Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد فساد مالی دولت،

«استعفای نخست وزیر کویت در پی اعتراض‌های مردمی»

2011 November 29

خبر / رادیو کوچه

در پی انتشار گزارش‌هایی در مورد فساد مالی برخی مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس کویت در ماه‌های اخیر، اعتراض‌های عمومی در این کشور به‌وجود آمده است. در پی همین اعتراض‌ها، نخست وزیر کویت و کابینه وی استعفا داده است.

تلویزیون دولتی کویت اعلام کرده است که امیر کویت هم‌چنین با استعفای شیخ ناصر محمد‌الاحمد الصباح نخست‌وزیر، موافق کرده است.

بر اساس قوانین کویت، امیر این کشور نخست وزیر را منصوب می‌کند.

گزارش‌ها از کویت حاکی از آن است که آقای صباح تا زمانی که دولت جدید کویت تشکیل شود، اداره امور را در دست دارد.

فشار بر نخست وزیر کویت در روزهای اخیر و پس از اتهامات مبنی بر این‌که ۱۵ عضو پارلمان رشوه دریافت کرده‌اند تا از دولت آقای صباح حمایت کنند، افزایش یافته بود.

اواسط ماه جاری میلادی ده‌ها تظاهرکننده کویتی در اعتراض به نخست وزیر کویت به پارلمان این کشور هجوم بردند و خواهان کناره‌گیری او از قدرت شدند.

همچنین تعدادی از معترضان پس از هجوم به ساختمان پارلمان، درهای آن را شکستند و سپس وارد تالار اصلی شدند و شروع به خواندن سرود ملی کردند. آن‌ها پس از مدت کوتاهی این ساختمان را ترک کردند.

در واکنش به این اقدام، امیر کویت به نیروهای امنیتی این کشور دستور داد تمام اقدام‌های لازم برای برقراری نظم را انجام دهند.

در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای منطقه، کویت نظام سیاسی آزادتری دارد و با وجود اعتراض‌های اخیر، تاکنون دچار ناآرامی‌هایی نشده که در برخی دیگر از کشورهای منطقه بروز کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,