Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
خلاصه مطبوعات تاجیکستان،

«ازبکستان نگذاشت تا واگن‌های ایران به تاجیکستان برسند»

2011 December 08

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

«آزادگان»

این نشریه می‌گوید، دولت ازبکستان اجازه نداد، تا واگن‌های حامل مال و کالای ایران وارد تاجیکستان بشوند. ده‌ها شرکت ایرانی که برای نمایش محصولات خود در تاجیکستان کالاهای‌شان را از طریق راه‌آهن می‌آوردند، در مرز ازبکستان درمانده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«عباس بیانی» مسوول امور اقتصاد سفارت ایران در تاجیکستان گفته است، ازبکستان بدون کدام علتی تا هنوز واگن‌های تاجران ایرانی را در قلمروش بازداشته است. «ما به سفارت ایران در تاشکند در تماس شدیم، تا اصل قضیه را بفهمیم. مقام‌های ازبک می‌گویند این بارها مشکل دارند اما مشخص نمی‌گویند که مشکل کدام است» گفته است آقای بیانی. این در حالی‌ است که قرار بود هفته گذشته در پایتخت تاجیکستان نمایش‌گاه محصولات شرکت‌های ایرانی برگزار گردد. طول چهار روز ساکنان تاجیکستان برای دیدن و خریداری محصولات شرکت‌های ایرانی به محل نمایش‌گاه آمدند، ولی‌ هم‌چنان ناامید برگشتند. زیرا آن‌ها در محل نمایش‌گاه تنها غرفه‌های خالی را دریافتند و تمام.

«فرژ»

این نشریه از سفر عضو پارلمان تاجیکستان «محمد‌علی وطن‌اف» به روسیه خبر داده است. نشریه می‌نویسد، آقای «وطن‌اف» در طول سفر خود که تا ۱۱ دسامبر ادامه خواهد کرد با جریان تحقیق قتل یک مهاجر تاجیک در «پترزبورگ» آشنا خواهد شد. سخن‌گوی پارلمان تاجیکستان به نشریه «فرژ» گفته است «محمد‌علی وطن‌اف» از نام کل وکلان پارلمان در روسیه قرار دارد و پس از بازگشتش به تاجیکستان در نزد اعضا پارلمان گزارش خواهد داد. قتل «بختیار رسول اف» یک مهاجر تاجیک در روسیه واکنش‌های مختلف را در کشور به وجود آورد. از جمله رییس پارلمان تاجیکستان از مقامات روسیه خواست تا عاملان قتل این مهاجر تاجیک را آشکار و مجازات بکنند. وزارت امور خارجه تاجیکستان هم سفیر روسیه در این کشور را احضار و تقاضا کرد، تا به بدگویی تاجیکان در مطبوعات آن کشور خاتمه داده شود. با این حال این برای نخستین بار است که یک عضو پارلمان و آن هم از حزب حاکم برای تحقیق قضیه قتل یک مهاجر تاجیک به روسیه می‌رود.

«امروز نیوز»

بنا به نوشته این نشریه مقامات روسیه گفته‌اند که مهاجران تاجیک قبل از سفر خود به «مسکو» اجازه بود و باش و کار را در تاجیکستان دریافت خواهند کرد. خدمات مهاجرت تاجیکستان می‌گوید این تصمیم برای آسان کردن مشکل مهاجران کاری تاجیک در روسیه گرفته شده است. در حالی‌ که «جنبش مهاجران تاجیک در روسیه» باور دارد که این طرح یک نوع منبع درآمد برای مسوولان خدمات مهاجرت تاجیکستان خواهد شد. مهاجران تاجیک برابر رسیدن به روسیه برای بود و باش و کار اجازه دریافت کرده و به بودجه این کشور مالیات پرداخت می‌کردند. اکنون این کار را قبل از سفرشان به روسیه در تاجیکستان انجام خواهند داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,