Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
گزارش اقتصادی

«افزایش دو برابری قیمت نفت جهان»

2011 December 09

سایه کوثری / رادیو کوچه

«احتمال افزایش قیمت نفت»

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گذشته در گزارشی پیش‌بینی کرد که قیمت جهانی نفت به زودی دو برابر شود.

این خبرگزاری در گزارشی نوشت: «تشدید بحران هسته‌ای ایران قیمت نفت را به مرز 111 دلار رسانده است. درصورت ادامه بحران هسته‌ای ایران، قیمت هر بشکه نفت می‌تواند به مرز 200 دلار هم برسد.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اکنون قیمت نفت در بازارهای جهانی به 111 دلار رسیده است و قیمت هر بشکه نفت آمریکایی دبلیو‌تی  آی هم بالا رفت و به ۱۰۱ دلار و ۴۰ سنت رسید.

به نظر می‌رسد تحریم نفت ایران نیز در این امر بی‌تاثیر نبوده است. به تازگی تلاش‌هایی در آمریکا و اروپا آغاز شده که تحریم خرید نفت در مرکز آن قرار دارد. وزیران خارجه‌ اتحادیه اروپا در نشست روز اول دسامبر خود در بروکسل درباره تحریم خرید نفت ایران به توافق نرسیدند، اما گفته شده تلاش‌ها در این باره ادامه خواهد یافت.

ایران نیز در واکنش به تحریم نفت خود هشدار داده است که در صورت بروز چنین اتفاقی، قیمت نفت به مرز 250 دلار خواهد رسید.

رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با روزنامه شرق که روز یک‌شنبه منتشر شد، گفته است که در صورت تحریم نفت و گاز ایران قیمت نفت به بالای ۲۵۰ دلار خواهد رسید.

«پایان عمر بنزین 100 تومانی»

خبرگزاری ایسنا خبر داد: «ذخیره بنزین 100 تومانی در کارت‌های سوخت تا کم‌تر از سه ماه دیگر پایان می‌یابد. این موضوع علاوه بر کاهش تعداد نرخ‌های عرضه بنزین، خبر از دور دوم افزایش قیمت سوخت هم می‌دهد.»

ذخیره بنزین 100 تومانی باقی‌مانده در کارت‌های سوخت‌ به گفته علی‌رضا ضیغمی‌، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، کم‌تر از 125 میلیون لیتر است.

از سوی دیگر طبق اظهارات جای‌گاه‌داران، میانگین مصرف روزانه بنزین 100 تومانی 2.5 درصد مصرف روزانه بنزین کل کشور (معادل 1.5 میلیون لیتر در روز) است. بر این اساس باید ذخیره بنزین 100 تومانی در کارت‌های سوخت تا کم‌تر از سه ماه دیگر و حداکثر تا پایان امسال پایان یابد.

با اتمام ذخیره بنزین 100 تومانی به نظر کارشناسان افزایش قیمت بنزین قطعی خواهد بود.

«تاخیر دولت در ارایه بودجه 91»

دولت در ارایه لایحه بودجه سال  91 به مجلس تاخیر دارد.

درحالی‌که بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس مهلت دولت برای ارایه لایجه بودجه سالانه حداکثر تا 15 آذرماه است که بر این اساس مهلت دولت برای ارایه لایحه بودجه 91 تمام شده و دولت در فرصت قانونی لایحه را ارایه نکرده است.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس دولت می‌بایست لایحه بودجه سال آینده را حداکثر تا 15 آذرماه امسال به مجلس می‌برد که این رویه قانونی در کم‌تر سالی اجرا شده است.

 محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی احمدی‌نژاد گفته بود: «دولت در تلاش است تا لایحه بودجه سال 91 را آذر یا اوایل دی ماه به مجلس ارایه کند.»

به گزارش فارس پیش از این محمدرضا میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی احمدی‌نژاد گفته بود: «دولت در تلاش است تا لایحه بودجه سال 91 را آذر یا اوایل دی ماه به مجلس ارایه کند.»

وی با اعلام این‌که رییس جمهوری به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راه‌بردی ابلاغ کرده تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن بودجه را در جلسات آتی دولت مطرح تا پس از بررسی کلیات و جزییات آن، به مجلس ارایه شود، خاطر‌نشان کرده بود: «با توجه به انتخابات آتی مجلس دولت در تلاش است بودجه را در وقت مقتضی و زمانی که مجلس فرصت کافی برای بررسی آن تا قبل از انتخابات داشته باشد، ارایه کند.»

این در حالی است که رضا عبداللهی رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرده بود که دولت لایحه بودجه را در فرصت قانونی 15 آذر ارایه کند.

«حذف بورس تهران از فهرست فدراسیون جهانی بورس‌های اورق بهادار»

فدراسیون جهانی بورس‌های اوراق بهادار در اقدامی تازه و بدون اعلام قبلی نام شرکت بورس اوراق بهادار را در آخرین گزارش ماهانه خود حذف کرد و حتا نام بورس تهران در سایت این فدراسیون دیده نمی‌شود.

فدراسیون جهانی بورس‌های اوراق بهادار اکنون مشتمل بر 54 بورس عضو از نقاط مختلف جهان با ارزش 50 هزار میلیارد دلاری است و توسط هیت مدیره‌ای متشکل از 15 بورس عضو اداره می‌شود.

بورس تهران از سال 1992 میلادی به عضویت کامل این فدراسیون در آمده است، اما در آخرین گزارش منتشره نام بورس اوراق بهادار حذف شده است.

سیدعلی حسینی‌ معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران اوراق بهادار پس از اعلام این رخداد به فارس گفته بود: «با توجه به انتقال فعالیت‌های بین‌المللی بورس به شرکت بورس اوراق بهادار، مسوولان این شرکت درحال پی‌گیری و بررسی دلیل آن هستند تا بعد از مشخص شدن ابعاد آن‌، گزارشی را طی روزهای آینده ارایه کنند.»

به گفته وی احتمال تحریم بورس تهران قابل قبول نیست و با توجه به استقلال فعالیت‌های فدارسیون جهانی و بورس اوراق بهادار دلیلی برای تحریم وجود ندارد و چنین روی‌دادی تاکنون سابقه نداشته است.

«حراج شمش طلا در بانک‌های ایران»

فروش شمش طلا از طریق حراج حضوری در محل بانک کارگشایی از روز چهارشنبه گذشته آغاز شد.

 به گزارش ایسنا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد‌:‌ «پیرو اطلاعیه مورخ 12/9/1390 این بانک‌، مبنی بر فروش شمش طلا از طریق حراج حضوری در محل بانک کارگشایی، به اطلاع هم‌میهنان عزیز می‌رساند به منظور ایجاد ثبات در بازارسکه و طلا‌، این حراج از روز چهارشنبه مورخ 16/9/1390 آغاز خواهد شد».

در اطلاعیه قبلی این بانک به حراج شمش طلا از روز شنبه مورخ 19/9/90 اشاره شده بود که این اقدام سه روز زودتر انجام شد.‌

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,