Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
توسط کوه‌نوردان همدانی پایه‌گذاری شد،

«گالری/نخستین کتاب‌خانه کوهستانی ایران»

2011 November 21

بابک مغازه‌ای

در روز آدینه 27 آبان‌ماه پس از چندین ماه تلاش نخستین کتاب‌خانه کوهستانی ایران با موضوعاتی هم‌چون محیط زیست، میراث فرهنگی، کوه و کوه‌نوردی، ادبیات و…در ارتفاع 3250 متری کوه یخچال همدان با نام «کتاب‌خانه کوهستان» راه‌اندازی شد و مورد استفاده علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خانی  قرار گرفت.

اعضا گروه‌های کوه‌نوردی استان همدان، هیت کوهنوردی شهرستان همدان، نمایندگان برنامه صعود قلم و کمیته کوه‌نوردی انجمن ایران شناسی کهن دژ روز گذشته کتاب‌های اهدایی به این کتاب‌خانه را به پناه‌گاه قله یخچال انتقال دادند.

ایده اولیه ایجاد این مرکز توسط  حسین زندی دبیر کمیته کوه‌نوردی انجمن ایران‌شناسی کهن دژ در جریان آخرین برنامه صعود سراسری قلم در ارتفاعات همدان در تاریخ 10 تیر ماه 1390 مطرح گردید و مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت و در مراحل بعدی نیز با حمایت علاقه‌مندان از جمله جمعی از کوه‌نوردان ادامه پیدا کرد و با تکیه بر حمایت‌های مردمی بیش از صدها جلد کتاب برای این منظور توسط بخش‌های مختلف اهدا گردید که جالب‌ترین اتفاق در این میان این بود که بسیاری از افراد این کتاب‌ها را به نام کودکان خود اهدا کردند.

در این میان به گفته حسین زندی یکی از مشکلات موجود در راه گسترش این مراکز کمبود کتاب‌های ارزش‌مند به ویژه در زمینه مرتبط با محیط زیست و میراث فرهنگی است.

لازم به ذکر است که تاسیس کتاب‌خانه کوهستانی‌ در ارتفاع 3250 متری اولین نمونه در ایران و مورد کم‌نظیری در سطح جهانی است و انجمن ایران‌شناسی کهن دژ برنامه دارد تا به منظور گسترش هر چه بیش‌تر فرهنگ کتاب‌خانی در ایران تاسیس چنین کتاب‌خانه‌هایی را زمینه‌ها و بخش‌های مختلف پی‌گیری نمایند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,