Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
درپی تصمیم دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر برکناری اش

«شکایت عضو سابق سازمان ملل در کابل از برکناری خود»

2009 December 18

یک مقام  ارشد سابق دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان علیه برکناری از سمت خود شکایت کرده است.
بنا به گزارش بی‌بی‌سی «پیتر گالبریت»، معاون سابق نماینده سازمان ملل متحد در کابل، اعلام داشته است که علیه تصمیم به اخراج خود در اواخر ماه سپتامبر یک شکایت حقوقی را به جریان انداخته است زیرا این اقدام موجه نبوده است.
در ماه سپتامبر، آقای گالبریت، شهروند آمریکا و سفیر پیشین این کشور در کرواسی، با تصمیم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از سمت خود در نمایندگی سازمان در افغانستان برکنار شد.
در آن زمان، آقای بان با صدور بیانیه‌ای از خدمات پیتر گالبریت به اهداف سازمان ملل متحد در افغانستان قدردانی به عمل آورد اما این بیانیه حاوی توضیحاتی در مورد برکناری وی نبود.
با این‌همه، برخی گزارش‌ها علت برکناری آقای گالبریت را اختلاف نظر او با کای آیده، نماینده وِیژه سازمان ملل در افغانستان، بر سر حمایت از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور عنوان کردند.
در حالی‌که اظهارنظرهای متفاوتی در مورد دامنه تخلفات در انتخابات و چگونگی حل و فصل آن جریان داشت، گزارش شده بود که آقای گالبریت پیشنهاد کرده است به جای دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری، یک دولت موقت زمام امور را تا به نتیجه رسیدن این روند برعهده بگیرد.
وی هم چنین گفته بود که دامنه تقلب‌های انتخاباتی در حدی است که لازم است تمامی آرای ریخته شده به صندوق‌ها بازشماری شود، که این اظهارات ناخرسندی مقامات دولت افغانستان را در پی آورد.
شکایت حقوقی یک مقام ارشد سازمان ملل به خاطر برکناری به دلیل آنچه که آقای گالبریت مخالفت سازمان با دیدگاه صحیح خود می‌داند تاکنون سابقه نداشته است و سرانجام این شکایت قابل پیش بینی نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,