Saturday, 18 July 2015
18 May 2021
به بهانه زادروز «اردوان روزبه»

«روزنگاشت / روزنامه‌نگاری و رنج‌های آن»

2011 December 04

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

سیزدهم آذر برابر با تولد «اردوان روزبه» روزنامه‌نگار ایرانی، فوتوژورنالیست، محقق در حوزه آسیب‌های اجتماعی، وب‌لاگ‌نویس و تهیه‌کننده رادیو است. راه‌اندازی نشریه پارسی‌زبان «مونوریل» در مالزی هم از فعالیت‌های اوست. وی که متولد سال 1348 خورشیدی است مدیر «رادیو کوچه» و سردبیر و بیان گذار «نشریه هفت» در ایالات متحده آمریکا است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«اردوان روزبه» در سیزدهم آذرماه سال 1348 خورشیدی در بجنورد و در خانواده‌ای فرهنگی زاده شد. او در سنین نوجوانی اولین دوره‌های آموزشی را در انجمن سینمای جوان ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قوچان، مشهد و تهران آموخت و تجربه عکاسی را از سال ۱۳۶۴شروع کرده‌ است.

 او از سال ۱۳۶۷ در سرویس اجتماعی «روزنامه قدس» به طور رسمی گزارش‌گری اجتماعی را آغاز کرد. مجموعه گزارش‌هایی از مردم، بازگشت اسیران ایرانی از عراق، موضوعات شهری در این دوره و هم‌چنین عکس‌هایی از موضوعات اجتماعی محصول فعالیت آن دوره ‌اوست. او در این دوره دو نمایش‌گاه عکس با نام‌های «سایه‌سار تصویر» و «پشت‌شبکیه» با نگاه به مسایل اجتماعی آن زمان را برگزار کرد. این نمایش‌گاه نگاهی بود به وضعیت زندگی گدایانی که در مرکزی موسوم به «گرم‌خانه شهرداری» نگه داری می‌شدند.

روزبه در سال ۱۳۷۰ به هم‌راه «محمدصادق جوادی‌حصار» و «ناصرآملی» جزو تیمی بود که اولین شماره‌های روزنامه توقیف شده «توس» را منتشر کردند. پس از آن در سال ۱۳۷۱ او به روزنامه خراسان پیوست و توام با آن سردبیر «هفته‌نامه خاوران» شد. در روزنامه خراسان وی در سرویس اجتماعی گزارش‌های حوزه شهری را بر عهده داشت و پس از آن نیز دبیر سرویس جوانان این روزنامه شد.

او در سال ۱۳۷۴ از روزنامه خراسان نیز جدا شد و به صورت اختصاصی در حوزه اجتماعی و افغانستان با نشریات مختلف هم‌کاری داشت و از سال ۱۳۷۶ صاحب امتیاز «هفته‌نامه خاوران» شد که در روزهای ابتدایی دولت اصلاحات با گروهی از نویسندگان جوان نظیر «فرهاد جعفری»، «محمد رمضانی فرخانی»، «امیر شهلا»، «رضا خجسته»، «شهریار وقفی پور» و برخی روزنامه‌نگاران دیگر شکل گرفت. اما با شکایت هیات نظارت بر مطبوعات در سال ۱۳۷۸ در نود صفحه انتشار آن توقیف و پرونده این نشریه به دادسرای کارکنان دولت ارجاع و بعد از آن نیز به شعبه دوازدهم دادگاه عمومی مشهد ارسال شد.

پس از آن، اردوان روزبه در حوزه آسیب‌شناسی اجتماعی ماه‌نامه‌ای را با جمعی دیگر نظیر «آرش وظیفه‌دان»، «محمد شهری»، «محمد قادری» و چندی دیگر آسیب شناسان اجتماعی منشر کردند که در سال دوم انتشار این نشریه نیز لغو پروانه شد. این روزنامه‌نگار هم‌چنین مدرس روزنامه‌نگاری مدیا و اصول روزنامه‌نگاری در چند دوره آموزشی نیز بوده ‌است.

 روزبه هم‌چنین عضو هیت موسس انجمن صنفی مدیران مطبوعات خراسان و هیت مدیره آن و دو دوره عضو هیت مدیره و بازرس خانه مطبوعات نیز بوده ‌است. در انجمن عکاسان خراسان نیز او یک دوره منتخب اعضا بوده‌ است. او هم‌چنین عضو شورای سیاست‌گذاری اولین دور برگزاری نمایش‌گاه بین‌المللی فن‌آوری اطلاعات ELECIT بوده‌ است. ما حصل فعالیت‌های وی تهیه گزارش، نوشتار و عکس از بیش از پانزده کشور نظیر افغانستان، ایران، عراق، اتحادیه اروپا، امارات متحده عربی، مالزی و آسیای میانه است.

در زمان حمله نیروهای ناتو و آمریکا به افغانستان مجموعه عکس‌هایی از زندگی مردم در اردوگاه‌ها را تهیه کرد که در نمایش‌گاهی تحت عنوان «ما هیچ، افغانستان هیچ» به نمایش در آمد. پس از آن نیز مصاحبه‌های رادیویی و مکتوب با تنی چند از فرماندهان نظامی، دولت‌مردان و نمایندگان پارلمان این کشور داشته‌ است. اردوان در همین زمینه پایان نامه‌ای را با عنوان «تاثیر رسانه بر تغییر حکومت‌ها» در دست تدوین دارد که به عنوان جامعه نمونه به افغانستان و تاثیر رسانه‌ها در چهل سال گذشته آن می‌پردازد.

او در مرداد ۱۳۸۵ برابر با ۲۰۰۶ میلادی به‌دعوت مدیر وقت رادیو زمانه، «مهدی جامی» به گروه همک‌اران این رادیو پیوست. وی از ابتدای تاسیس این رادیو تا آذر ۱۳۸۸ در تیم برنامه‌سازان رادیو زمانه بود.

اردوان روزبه در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی با ایده رسانه تکثرگرا و کم هزینه «رادیو کوچه» را راه‌اندازی کرد. رادیو کوچه در حال حاضر روزانه دارای پخش است که در حوزه‌های فرهنگ، اجتماع، اندیشه و سیاست و خبر فعال است. اردوان هم‌چنین نشریه‌ای را در ایالات متحده آمریکا با نام «هفت» راه اندازی کرده که سردبیری آن را بر عهده دارد. این نشریه به حوزه فرهنگ عمومی و خبر٫ تحلیل و گزارش، در حال حاضر با گستره آمریکای شمالی و کانادا می‌پردازد. راه‌اندازی نشریه پارسی‌زبان «مونوریل» در مالزی هم از فعالیت‌های دیگر اوست.

اردوان روزبه که دانش‌آموخته رشته روزنامه‌نگاری، چندرسانه‌ای و دوره‌های تخصصی عکاسی است علاوه بر آموختن روزنامه‌نگاری در دوره‌های آکادمیک دوره‌هایی را نیز در زمینه مدیریت رسانه، چندرسانه‌ای، خبر، تارنماهای خبری آنلاین، عکاسی برای مطبوعات، مصاحبه، شهروند خبرنگار و تهیه کنندگی رادیویی، در انگلیس، هلند، دانمارک و ایران گذرانده ‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. aref
    1

    خیلی خوب بود….ممنون


  2. وحید
    2

    اردی دوست داریم ، اردی دوست داریم.اردی چکارش میکند ، سوراخ سوراخش میکند !!!