Saturday, 18 July 2015
14 August 2020
در پی استعفای نخست‌وزیر اقلیم کردستان،

«کردستان عراق و تفکر قبیله‌ای در سیاست»

2011 December 04

تذکار از رادیو کوچه: یکی از سیاست‌های کاری در رادیو کوچه انتشار نظرها و نامه و ایده‌های خوانندگان است. بی‌شک رادیو کوچه تایید و یا تکذیبی بر این مطالب ندارد. اما با توجه به روش این رسانه، اگر منطبق با اصول کاری رادیو باشد -که در بخش‌هایی به این نکات اشاره شده است- آن را منتشر خواهد کرد. مخاطب اینمطالبدر هر شرایطی حق دارند که نوشته‌ای در پاسخ به این نامه‌ها به رادیو ارسال کنند. بی‌شک این نوشته بی‌کم و کاست در پایگاه اینترنتی رادیو کوچه منتشر خواهد شد. برای هر نوع پاسخ به این نوشته شما می‌توانید با آدرس پست اکترونیکی: contact(at)koochehmail.com در تماس باشید.

عرفان قانعی‌فرد / محقق تاریخ معاصر

در این 2-3 روز اخیر، مقرها و مراکز حزب اتحاد اسلامی توسط اقدام نظامی حزب سنتی دمکرات کردستان عراق به آتش کشیده شده و افراد زیادی هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و دلیل هم ساده است‌: حزب اتحاد اسلامی، رقیب قوی برای حزب دمکرات در مناطق بادینان و دهوک‌، محسوب می‌شود و در انتخابات پیش رو هم حزب دمکرات از باخت در عرصه سیاسی به این حزب نسبتن امروزی، به شدت هراس دارد. گرچه این حزب از سال 1945 به بعد خود را حزب بلامنازع کردستان و آقای کردها می‌داند و هر منتقدی را به صفاتی مانند جاسوس، مامور، وابسته، خائن  و … توصیف کرد و خود را عین کرد و کردستان نامید و سرزمین بادینان و دهوک را در عین فقر و بی‌سوادی و بی‌خبری بماند تا مبادا کسی عمل‌کرد این حزب را به بوته نقد بکشاند.

یکی از مقام‌های امنیتی کردستان عراق در این بار ه معتقد است که «این حمله به افراد و آتش‌سوزی و … سناریوی خون‌آلودی است که حزب دمکرات کردستان برای ایجاد ارعاب در میان مردم هوادار حزب اتحاد اسلامی ساخته و پرداخته کرده است تا شاید کنترل صندوق آرا را در دست داشته باشد و کاندیدای مورد نظر حزب خود را از صندوق بیرون بکشاند، هرچند در رسانه‌های حزبی سریالی حزبی هم با نقدها و خبرهای سفارشی و جهت‌دار، اعتبار حزب اتحاد اسلامی را مخدوش کند».

امروزه هم کنترل شهرهای اربیل و دهوک و بادینان تحت تدابیر شدید امنیتی است و البته پرواضح است که در جریان انتخابات اعتراض‌آمیز سال گذشته هم‌، صرفن در کردستان جنوبی‌– مناطق تحت نفوذ حزب جلال طالبانی‌– راه‌پیمایی و اعتراض و انتقاد به قدرت سنتی مسلط، صورت گرفت و در مناطق شمالی کردستان، هر نوع اعتراضی به شدت سرکوب شد و بارزانی هم سراسیمه و نسنجیده، همه معترضان را وابسته به سپاه پاسداران ایران نامید چون طبق عقلانیت او، همه مردم کردستان ملزم به احترام نهادن و پرستش او و خانواده اویند‌؛ گرچه منتقدان سیاسی هم نوشتند و گفتند که از روز نخست انقلاب اسلامی 1357 او و برادرش بود که به دیدار مقامات امنیتی و نظامی ایران رفتند، در ایران حضور داشتند، و حزب فروپاشیده شان را ایران، از نو برقرار کرد تا در جنگ علیه صدام حسین، هم‌راه و هم‌گام سپاه پاسداران ایران باشد.

پس از رسوایی تلخ دهوک و بادینان؛ حزب دمکرات کردستان نخست بیانیه‌ای صادر کرد که نیروهای اپوزیسیون آن را نوعی تظلم‌نمایی و فریب افکار عمومی خوانده‌اند، زیر‌ خواهان عذرخواهی حزب اتحاد اسلامی شده بود که مقامات اپوزیسیون هم این خواسته بارزانی را نامتعارف و غیر‌قابل قبول از نظر سیاسی خواندند و گفتند‌: «با 100 هزار نیروی مسلح، قادر به کنترل امنیت شهری 2000 نفری نیست‌؟‌، و صرفن به خاطر داشتن ثروت و قدرت، برای خود چنین حقی متصور است‌؟» و سپس حزب دمکرات برای انحراف افکار، به انفجار بمبی صوتی در موسسه خیریه بارزانی اشاره کرد اما امروز نیروهای امنیتی کردستان جنوبی اظهار کردند که «این مسئله‌، صرفن انفجار یک ظرف پلاستیکی آب بوده است و خسارتی جانی و مالی هم در برنداشته» و اپوزیسیون هم آن را سناریوی شتاب‌زده پاراستن‌– سازمان امنیت حزب دمکرات کردستان عراق‌– نامیدند که مسرور بارزانی ریاست آن را بر عهده دارد، کسی که خود را جانشین خلیفه پدرش می‌داند و مصطفی بارزانی را هم رهبر آیینی و مذهبی کردستان می‌نامد که این تقدس‌گرایی افراطی و بت‌سازی عوامانه هم مورد نقد روشن‌فکران کردستان، قرار گرفت.

دکتر برهم صالح، سیاست‌مدار عمل‌گرا و روشن‌فکر هم در اعتراض به تک‌روی و تحجر رییس فعلی اقلیم کردستان، استعفای خود را نوشت که بدون اطلاع برهم صالح و یا حزب هم‌پیمان استراتژیک خود‌– اتحادیه میهنی کردستان‌– با اعزام یک سری لباس شخصی و اوباش حزبی مسلح، به سرکوب مردم معترض و آتش زدن مراکز و منازل حزب رقیب پرداخته و بعد دم از هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و صلح و حفظ تجربه نورس حکومت محلی کردستان می‌زند؛ سخنی که نوشیروان مصطفی امین آن را نشانه بیماری فکری و عدم تعادل ذهنی نامید که پس از 20 سال تجربه، هنوز حکومت را تجربه‌ای نو نامید.

یکی از مقام‌های امنیتی کردستان در گفت‌وگویش اظهار داشت که‌: «بار دیگر این اقدام ثابت کرد که بارزانی صرفن یک رهبر قبیله است و صلاحیت و اعتبار لازم برای رهبری اقلیم را ندارد و ضد هر حرکت متمدنانه و مدنی است و حزب او عامل ایجاد بحران و ناآرامی و مانع پیش‌رفت کردستان است و برای همین موضوع امروز هم دوباره تظاهرات آغاز شد و نسل جوان خواهان نابودی حزب دمکرات کردستان و استعفا یا برکناری مسعود بارزانی و قبیله گرایی‌اش در عرصه سیاست کردستان شدند اما متاسفانه این حزب به دنبال سانسور و کنترل شدید اخبار است و حتا مزاحم خبرنگاران ایرانی و الجزیره شد که مبادا خبری بدون کنترل حزب وی، منتشر کنند. اما بهار عربی هم به کردستان خواهد رسید.»

در چند روز اخیر هم مالکی – نخست وزیر عراق – بارزانی را متهم کرد که افسران ارشد حزب بعث را امان و پناه داده است. زیرا نیروی معارضه عراقی هنوز روابط الاستخابارات صدام حسین با مسعود و نچیروان بارزانی در سال 1991 را فراموش نکرده‌اند که سال 1996 هم منجر به نسل کشی 11000 نفر شد. و اپوزیسیون عراقی هم مسعود بارزانی را به فروش غیرقانونی نفت کردستان و تاراج اموال عراق متهم می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,