شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 September 2016

«اعدام ،شکنجه و ایدز»

۱۳۹۰ آذر ۰۶

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: ملی-مذهبی

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر از قم، زندان مرکزی قم معروف به زندان لنگرود که در 10 کیلومتری جاده قدیم قم- کاشان واقع شده، همانند سایر زندان‌های کشور، به دلیل تعداد بیش از حد زندانیان و امکانات کم و نیز نگاه تحقیرآمیز مسوولان زندان به زندانیان، با مشکلات بسیاری روبه‌رو است.

این گزارش حاکی است وجود بیش از چهار هزار زندانی در این زندان، که بیش از سه برابر ظرفیت حقیقی آن است، باعث ایجاد وضعیت نابسامان اخلاقی وبهداشتی در این زندان شده است.

کیفیت نامناسب غذای زندان، علاوه بر وجود حشراتی از قبیل ساس و شپش در آسایش‌گاه‌ها، گذران حبس را برای‌ زندانیان دشوار کرده است. هم‌چنین بیماران مبتلا به ایدز و هپاتیت نیز در کنار زندانیان عادی نگه‌داری‌ شوند و به این بیماران نیز هیچ‌گونه رسیدگی نمی‌شود.‌ برخی بندهای این زندان دو تاسه برابر تعداد تخت‌های موجود زندانی در خود جای داده‌اند و کمبود تخت و فضای مناسب برای خواب تا حدی است که بسیاری از زندانیان شب را در هواخوری‌ها می‌گذرانند. روابط غیراخلاقی موجود، این موضوع برای بعضی از زندانیان به ممر درآمد تبدیل شده است. این مسئله به خصوص در بند جوانان که محل نگه‌داری محکومان زیر 18 سال است، بیش‌تر به چشم می‌خورد. برخوردهای خودسرانه وغیرقانونی مسوولان زندان با برخی زندانیان متخلف نیز وخامت وضع انسانی این زندان را دوچندان کرده است. از جمله گزارش شده که در مواردی ماموران زندان برخی زندانیان را به قصد تنبیه در فضای باز به میله‌های چراغ برق بسته و با ریختن آب سرد روی آن‌ها ساعت‌ها در هوای سرد نگه داشته‌اند.

اعدام‌های خاموش و ساخت اتاق جدید اعدام

بنا بر این گزارش، در ماه‌های اخیر حدود پانزده نفر از محکومان مواد مخدرو سایر جرایم، در زندان لنگرود قم اعدام شده‌اند. این تعداد علاوه برمحکومانی است که در نوبت اعدام قرار گرفته‌اند و بر اساس برخی شنیده‌ها تعداد آن‌ها بین 80 تا 120 نفر است. آخرین این اعدا‌م‌ها مربوط به نیمه دوم آذر ماه است  که دو نفر از زندانیان مواد مخدر پس از تایید حکم از سوی دیوان عالی کشور در محوطه این زندان اعدام شدند. بر اساس این گزارش اخیرا مسوولان این زندان دست به کار ساخت اتاق جدیدی برای اعدام شده‌اند که درآن به روش مکانیزه‌تری اعدام انجام خواهد شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی از زندانیانی که به عنوان کارگر در این زندان به بیگاری گرفته شده‌اند از کمک به ‌ساخت این مکان خودداری کرده‌اند.

بازرسی‌های نامناسب و غیر شرعی

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر قم، تمام بازداشت‌شدگان و زندانیانی که وارد این زندان می‌شوند، بدون تفکیک از نظر نوع جرم، در بدو ورود به بهانه جلوگیری از ورود مواد مخدر به زندان، مورد بازرسی نامناسب قرار می‌گیرند. در این بازرسی‌ها، به جای استفاده از سگ‌های موادیاب و دست‌گاه‌های الکترونیکی، با بازرسی بدنی، حدود شرعی و کرامت انسانی زندانیان زیر پاگذاشته می‌شود و حتا زندانیان سیاسی نیز گاه به همین بهانه مورد تحقیر و اهانت قرار می‌گیرند، و زندانیانی که به این وضع اعتراض می‌کنند با برخوردبد مسوولان زندان روبه‌رو می‌شوند.

سوییت یا گوانتانامو

بر اساس این گزارش، در بخشی از زندان لنگرود قم، اتاق‌هایی 2 در 3 به نام سوییت وجود دارد که برای نگه‌داری محکومان به اعدام و مجرمان خطرناک و نیز تادیب سایر زندانیانی که به تشخیص مسوولان مربوطه مستحق سخت‌گیری شناخته شده‌اند، در نظر گرفته شده است. در این اتاق‌های شش متری که در بین زندانیان به گوانتانامو شهرت دارد، زندانیان محروم از هواخوری و نور هستند، گاه تا پانزده نفر در آن‌ها گنجانده می‌شوند و زندانیان مجبورند به صورت کتابی بخوابند؛ به هر یک از این زندانیان نصف سهمیه معمول هر زندانی غذا و پتو داده می‌شود؛ در گوشه هر یک از این اتاق‌ها یک دست‌شویی به صورت اوپن وجود دارد که با دیواره‌ای 30 سانتی متری از محوطۀ اتاق جدا شده است و از آن به عنوان حمام نیز استفاده می‌شود. همین امر افزون بر وجود ساس و حشرات دیگر، وضع بهداشتی سوییت‌ها را بسیار بغرنج کرده است.

نگهداری یکی از زندانیان عقیدتی در سوییت و احتمال صدور حکم اعدام برای وی

مهدی پاکروان زندانی عقیدتی‌ که به اتهام «افساد فی‌الارض به واسطه عقایدانحرافی» چند ماهی است با حکم دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شده، در هفته‌های اخیر به سوییت زندان منتقل شده است و در کنار تعدادی از محکومان به اعدام و مجرمان خطرناک نگه‌داری می‌شود. انتقال این زندانی عقیدتی به سوییت در حالی است که به گفته یکی از نزدیکان وی، او بیش از 100 روز نیزدر اداره اطلاعات قم در سلول انفرادی بازداشت بوده و هم‌اکنون وضع جسمی مناسبی ندارد. جزییات بیش‌تری از پرونده اتهامی مهدی پاکروان در دست نیست اما گزارش‌ها حاکی از آن است که با توجه به ممانعت دادگاه ویژه روحانیت از دست‌رسی او به وکیل و نیز انتقال مهدی پاکروان به سوییت زندان، احتمال صدور حکم اعدام برای او وجود دارد و قاضی پرونده، حسین بهرامی، قصد دارد در بایکوت خبری کامل حکم اعدام این زندانی عقیدتی را صادر کند. پیش‌تر نیز حسین بهرامی، قاضی دادگاه ویژه روحانیت که به قساوت و بی‌رحمی شهرت دارد، برای تعدادی از متهمان این دادگاه حکم اعدام صادر کرده است. از جمله این اعدام‌شدگان حسین اصفهانیان‌نژاد طلبه و معلم قمی است که به‌‌ گفته یک منبع آگاه در دادگاه ویژه، در سال 1385 با اعمال نفوذ یکی ازماموران وابسته به نهادهای امنیتی، با اتهامات ساختگی اخلاقی به اعدام محکوم شده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان لنگرود

در حال حاضر سه زندانی سیاسی و دو زندانی عقیدتی در زندان لنگرود مشغول سپری کردن دوران محکومیت خود هستند. احمدرضا احمدپور، روحانی عضو جبهه مشارکت و از اعضای بلندپایه ستاد مهدی کروبی در قم که اخیرن با حکم قاضی حسین بهرامی به اتهام نوشتن شکواییه به دبیرکل سازمان ملل متحد به سه سال حبس در زندان اهواز و ده سال تبعید به ایذه محکوم شده است؛ حسین گودرزی و سید‌محمد صالحی از اعضای ستاد روحانیون حامی میرحسین موسوی که آن‌ها نیز توسط قاضی بهرامی به اتهام ساخت و تدوین مستندی «به اسم کهریزک» به یک‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند؛ مهدی پاکروان که پرونده‌اش در مرحله رسیدگی در دادگاه هم‌چنان مفتوح است و هم اکنون در سوییت زندان نگه‌داری می‌شود؛ و سید فاخر موسوی از روحانیون تبعید شده به قم که به اتهام «انتشار افکار انحرافی» به زندان و اقامت اجباری در قم محکوم شده است. از تمام فعالان حقوق بشر در ایران و خارج از کشور انتظار می‌رود ضمن پی‌گیری وضعیت زندانیان و تماس با مراجع بین‌المللی برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق انسانی‌شان، از ظلم و اجحاف بیش‌تر در حق آن‌ها جلوگیری کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,