Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
به بهانه زادروز بتهوون

«بزرگ‌ترین موسیقی‌دان تاریخ»

2009 December 16

«لودویگ وان بتهوون» یکی از موسیقی‌دانان برجسته آلمانی بود که بیشتر زندگی خود را در«وین»سپری کرد. وی یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شخصیت‌های موسیقی در دوران کلاسیک و آغاز دوره رمانتیک بود.

بتهوون به‌عنوان بزرگ‌ترین موسیقی‌دان تاریخ، همیشه مورد ستایش قرار گرفته و آوازهٔ او موسیقی دانان، آهنگ‌سازان، و شنوندگانش را در تمام دوران تحت تأثیر عمیق قرار داده‌است. در میان آثار شناخته‌شدهٔ وی می‌توان از سمفونی نهم، سمفونی پنجم، سمفونی سوم،و سونات مهتاب نام برد.

20091216-news1-bethoven-news

بتهوون در شهر بنِ آلمان متولد شد. پدرش، یوهان وان بتهوون، اهل هلند  بود و مادرش ماگدالِنا تبار اسلاو داشت.  اولین معلم موسیقی بتهوون پدرش بود. پدرش که یکی از موسیقی‌دانان دربار بن بود مردی الکلی بود که سعی می‌کرد بتهوون را به‌زورِ کتک، به‌عنوان کودکی اعجوبه همانند موتزارت به نمایش بگذارد. هرچند استعداد بتهوون به‌زودی بر همگان آشکار شد.

بتهوون تحت حمایت مالیِ شاهزاده اِلِکتور (همان درباری که پدرش در آن کار می‌کرد) قرار گرفت. بتهوون در ۱۷سالگی مادر خود را از دست داد و با درآمد اندکی که از دربار می‌گرفت، مسوولیت دو برادر کوچک‌ترش را برعهده داشت. بتهوون در سال ۱۷۹۲ به وین نقل مکان کرد و تحت آموزش ژوزف هایدن قرار گرفت؛ ولی هایدنِ در آن زمان در اوج شهرت بود و به قدری گرفتار، که زمان بسیار کمی را می‌توانست صرف بتهوون بکند. به همین دلیل بتهوون را به دوستش معرفی کرد. از سال ۱۷۹۴ بتهوون به صورت جدی و با علاقه شدید نوازندگی پیانو و آهنگ‌سازی را شروع کرد و به سرعت به عنوان نوازنده چیره‌دست پیانو و نیز کم‌کم به عنوان آهنگ‌سازی توانا، سرشناس شد.

بتهوون بالاخره شیوه ی زندگی خود را انتخاب کرد و تا پایان عمر به همین شیوه ادامه داد؛ به جای کار برای کلیسا یا دربار (کاری که اکثر موسیقی‌دانان پیش از او می‌کردند) به کار آزاد پرداخت و خرج زندگی خود را از برگزاری اجراهای عمومی و فروش آثارش و نیز دستمزدی که عده‌ای از اشراف که به توانایی او پی برده‌بودند و به او می‌دادند، تأمین می‌کرد.

بتهوون بیشتر اوقات با خویشاوندش نزاع داشت و شخصیت بسیار مرموزی داشت و برای اطرافیانش به مانند یک راز باقی ماند. بتهوون به‌خاطر ناشنوایی‌اش دچار بحران روحی شده بود.(ناشنوایی وی بر اثر باس زیاد سمفونی ۵ بوجود آمد)

بتهوون از سلامت کمی برخوردار بود. اما، علاوه بر این مشکلات جسمی، او درگیر چندین مشکل روحی نیز بود، که ناکامی در یک‌سری روابط عشقی از جمله آن‌ها بود. در سال ۱۸۲۶ سلامت وی به شدت وخیم شده‌بود، تا این‌که یک سال بعد در ۲۶ مارس ۱۸۲۷ از دنیا رفت. علی رغم این‌که مرگش به دلیل مرض کبد عنوان شده‌بود، اما تحقیقات اخیر بر اساس دسته‌ای از موهای بتهوون، که پس از مرگش باقی مانده، نشان می‌دهد که مسمومیت سرب باعث بیماری و مرگ نابهنگام وی شده‌ بوده‌‌است (مقدار سرب خون بتهوون ۱۰۰ برابر بیشتر از مقدار سرب خون یک فرد سالم بود). احتمالن منبع این سرب از ماهی‌های رودخانه آلوده دانوب و ترکیبی از سرب، که برای شیرین کردن شراب استفاده می‌شود، بوده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,