Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
مهارت‌های زندگی – رازهای عمر طولانی

«یک نفس آرامش …»

2011 December 16

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

   این روزها در بسیاری از کشورها هیاهوی زیادی برپاست. مردم خود را برای سال نوی میلادی آماده می‌کنند. خیابان‌ها پررفت و آمد و خانه‌ها پر از کارهای انجام نداده است. گروه زیادی خود را برای سفر آماده می‌کنند و گروه دیگری برای پذیرایی از میهمانان و خلاصه همگی در تدارک رسیدن سال نو هستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دکتر مائو در آخرین توصیه برنامه دوازده‌گانه خود برای این ماه یعنی دسامبر و آخرین ماه سال به عادتی اشاره دارد که می‌تواند به راحتی در میانه این همه هیاهو و شلوغی و ازدحام استرس را از از بدن دور کند و کاری کند که با آرامش بیش‌تری به فعالیت ادامه دهید.

این عادت ساده روزی پنج دقیقه تنفس عمیق است که سبب می‌شود تعادل به بدن باز گردد.

عادت ماه دسامبر: هر روز پنج دقیقه یک تمرین ساده تنفس انجام دهید

   در بسیاری از فرهنگ‌ها که تعداد افراد بالای صد سال آن‌ها زیاد است بسیار رایج است که هر روز مراقبه انجام بدهند یا روش‌های خاص دیگری برای تنفس را به کار ببرند.

انجام تنفس صحیح به دلایل زیادی اهمیت دارد از جمله سبب کاهش استرس و  زدودن سموم و مواد زاید از بدن می‌شود.

گفته می‌شود که تنها حدود 30 درصد از سموم بدن ما از طریق دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق از بدن خارج شده و بقیه از طریق تنفس خارج می‌شود.

   در عین حال، بسیاری از ما فراموش کرده‌ایم که چگونه نفس بکشیم! ما به طور معمول یک نفس کم‌عمق از بالای ریه‌ها می‌کشیم. اما با انجام یک تمرین تنفس برای مدت پنج دقیقه در هر روز می‌توان سلامتی را افزایش داد و سبب طول عمر شد.

تمرین تنفس عمیق

راحت روی یک صندلی بنشینید و به عقب تکیه بدهید، چشمانتان را ببندید و از طریق بینی نفس بکشید. ذهن خود را بر روی نفس کشیدن از راه بینی خود و پر کردن بدن‌تان از هوا متمرکز کنید. تمرین کنید که عمیق، آهسته و با ریتم نفس بکشید و تلاش کنید دم و بازدم در یک زمان برابر صورت بگیرد. در این مدت اگر ذهنتان از تنفس دور شد باز آن را به آرامی بر روی نفس کشیدن عمیق متمرکز کنید و حالا پس از پنج دقیقه، باید احساس آرامش خوبی داشته باشید.

اگر از این تمرین لذت بردید می‌توانید زمانش را افزایش بدهید یا تبدیل به انجام مراقبه‌های هر روزه بکنید که روش موثری برای کاهش استرس، محافظت از قلب و افزایش طول عمر است.

  • تلاش کنید که این تمرین را هر روز انجام دهید و وضعیت خود را نسبت به روزهای قبل مقایسه کنید و عواملی را که مانع انجام آن می‌شوند بررسی کنید.
  • و حالا با انجام هر روزه آن بهترین پاداشی که می‌توانید دریافت کنید آرامش و عمری طولانی است.
  • اما اگر فکر می‌کنید که فراموش می‌کنید این کار را هر روز انجام دهید بد نیست از راه‌های گوناگون آن را به خود یادآوری کنید یا می‌توانید قبل از برخاستن از رختخواب یا پس از خوردن ناهار هنگامی که واقعن به آن نیاز دارید این تمرین را انجام دهید.

اما بسیاری از ما آن‌چنان خود را درگیر انجام کارهای گوناگون در یک زمان می‌کنیم که ممکن است چند دقیقه یک جا نشستن و تنها به نفس کشیدن فکر کردن کاری خسته‌کننده یا بی‌فایده است اما این درست نیست؛ زمانی که استراحت می‌کنید، در واقع ذهنتان برای انجام وظایف تازه خود را سازمان‌دهی می‌کند و بهره‌وری بیش‌تری خواهد داشت. از سوی دیگر زمانی که تنها بر روی خودتان متمرکز می‌شوید تازه متوجه فکر‌های مختلفی که در سرتان می‌گذرد می‌شوید که این خود جذاب و جالب توجه است و نمی‌تواند خسته‌کننده باشد.

و حالا در آخرین روز این ماه اگر شما این تمرین تنفسی را هر روز دست کم پنج دقیقه انجام دادید یک عادت مفید دیگر برای سلامتی و  افزایش طول عمر در خود ایجاد کردید.

عادت ماه ژانویه

عادت ماه فوریه

عادت ماه مارچ

عات ماه آوریل

عادت ماه می

عادت ماه ژوئن

عادت ماه جولای

عادت ماه  آگوست

عادت ماه سپتامبر

عادت ماه اکتبر

عادت ماه نوامبر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,