Saturday, 18 July 2015
22 October 2020
نخست‌وزیر عراق:

«ملت سوریه به دنبال آزادی و دموکراسی است»

2011 December 14

گزارش خبری / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، جهت دیدار با رییس جمهوری آمریکا، باراک اوباما به ایالات متحده سفر کرد و به بررسی وضعیت خروج نظامیان آمریکایی از عراق و هم‌چنین اوضاع سوریه پرداختند.

سفر اخیر‌ نوری مالکی، به آمریکا‌ یک نکته کلیدی داشت و آن بحث سوریه بود که عراق در حال حاضر یکی از نقش‌آفرینان اصلی آن شده است. در کنار ترکیه که رهبری مخالفان نظام اسد را رهبری می‌کند، عراق رهبری کشورهای حامی نظام اسد در اتحادیه عرب را بر عهده دارد.

این در حالی است که عراق طرح حل بحران ارایه داده است و تلاش می‌کند ضمن جلب توجه جامعه جهانی سوریه را نیز هم‌راه کند.

به گزارش روزنامه النهار، چاپ لبنان، اوباما در کنفرانس مطبوعاتی‌اش با نوری مالکی اذعان کرد که «اختلافی تاکتیکی» با عراق دارد و از این که سوریه در وضعیت انسانی و امنیتی نامناسبی به سر می‌برد به هیچ وجه خشنود نیست.

وی درباره اختلافاتش با مالکی بر سر موضوع سوریه گفت: «کشتار سوری‌ها و محروم ساختن آن‌ها از حقوقشان مشکلی است که در سوریه وجود دارد و ما بر سر این موضوع با یک‌دیگر اختلاف نداریم. اختلاف ما در نوع برخورد با رفتاری است که نظام سوریه با مردمش می‌کند. من معتقدم که اسد، رییس جمهوری سوریه فرصت را برای اصلاح از دست داده است و راه قلع و قمع را انتخاب کرده است و تلاش می‌کند که از تاکتیک‌های سرکوب مردمش را قلع و قمع کند. این مسئله باعث شده است تا ما عمیقن از رفتارهای او ناخرسند شویم و به این باور برسیم که او مشروعیتش را از دست داده است. در حالی که آقای مالکی چنین دیدگاهی ندارد و معتقد است که باید هم‌چنان به بشار اسد وقت داد تا اصلاحاتش را پیش ببرد.»

در پاسخ به اظهارات اوباما، نوری مالکی نیز گفت: «اوضاع در سوریه بسیار سخت است. ما خواسته‌های مشروع ملت سوریه را تایید می‌کنیم و با آن‌ها هم‌صدا هستیم، ملت سوریه به دنبال آزادی و دموکراسی است.»

وی سپس تاکید کرد، عراق با طرح اتحادیه عرب موافقت کرد اما عراق با سپری کردن دوران محاصره اقتصادی در زمان صدام حسین در وضعیت اقتصادی نامناسبی به سر می‌برد و برای همین است که با تحریم سوریه مخالف است.

نخست‌وزیر عراق سپس با اشاره به اسد تصریح کرد، به هیچ وجه نمی‌توانیم از رییس جمهوری کشوری بخواهیم که کناره‌گیری کند. کما این که معتقدیم اتحادیه عرب در اعمال تحریم‌ علیه سوریه شتاب‌زده و با عجله عمل کرد.

بیشتر بخوانید:

«دیدار نخست وزیر عراق با رییس جمهوری آمریکا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,