Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
سنا با تحریم جدی ایران موافقت کرد

«نزدیک شدن آمریکا به تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی»

2011 December 15

خبر/رادیو کوچه

سنای آمریکا روز چهارشنبه، 14 دسامبر، موافقت خود را با 2 طرح که تحریم‌های جدی‌تر علیه جمهوری اسلامی را به دنبال دارد، اعلام کرد تا ضمن تضعیف شرایط اقتصادی ایران، روند دست‌یابی تهران به سلاح هسته‌ای را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحلیل گران بر این باورند که اقدام سنا با توجه به زمان کوتاه باقی مانده تا جلسه کنگره برای تصویب تحریم‌های ایران بیش‌تر یک حرکت «سمبولیک» به نظر می‌رسد.

این در حالی است که کنگره نیز باید به طور جداگانه طرح تحریم‌های ایران که شامل تحریم موسسه‌های مالی خارجی در ارتباط با بانک مرکزی ایران می‌شود را به تصویب برساند. این طرح در هفته گذشته با 100 رای موافق به توصیب سنا رسید و در انتظار رای کنگره قرار دارد.

به نظر می‌رسد که اقدام روز چهارشنبه سنا در حمایت از تحریم جدی‌تر ایران به منظور نشان دادن چهره تندرو و حامی اسراییل نمایندگان سنا باشد. دو طرحی که با 410 رای در مقابل 11 رای مخالف و  418 رای در مقابل 2 رای مخالف تصویب شده، تحریم‌های کنونی علیه جمهوری اسلامی تقویت شده و در عین حال فهرست افراد و شرکت‌های ایرانی تحریم شده نیز طولانی‌تر می‌شود.

این طرح‌ها بر مبنای تحریم‌های مصوب کنگره طراحی شده که سال گذشته به امضای باراک اوباما‌رییس‌جمهوری آمریکا رسید. این مجازات‌ها صادرات بنزین و دیگر تولیدات پالایش‌گاهی به ایران را ممنوع کرده و بانک‌های آمریکایی را از هم‌کاری با بانک‌های خارجی که با سپاه پاسدران جمهوری اسلامی در ارتباط بوده‌اند، باز‌می‌دارد.

ایلنا رز لتینن، رییس کمیته امور خارجی سنا در این زمینه اظهار داشت: «هدف استراتژیک بنیادین ما این است که پیش از این‌که ایران به سلاح هسته‌ای دست‌یابد، آن را متوقف کرده و تهران را مجاب کنیم که در این راه گام برندارد.»

گفتنی است در طرح‌های جدید سنا برای تحریم ایران، زیرمجموعه‌های خارجی شرکت‌های آمریکایی نیز از تجارت با جمهوری اسلامی منع می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

تلاش دولت اوباما برای تضعیف تحریم‌های ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,