Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
مجله جاماندگان- مستان مسیر ترسیم کردند- قسمت 25

«تنهاترین شنوای ایران»

2011 November 28

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

دکتر بختیار که پدرش را رضا شاه از پای درآورد، حاضر بود با پسر قاتل پدرش مصالحه کند تا صدای نعلین آخوندها در کشورش نپیچد. دکتر بختیار در ابتدای قبول پست نخست‌وزیری در دیدار با نمایندگان مطبوعات نسبت به حاکمیت یافتن آقای خمینی و دیکتاتوری مذهبی هشدار داده و گفته بود: «صدای نعلین آخوندها از صدای چکمه نظامیان خطرناک‌تر است و در صورت به قدرت رسیدن آخوندها، شما خودتان نخستین قربانیان آن‌ها خواهید بود.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جبهه ملی ایران او را از عضویت در جبهه ملی خلع کرده و بیانیه‌ای صادر کرد: «طبق گزارش‌های رسیده آقای دکتر شاهپور بختیار عضو جبهه ملی ایران بدون رعایت انضباط سازمانی ماموریت تشکیل دولت را پذیرفته‌اند. جبهه ملی ایران به آن‌سان که اعلام داشته است نمی‌تواند با وجود نظام سلطنتی غیر قانونی با هیچ ترکیب حکومتی موافقت نماید. شورای مرکزی جبهه ملی ضمن مخالفت شدید با اقدام آقای دکتر شاهپور بختیار به آگاهی همگان می‌رساند که در این شرایط تشکیل دولت از طرف ایشان به هیچ روی با مصوبات آرمانی و سازمانی جبهه ملی ایران سازگاری ندارد و به این دلیل از عضویت جبهه ملی ایران برکنار می‌شود.»

پس از آن‌ بختیار با بستن فرودگاه و مذاکره با دولت فرانسه نتوانست ورود خمینی به ایران را به تاخیر اندازد. آقای خمینی بلافاصله پس از ورود و اقامت در مدرسه علوی بدون نام بردن از بختیار گفت: «الان هم بعضی از کسانی که با او ارتباط دارند و با روش‌های ظاهرن اصلاح پیش آمده‌اند می‌خواهند منافع اجانب را حفظ کنند. خود محمد‌رضا هم این ادعا را می‌کرد. به قرآن مجید توسل می‌جست. آزاد‌زنان و آزاد‌مردان می‌گفت، ولی همه حیله بود. حالا هم که ملیت و ملت گفته می‌شود که فلان چیز را حذف می‌کنیم و آزادی می‌دهیم، همه حیله است و ملت باید بیدار باشد.»

و خطاب به رییس‌ دولت اظهار داشت: «… شما کنار بروید، از فردا شما بروید کنار… شما یک آدم عادی هستی غاصب…سکوت و عدم شرکت در سرنگونی رژیم شاه خیانت به اسلام و کشور است… صلاح ارتش در پیوند با ملت است و این دولت باید تنبه کرده و خودش کنار برود… شما یک آدم عادی هستید. آبروی‌ات را می‌ریزی، برو کنار، «من سر لج افتاده‌ام» آخر برای چه انسان سر لج بیفتد و یک ملتی را، مقدرات یک ملتی را ملعبه کند که «من لرم، سر لج افتادم.» باید حتمن با پس گردنی ردشان کنند؟ خب مثل آدم بیا توبه کن، بگو صحیح است حرف‌های ملت، امر، امر ملت است.»

آقای خمینی پس از پیروزی انقلاب در طی یکی از سخن‌رانی‌های خود، درباره شاهپور بختیار گفته بود: «بختیار خوی بیابانی داشت.»

روزنامه اطلاعات در روز چهاردهم بهمن در صفحه دوم خود بخش‌هایی از چند مصاحبه دکتر بختیار با رسانه‌های گروهی خارجی را آورد. نخست‌ وزیر در مصاحبه با رادیو کانادا گفت: «هر نوع دگرگونی در حکومت ایران باید از راه انتخابات آزاد صورت گیرد و نه توسط گروهی مردم هیجان‌زده که در خیابان به راه می‌افتند.» وی گفته بود: «که مایل است با آیت‌اله خمینی دیدار کند، اما آیت‌اله باید درک کند دولت من قانونی و تنها دولت در ایران است… تمام عمرم در راه برقراری دموکراسی در ایران مبارزه کرده‌ام و با خمینی و یا هر کس دیگر اصول دموکراسی را وجه‌المصالحه قرار نخواهم داد.»

دکتر بختیار در مورد اعلام قریب‌الوقوع جمهوری ‌اسلامی توسط آقای خمینی گفت:

«من نخست باید بدانم که جمهوری ‌اسلامی چیست و سپس بگویم آیا قبول‌اش خواهم کرد یا نه.» او در مورد سازش با خمینی چنین توضیح داده بود: «اگر در این سازش، دموکراسی، انتخابات آزاد و اعلامیه جهانی حقوق بشر رعایت شود با آن موافقم، اما در مورد بعضی مسایل و اصول نه با شاه سازش خواهم کرد و نه با خمینی… بیست و پنج سال است که با خودکامگی و فساد حکومت شاه مبارزه کرده‌ام. دست به نوعی انقلاب بر ضد شاه زده‌ایم. اکنون نباید یک دیکتاتوری را جانشین آن دیکتاتوری کنیم.»

شاهپور بختیار در مصاحبه‌ای دیگر با رادیو ملی فرانسه گفت: «موجودیت و وحدت کشور بر همه مسایل دیگر از جمله خمینی، شاه و قانون اساسی مقدم است.»

او به سوال مربوط به احتمال تشکیل یک دولت وحدت ملی پاسخ مساعد داد و تاکید کرد که با شخصیت‌هایی چون مهدی بازرگان در تماس است.

شاهپور بختیار در‌باره ارتش گفت: «از 50 سال پیش هرگز سابقه نداشته است که ارتش این‌چنین از یک نخست‌وزیر پیروی کند.» و افزود: «این ارتش نیست که فرمان می‌دهد بلکه ارتش باید در خدمت سیاست دولت باشد.»

بختیار در مصاحبه با رادیو مونت کارلو نیز گفت: «اگر مردم به یک ستاد یا یک تانک حمله کنند، یا اقدام به تیراندازی و پرتاب کوکتل مولوتف کنند به آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.» او افزوده بود با همه توانایی می‌کوشد که از بازگشت دیکتاتوری به کشور جلوگیری کند.

از سویی، کریم سنجابی، رهبر جبهه ملی ایران در مورد سخنان دکتر بختیار گفت: «شاهپور بختیار که اعتقاد دارد معتقد به دموکراسی است، باید از نخست‌وزیری استعفا بدهد… پیشواز پرشور میلیون‌ها ایرانی از آیت‌اله خمینی نشانه رای اعتماد مردم به طرح‌های ایشان در‌‌باره ایجاد یک جمهوری اسلامی است.» او پس از دیدار از آیت‌اله خمینی در اقامت‌گاه‌شان گفت که مخالفان رهبری خمینی اقلیت بسیار کمی هستند.

هم‌چنین سنجابی امیدوار به استعفای بختیار از پست نخست‌وزیری گفت: «پس از استعفای او یک دولت ملی منطبق با خواست ملت و نظریات آیت‌اله خمینی تشکیل خواهد شد تا برنامه‌هایی را که مورد خواست رهبران مذهبی و ملت ایران است اجرا کند.»

در سال 1359، آقای بختیار از یک ترور جان سالم به‌در برد. انیس نقاش شیعه لبنانی که به اتهام اقدام به این ترور چند سال در فرانسه زندانی بود و سرانجام به ایران تحویل داده شد، مرداد ماه سال 1387 در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفت که اقدام به «اعدام» بختیار را به «خواست دولت ایران» و در هماهنگی با «سپاه پاسداران» انجام داده بود.

انیس نقاش در مورد دلیل چنین اقدامی با اشاره به «کودتای نوژه» گفت: «شاهپور بختیار در حال تدارک کودتا علیه ایران بود، او حتا برای انجام این کار 50 میلیون دلار از صدام کمک گرفته بود و آمریکا نیز از او پشتیبانی می‌کرد.»

شاهپور بختیار سرانجام در 15 مرداد 1370 به هم‌راه منشی‌‌اش سروش کتیبه در منزل‌اش در حومه پاریس به قتل رسید. ترور توسط گروهی سه‌نفره به نام‌های فریدون بویراحمدی، محمد آزادی و علی وکیلی‌راد و با دستور مسوولان وقت جمهوری‌ اسلامی انجام شد. با وجود محافظت شبانه‌روزی از خانه بختیار و حضور 13 محافظ مسلح، قاتلان از خانه وی خارج شده و متواری شدند. بعد از چند روز یکی از تروریست‌ها به نام علی وکیلی‌راد در سوییس دستگیر شد و به فرانسه تحویل داده شد. او در طول محاکمه‌اش در 1994 در جریان اعترافات‌اش بیان کرد که جمهوری‌ اسلامی وی و هم‌کاران‌اش را مامور قتل شاهپور بختیار کرده بودند. بنا به گفته وزیر خارجه فرانسه، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری ایران در سال 2009 به دولت فرانسه پیشنهاد کرد که وی را با کلوتیلد ریس، یک معلم فرانسوی که در حوادث پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری سال 1388، در ایران دستگیر شده بود معاوضه کند، ولی این درخواست توسط دولت فرانسه رد شد. یک دادگاه در فرانسه در سال 2010، تنها چند روز پس آزادی کلوتیلد ریس فرانسوی، وکیلی‌راد، را پس از 19 سال زندان آزاد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,