Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
‌وزارت امور خارجه بریتانیا:

«حمله به سفارت بریتانیا در تهران خلاف مقررات است»

2011 November 30

خبر / رادیو کوچه

در پی حمله گروهی در روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، به سفارت بریتانیا در تهران و وارد کردن خسارت به دو منطقه تحت پوشش این سفارت‌خانه، وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر‌قابل قبول خوانده است.

این وزارت‌خانه تاکید کرده است که بر اساس قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین، دولت جمهوری اسلامی مسوول حفاظت از دیپلمات‌ها و سفارت‌خانه‌ها در این کشور است و بنابراین از این دولت انتظار دارد که به سرعت وضعیت را مهار کند و سلامت کارکنان سفارت و امنیت ساختمان‌ها را تضمین نماید.

روابط ایران و بریتانیا در هفته‌های اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس شورای اسلامی کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که مقامات ارشد این وزارت‌خانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت‌و‌گو کرده‌اند و مستقیمن خواهان واکنش سریع دولت جمهوری اسلامی شده‌اند.

بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند.

لازم به اشاره است گروهی از معترضان به عمل‌کرد دولت بریتانیا بعد از ظهر امروز وارد ساختمان سفارت این کشور در تهران شدند. هم‌چنین گزارش‌ها از تهاجم به اقامت‌گاه دیپلمات‌های سفارت و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک حکایت دارد.

به نوشته واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی، «تعدادی از دانش‌جویان خشمگین که قصد تصرف سفارت را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه‌های سفارت را شکستند و گوشه‌ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت.»

بیشتر بخوانید:

«حمله برخی از تجمع‌کنندگان به داخل سفارت بریتانیا در تهران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,