Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
مهارت‌های زندگی - رازهای عمری طولانی

«سپاس‌گزار باشید»

2011 November 25

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

     حتمن راجع به جشن شکرگزاری یا به قول فرنگی‌ها (Thanksgiving) شنیدید. جشنی که این روزها در امریکا در جریان هست و نشانه‌ی هیجان‌انگیز آن هم یک بوقلمون درشت برشته شده است!

این که چگونه این سنت از قرن هفدهم وارد فرهنگ آمریکایی‌ها شده خودش داستان مفصلی دارد اما آن‌چه اهمیت دارد این است که جشن گرفتن در این روز بهانه‌ای است برای یادآوری امکاناتی که در اختیار داریم و قدردانی از آن‌ها. و البته این قدردانی و ارج‌گذاردن به نعمت‌ها از دیرباز در فرهنگ ما ایرانی‌ها هم جا داشته و در قالب برگزاری جشن‌های مختلف در فصل برداشت محصول یا زمان‌های مختلف نشان داده می‌شده که شاید اکنون به دلیل این که مرغ همسایه غاز است و ما بیش‌تر خود را مقید به آماده کردن «بوقلمون تنکس گیوینگ» می‌کنیم تا برگزاری جشن مهرگان مثلن!، دیگر کم‌تر نشانی از آن‌ها هست!

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در واقع روز شکرگزاری زمان خوبی است برای سپاس‌گزاری از آن‌چه در زندگی داریم. هر کسی باید این اخلاق خوب را پیدا کند.

در ادامه اشاره به عادت‌های خوبی که سبب افزایش طول عمر انسان می‌شود، دکتر «مائو» این پزشک چینی متخصص طب طول عمر، برای این ماه که مصادف با جشن شکرگزاری است توصیه‌ای در این زمینه دارد.

او با اشاره به این که مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که داشتن یک نگاه مثبت و قدرشناس، زندگی را طولانی و سرشار از شادی می‌کند، می‌گوید که می‌توان کمیت و کیفیت زندگی را تنها با یک عادت ساده افزایش داد: «هر روز سه تا نعمت را بشمارید»

این یازدهمین عادت از برنامه دوازده‌گانه سال 2011 است که از سوی دکتر مائو برای داشتن عمری طولانی‌تر طراحی شده است. عادت‌هایی ساده که از میان عادت‌های افراد بالای صد سال در سراسر جهان گرفته شده و اکنون برای افزایش سلامتی و طول عمر توصیه می‌شود.

عادت ماه نوامبر: «هر روز سه موهبت را یادداشت کنید.»

   در برنامه‌های گذشته از عادت‌های ماه‌های قبلی سخن گفتیم و در این برنامه به عادت ساده ماه یازدهم می‌پردازم. عادتی که می‌گوید: «هر روز سه نعمتی را که قدردانش هستید یادداشت کنید.»

قدردانی به ما کمک می‌کند تا بر نعمت‌هایی که در زندگی داریم بیشتر تمرکز کنیم و چشم‌انداز مثبت‌تری در ما ایجاد می‌کند.  تحقیقات نشان می‌دهد که یک نگاه خوش‌بینانه در زندگی نه‌تنها باعث افزایش شادی می‌شود، بلکه ایمنی را هم افزایش داده و سبب سلامت قلب و کاهش استرس می‌شود.

 با مطالعات انجام شده در یکی از دانش‌گاه‌های کالیفرنیا، دانش مندان دریافتند که افرادی که روزانه به نعمت‌ها توجه می‌کنند و سپاس‌گزار آن‌ها هستند در طول هفته تمایل بیش‌تری به داشتن احساس بهتری در مورد زندگی خود و انجام ورزش به طور منظم دارند. نشانه‌های بیشتری را تجربه می‌کنند و نسبت به آینده حس خوش‌بینی بیش‌تری دارند.

پروفسور «رابرت امونز» در این زمینه می‌گوید: «تحقیقات راجع به قدردانی نشان می‌دهد که افرادی که مهارت «قدردان بودن» را آموخته‌اند از این ویژگی با ارزش بهرمندند که راحت‌تر با مشکلات روزمره، به ویژه استرس کنار می‌آیند.»

برای کسب این عادت نیکو می‌توان از یک گام ساده آغاز کرد:

  • در طول این ماه، هر روز دست کم سه چیزی را که به خاطرش سپاس‌گزار هستید یادداشت کنید. اگر این کار برایتان آسان بود می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

• سپاس خود را به فردی که قدردانش هستید هر روز ابراز کنید. چه به صورت شخصی، یا به وسیله تلفن، نامه الکترونیکی و یا حتا پیام کوتاه. این باعث می‌شود که هردوی شما حس خوبی پیدا کنید.

• لبخند بزنید! به هر تعداد از مردم که می‌توانید لبخند بزنید در طول روز؛ چه غریبه‌ها و چه دوستان. هیچ راهی ساده‌تر از لبخند برای انتقال انرژی مثبت و قدردانی وجود ندارد.

• تمرین مثبت سخن گفتن. با تغییر روش در چیزی که به خودتان می‌گویید به زندگی‌تان سلامتی و انرژی بیافزایید. به جای این که به افکارتان اجازه دهید که خشمگین و مضطرب باشند به خود بگویید:«من می‌توانم مسوولیت رسیدگی به کارهای پیش رو را بر عهده بگیرم. از مسولیتم لذت می‌برم و نسبت به «خوب به انجام رسیدن آن‌ها»، حس خوبی دارم.»

تکرار گفته‌های مثبت، می‌تواند از نظر فیزیولوژیکی هم با کاهش ترشح کورتیزول از غده آدرنال سبب کاهش سطح استرس شما بشود و آرامش را به شما بازگرداند.

تداوم در انجام این عادت

و مثل هر عادت دیگر تلاش کنید تا هر روز آن را انجام دهید. از خودتان بپرسید چه مانعی برای انجام مستمر آن هست و حستان با انجام این کار چیست؟ و حس خود را مقایسه کنید با زمان‌های قبلی که این کار را  انجام نمی‌دادید. اگر هم به خوبی از عده آن بر آمدید برای خود پاداشی در نظر بگیرید.

شاد به نظر رسیدن یا سبک مغزی

   اما به طور معمول در فرهنگ‌های مدرن، نگاه بدبینانه‌ای نسبت به شادی وجود دارد. اغلب ما با وجودی که از نقش خنده و شادی در زندگی با اطلاع هستیم اما اگر فردی را ببینیم که همیشه شاد است یا می‌خندد ناخودآگاه یک برچسب «الکی خوش» یا … بر روی او می‌زنیم. در واقع گویی شاد به نظر رسیدن به نوعی معنای «سبک مغزی» را برای ما تداعی می‌کند.

در واقع خیلی از مردم می‌خواهند شاد باشند اما نمی‌خواهند احمق به نظر برسند. و در نهایت این شما هستید که می‌توانید خود را بدبین و ناراضی نگه دارید یا اجازه بدهید که در حالی که کمی هم احمق به نظر می‌رسید شادتر باشید.

با این انتخاب ممکن است که بسیاری از دوستانتان را که به این مساله اطمینان ندارند با فایده‌های شاد بودن و نگاه مثبت آشنا کنید و آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهید.

چطور همه نعمت‌هایی را که دارید به یاد بسپارید؟!

ممکن است با خود فکر کنید که قادر نیستید به همه چیز در این زمینه فکر کنید و قدردان آن‌ها باشید. اما این طور نیست. اجازه ندهید که کارتان به بیراهه برود. این یک فرصت است برای بیش‌تر شناختن نعمت‌ها و نقاط قوت منحصر به فرد خود.

تا به حال به خانواده، دوستان، و یا حتا حیوانات خانگی فکر کردید؟ درمورد زیبایی غروب آفتاب، آهنگ‌های مورد علاقه‌تان، یا حتا یک قطعه کوچک از یک میوه خوش‌مزه؟ در مورد خانه، سلامتی و خودتان چطور؟

 لزومی ندارد یادآوری این‌ها خیلی وسیع یا شاعرانه باشد. چیزهای کوچک را فهرست کنید: «امروز من سپاس‌گزارم برای خوراکی که خوردم، کفش ورزشی و یا هر چیز دیگری که استفاده کردم!» به همین آسانی…

حالا در آخر ماه به یک عادت خوب دست یافتید که به شما کمک می‌کند تا شادتر و سلامت با عمری طولانی زندگی کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,