Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
مجله خبری تاجیکستان

«بحثی‌ که عاشورا در تاجیکستان برپا کرد»

2011 December 07

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

شورا علمای مرکز اسلامی تاجیکستان، نهاد حامی مسلمان‌های این کشور، از برادران «تورجانزاده»‌ها انتقاد کرد که یک‌جایه با مهمانان ایرانی مراسم عاشورا را برگزار کرده‌‌اند. این شورا از نهادهای انتظامی تاجیکستان خواست، تا به این عمل‌کرد روحانیان سرشناس تاجیک «تورجانزاده»‌ها بهای حقوقی بدهند. برگزاری مراسم «عاشورا» برای هفت میلیون ساکن مسلمان تاجیکستان که ۹۰ درصد آن‌ها پیرو مذهب «حنفی» هستند، بیگانه می‌باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با اشاره به این شورا علمای تاجیکستان گفته، که خانواده تورجانزاده‌ها میان مردم مسلمان تاجیکستان فتنه ایجاد می‌کنند. دعوای که «حاجی اکبر تورجانزاده» آن را رد می‌کند و می‌گوید آن‌ها تنها از روز قتل فاجعه بار «امام حسین» یادآوری کردند. او این اظهارات شورا علمای تاجیکستان را ساخته و فرمایشی می‌داند که علیه خانواده آن‌ها روانه شده است. شورا علمای تاجیکستان یک نهاد جمعیتی است که در اطرافش گروهی از روحانیان را جمع آورده است. ولی‌ به این شورا خانواده روحانیان «تورجانزاده»‌ها که همیشه در موضوع‌های مهم سیاسی و دینی نظر و موقع خود را بیان می‌دارند، وارد نشده‌اند.

«جایزه سه آوازخان تاجیک در آمریکا»

«جوره بیک مراد»، هنرمند مردمی اتحاد شوروی، هم‌راه با آوازخوان‌های معروف موسیقیی پاپ تاجیک «جانی بیک مراد» و «شبنم ثریا» برنده جوایز «بیگ اپل اوارد» در آمریکا شدند. «جوره بیک مراد» رهبر گروه ششمقام خوانان «نور خجند» در شمال تاجیکستان جایزه «داستان زنده» را در این جشن‌واره صاحبی کرد. «جانی بیک مراد» فرزند کوچک «جوره بیک مراد» که ۱۰ سال به این سو در ژانر پاپ هنرنمای می‌کند، «به‌ترین آوازخوان آسیای میانه و «شبنم ثریا» به‌ترین آوازخوان زن در آسیای مرکزی اعلان شد. این نخستین جایزه آوازخوان‌های تاجیک در جشن‌واره «بیگ اپل اوارد» نیست. دو سال پیش از این هم «جانی بیک مراد» صاحب یکی از جوایز این جشن‌واره شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,