شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«زیر آب، روی لجن‌ها»

۱۳۹۰ آذر ۰۶

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«آیدا مرادی آهنی» متولد 1362، فارغ‌التحصیل کارشناسی برق-الکترونیک است. او در زمینه‌ی شعر، اپرا، نوازندگی ویولون، تهیه‌کنندگی برنامه‌های رادیویی و سفال‌گری تجربه اندوخته، اما در حال حاضر تنها می‌نویسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پونز روی دم گربه» نخستین مجموعه داستان کوتاه آیدا مرادی آهنی است.

جهان داستان‌های آیدا مرادی در این مجموعه‌ی دنیای آدم‌های درگیر اختلال‌های روانی‌ست. آدم‌هایی که به یک تعبیر می‌توان گفت دنیای خود را دارند، اما در نهایت بخشی از همین دنیایی هستند که همه در آن زندگی می‌کنیم.

آیا می‌توان تباهی دنیای آدم‌های روانی را به دنیای بزرگ‌تری تعمیم داد، و یا برعکس، آیا می‌توان اختلال‌های روانی این بیمارها را ناشی از شرایط اجتماعی و ناهنجاری اوضاع دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم دانست؟

 در داستان «زیرآب، روی لجن‌ها» که برای این برنامه انتخاب کرده‌ایم مرز میان بیمار و پرستار ناچیز است و در پایان با مرگ فجیع بیمار همین مرز باریک هم از میان برداشته می‌شود.

داستان حول محور بیماری روانی‌ست که دل به پرستار خود می‌سپارد و خواهان قرار ملاقات با او در بیرون از بیمارستان می‌شود. پرستار با رفتار مدبرانه و حرفه ای می‌کوشد او را از این قرار ناممکن منصرف کند. در ادامه‌ی داستان پرستار که از یک طرف درگیر شغلی خطیر و از طرف دیگر درگیر روابطی ناهنجار با مادر و برادر و زن برادری در شهرستان است، درهم می‌شکند و دستخوش کابوس‌های بیمار خودش می‌شود، طوری که می‌توان تصور کرد آن مرد نیز قبلن همین راه مشابه را رفته است.

آیدا مرادی داستان خود را با چیدمان دقیق و گفت‌وگوهای جان‌دار به خوبی به مقصد می‌رساند، آن قدر که می‌توان تصور کرد مطالعات بالینی در مورد این گونه بیمارها داشته، با این همه خواننده ممکن است از خود بپرسد آیا همین موقعیت‌ها را اگر از طریق آدم‌های معمولی و به اصطلاح «نرمال» توصیف کنیم به قدر کافی موضوع برای بازنمایی آشفتگی‌های جهانی که در آن زندگی می‌کنیم در اختیار نداریم، و آیا در صورت دوم به تاثیر و تامل بازتر و آزادتری از طبیعت، تقدیر و شرایط انسانی دست نمی‌یابیم.

پاسخ هر چه باشد داستان‌های کوتاه مجموعه‌ی «پونز روی دم گربه» ارزش خودشان را حفظ می‌کنند، همان طور که رمان‌های نوع «طاعون»، کامو؛ «کوری»، ساراماگو؛ و «داستان پیش‌خدمت‌»، مارگارت اتوود؛ می‌کوشند از راه نمایش موقعیتی استثنایی و جهانی بسته و بیمارگونه به مناسبات درهم تنیده‌ی جهانی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر نقب بزنند.

موسیقی متن:

F. Chopin: Preludes Op. 28

عکس از: حمید جانی‌پور

برای آشنایی بیش‌تر با آیدا مرادی آهنی و نقطه نظرهای او درباره‌ی داستان‌هایش به دو گفت‌وگوی زیر مراجعه کنید

.http://2shanbe.blogfa.com/post-7680.aspx

«نگاهی به نمایش به روایت خسرو پسر معین البکإ»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,