک ماه در هارود (Harrods) در لندن به نمایش گذاشته شود و من این فرصت را مدیون این جشنواره‌ام چرا که در غیر این صورت من چنین لباس‌هایی را طراحی نمی کردم. و اکنون من هر بار این مدل لباس‌ها را (Kaftan) در مجموعه‌هایم دارم که مشتریان زیادی هم در میان عرب‌ها دارد.

اکنون بعد از سی سال رویای من به تحقق پیوست و لباس‌های من به این صورت به نمایش درآمد.»

 آیا فکر می‌کنید این جشنواره مد اسلامی می‌تواند اروپایی‌ها را  جذب کند؟

«بله، چرا که وقتی من در لندن بودم، دیدم که بسیاری از مردم بعد از اجرای نمایش من آمدند و به طراحی‌های من علاقه نشان دادند برای این‌که آن‌ها تنها برای مسلمانان قابل استفاده نیست و غیرمسلمانان هم می‌توانند از آن استفاده کنند.

اما من دوست ندارم در طراحی‌های اسلامی برخی‌ها خیلی اغراق نشان می‌دهند چرا که در حجاب شما باید خود را بپوشانید نه این که چیزی اغراق شده نشان بدهید. شما باید در حجاب همیشه خودتان را، زنانگی، شیکی و تعادل را نشان دهید اما اغراق کردن بیشتر جلب توجه می‌کند. زیباترشدن خوب است اما جلب توجه بیشتر نه.

او می گوید که خود طراح پارچه هایش نیز هست و همیشه از موتیف‌های خود برای لباس‌هایش استفاده می‌کند. برای او طراحی لباس یک هنر و علاقه است و امیدوار است که دیگران بتوانند هنر اورا درک کنند که این او را خوش‌حال می‌کند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=em7_gMhG1wA&feature=youtu.be[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,