شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«پروانه»

۱۳۹۰ آذر ۱۳

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«هرمان هسه» (Hermann Hesse) که در 2 جولای 1877 به دنیا آمد و در 9 اوت 1962 درگذشت، نویسنده، شاعر و نقاش آلمانی- سوییسی است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هسه در آثار خود به کشف و شهود معنویت فردی و توصیف طبیعت، فارغ از قید و بندهای اجتماعی می‌پردازد. بسیاری از رمان‌های هسه را از این نظر می‌توان شرح ماوقع‌ سفر درونی شخصیت‌هایش خواند.

در داستان‌های هسه معمولن یک راه‌نمای معنوی، هم‌چون صدایی درونی قهرمان‌های او را در تلاش برای شناخت خود و جهانی ورای جهان مادی محصور میان اعداد و ارقام و محدودیت‌های مکان و زمان یاری می‌دهد.

هسه در کتاب سفر به شرق می‌گوید: «ناامیدی نتیجه هر تلاش جدی برای زیستن با فضیلت، عدالت، درک و اجابت الزام‌های آن‌ است. کودکان در یک سوی ناامیدی و هوشیاران در سوی دیگر آن زندگی می‌کنند.»

پدر و مادر هسه به عنوان مبلغین مذهبی در هندوستان خدمت کرده بودند. آن‌ها از هسه انتظار داشتند از سنت خانوادگی پیروی کرده و تحصیل الهیات را پیشه کند. هسه در 1891 به مدرسه پروتستان مالبرن رفت، اما در نهایت از آن‌جا اخراج شد. پس از سرخوردگی از تحصیل درس را رها کرد و به کار در کتاب‌فروشی پرداخت. در 1904 با انتشار رمان «پیتر کامنسیند»(Peter Camenzind)  به موفقیت دست یافت. استقبال از این اثر سبب شد که نوشتن را به عنوان حرفه‌ی اصلی برگزیند. در سال‌های میانی 1910 زیر نظر «ج.بی.لانگ» (J.B. Lang)، دست‌یار «کارل گوستاو یونگ» (Carl Jung) شهیر مورد مطالعه روان‌شناسی قرار گرفت. هسه شخصیت خلاف عرف لانگ را که با او دوستی نزدیکی به هم زده بود در قالب «پیستوریوس» در رمان «دمیان»  (Demian) بازتاب داده است.

از رمان دمیان، «توماس مان» (Thomas Mann) نویسنده‌ هم‌عصر هسه که با او دوستی نزدیکی داشت ستایش ویژه کرده و آن را با «اولیس»  (Ulysses) اثر «جیمز جویس» (James Joyce) و  «سکه سازان»  (Counterfeiters) اثر «آندره ژید» (André Gide) هم‌طراز دانسته است.

هرمان هسه در سال 1946 جایزه ادبی نوبل را گرفت. خوانندگان‌ ایرانی و دوست‌داران ادبیات مغرب زمین با آثار هسه از دیرباز آشنا هستند. اغلب آثار هسه به زبان فارسی ترجمه شده‌اند، از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان از «گرگ بیابان»، «دمیان» و «سیذارتا» نام برد.

نفوذ هسه در شعر، فلسفه و ادبیات و موسیقی اروپا و جهان پس از مرگش در 1962 سیری فزاینده یافت، به ویژه به دلیل بعضی تم‌های دهه شصت بر ضد قید و بند‌های اجتماعی، آشتی شرق و غرب، ستایش فرهنگ هند، که به طور مثال با آغاز جنبش هیپی‌ها فراگیر شد.

داستان کوتاه «پروانه» از کتاب «شادمانی‌های کوچک»؛ گزیده‌ی نامه‌ها، مقاله‌ها و داستان‌های کوتاه هرمان هسه به ترجمه‌ی «پریسا رضایی» و «رضا نجفی» انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Camille Saint-Saens: Carnival of the Animals (the Swan)

Gabriel Faure: Le Papillon et la Fleur Op.1

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,