Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
برهان غلیون: با ایران رابطه نظامی خاص نخواهیم داشت،

«تعیین ضرب‌الاجل اتحادیه عرب برای سوریه»

2011 December 04

خبر / رادیو کوچه

اتحادیه عرب در قاطع‌انه‌ترین اقدام خود برابر یکی از اعضایش، به سوریه تا روز یک‌شنبه، چهارم دسامبر  مهلت داد که پیشنهاد این اتحادیه را اجرا کند و به ناظران خارجی اجازه دهد که وارد آن کشور شوند.

در عین حال کمیته‌ای متشکل از کشورهای عضو اتحادیه عرب طی جلسه‌ای در قطر اعمال تحریم‌های اقتصادی بر ضد سوریه را تایید کرده است.

این تحریم‌ها در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان توسط حکومت سوریه اعمال شده است.

این کمیته هم‌چنین فهرستی از ۱۹ مقام ارشد سوری را منتشر کرده که سفر آن‌ها به کشور‌های عربی ممنوع و دارایی‌های آن‌ها در این کشورها مسدود می‌شود.

هم‌چنین در درگیری‌ها و تجمع‌های اعتراضی مختلف در سوریه که در روز شنبه، 3 دسامبر، نیز ادامه داشت دست‌کم 23 تن کشته و تعدادی نیز مجروح شده‌اند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تعداد کشته‌شدگان اعتراضات به حدود 4600 تن رسیده است.

این منبع تاکید کرد 12 تن از کشته‌شدگان در درگیری مسلحانه بین جداشدگان از ارتش و نیروهای دولتی در شهر ادلب در نزدیکی مرز ترکیه کشته شدند و 3 نفر از قربانیان دیگر غیرنظامی بودند.

هم‌چنین 5 تن از مخالفان در شهر حمص کشته شدند و نیروهای امنیتی جسد یکی از بازداشت‌شدگان را که پیش از این توسط نیروهای دولتی دستگیر شده بود پس از 5 روز به خانواده‌اش تحویل دادند.

این در حالی است که مکررن دولت دمشق اعلام می‌کند که با گروهک‌های مسلح مبارزه می‌کند.

در همین حال برهان غلیون رییس شورای انتقالی سوریه یک‌بار دیگر خواستار دخالت سازمان ملل برای اعمال فشار علیه دولت دمشق شده است.

به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، او در گفت‌گویی تاکید کرد گفت پس از سرنگونی حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، این کشور از هم‌پیمانانی که با غرب دشمنی می‌کنند جدا خواهد شد.

وی با اشاره به جمهوری اسلامی و حزب‌اله لبنان افزود ما مخالف برقراری رابطه تجاری با ایران نیستیم اما در آینده رابطه ویژه‌ای با ایران و یا هم‌پیمانی نظامی نخواهیم داشت.

غلیون تاکید کرد قطع شدن این ارتباط ویژه به معنی پایان یافتن هم‌پیمانی نظامی استراتژیک بین دو کشور است.

 بیشتر بخوانید:

«شرکت نفتی شل فعالیت در سوریه را متوقف می‌کند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,