شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
گزارش روز تاجیکستان،

«ناتو در تاجیکستان پایگاه نظامی نمی‌سازد»

۱۳۹۰ آذر ۰۴

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 سفارت آمریکا در تاجیکستان خبر تاسیس پایگاه نظامی «ناتو» در قلمرو این کشور آسیای مرکزی را رد کرد.

 خبر درباره تاسیس پایگاه نظامی «ناتو» در تاجیکستان به دنبال سفر ژنرال «وینسنت بروکس» فرمانده نیروهای زمینی ارتش آمریکا به «دوشنبه» در نشریه‌های روسی به چاپ رسیده بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 این نشریه‌ها با تکیه به منابع خود نوشتند که ژنرال آمریکای با مقام‌های تاجیک پیرامون تاسیس پایگاه نظامی «ناتو» در تاجیکستان مذاکرات انجام داده است.

 سفارت آمریکا در «دوشنبه» می‌گوید که «سفر ژنرال بروکس تنها جنبه شناسایی داشته به موضوع تاسیس پایگاه نظامی هیج ربط ندارد.» زیرا به قول منابع سفارت آمریکا آقای «بروکس» فرمانده مرکزی نیروهای زمینی ارتش این کشور در «آسیای میانه» بوده و تاجیکستان از مناطق تحت مسوولیت اوست. جانب آمریکا همچنین می‌گوید که بنیاد پایگاه نظامی این کشور و متحدانش در تاجیکستان در نظر گرفته نشده است.

 وزارت دفاع تاجیکستان هم خبر تاسیس پایگاه نظامی «ناتو» در تاجیکستان را بدون اساس خواند. دفتر مطبوعات وزارت دفاع تاجیکستان گفت زمان سفر ژنرال بروکس به تاجیکستان رهبر این وزارت در سفر کاری در «بلاروس» بود و با ژنرال آمریکای هیج مذاکراتی انجام نداده است.

در همین حال با توجه به این که خبر تاسیس پایگاه نظامی «ناتو» در تاجیکستان از سوی رسانه‌های «روسیه» منتشر شده اند، صاحب نظران تاجیک آن را یک «حمله اطلاعاتی» می‌شمارند.

 این در حالی‌ است که وزرای دفاع روسیه و تاجیکستان برنامه هم‌کاری‌های دو وزارت برای سال ۲۰۱۲ تصویب کردند. در این ملاقات که روز پنج‌شنبه در «مسکو» برگزار شد، همچنین شرایط بود و باش پایگاه ۲۰۱ ارتش روسیه در تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفته است.

 پایگاه ۲۰۱ روسیه با ۷ هزار سرباز بزرگ‌ترین پایگاه خارجی ارتش روسیه بوده قرارداد کنونی اش در سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد. بنا به خبرها «دوشنبه» برای این پایگاه از روسیه بیش از ۳۰۰ ملیون دلار مبلغ خواسته است، ولی‌ مسکو می‌خواهد زمان حضور نظامیانش ۴۹ سال تمدید شده استفاده از قلمرو تاجیکستان برایش همچنان رایگان باقی بماند.

اما جامعه تاجیکستان از این اظهارات جانب روسیه انتقاد کرده و آن را تحقیر نسبت به مردم و ملت تاجیک می‌خوانند. آن‌ها از مقامات کشور خواسته اند که به هیج وجه این سند را امضا نگذارد.

 حالا که روابط تاجیکستان و روسیه به سردی گرایده است روشن نیست که زمان حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان تمدید خواهد شد یا نه. پایگاه نظامی روسیه از زمان شوروی به این سو در تاجیکستان حضور دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,