Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
گزارش اقتصادی

«سقوط عجیب قیمت طلای جهانی»

2011 December 16

سایه کوثری/ رادیو کوچه

«سقوط قیمت طلا»

بهای هراونس طلا در معاملات روز پنج‌شنبه صبح بازارهای جهانی تا هزار و 564 دلار کاهش یافت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در شرایطی که در پایان معاملات بازارهای جهانی طی هفته گذشته بهای هراونس طلا هزار و 710 دلار بود، تا امروز این نرخ 146 دلار کاهش یافته است. این در حالی است که هر سال در آستانه سال نو میلادی قیمت طلا روند صعودی به خود می گرفت.

از سویی بر اساس پیش‌بینی رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر قیمت طلا در روزهای نزدیک به عید نوروز کاهش پیدا نخواهد کرد.

محمد کشتی آرای روز چهارشنبه در این باره گفته است: «قیمت طلا در باز داخلی تابعی از قیمت ارز و قیمت جهانی است. با توجه به این‌که هر دو عامل صعودی است، پیش‌بینی می‌کنم نزدیک به روزهای نوروز ۹۱ قیمت سکه و طلا در خوش‌بینانه‌ترین حالت همین قیمت‌هایی باشد که در حال حاضر هست و کاهش قیمتی را مشاهده نخواهیم کرد.»

«گران شدن سی‌ان‌جی»

قرار است قیمت سوخت سی‌ان‌جی بنا به درخواست ستاد هدف‌مندی یارانه‌ها افزایش یابد.

در روزهایی که به اجرای فاز دوم هدف‌مند شدن یارانه‌ها نزدیک می‌شویم، ستاد هدف‌مندی یارانه‌ها خواستار افزایش قیمت سوخت سی‌ان‌جی شده است.

این ستاد خواستار تدوین و ارایه سه سناریوی افزایش قیمت CNG توسط وزارت نفت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و انجمن صنفی صنعت سی‌ان‌جی کشور شد.

هرچند هنوز زمان و میزان افزایش احتمالی قیمت CNG در ستاد هدف‌مندی یارانه‌ها نهایی نشده است اما پیش‌بینی می‌شود این افزایش از ابتدای سال ۱۳۹۱ اعمال و در سطح جای‌گاه‌های کشور اجرایی شود.

 این در حالی است که جواد اوجی مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران پیش‌تر در جمع خبرنگاران درباره احتمال افزایش قیمت سی‌ان‌جی گفته بود: «بهای این حامل انرژی حداقل تا پایان سال جاری افزایش نمی‌یابد.»

از سویی اردشیر دادرس از مخالفت انجمن صنفی صنعت سی‌ان‌جی با گران شدن قیمت این حامل انرژی خبر داده است.

رییس انجمن صنفی صنعت سی‌ان‌جی با تاکید بر این‌که باید تعیین قیمت سی‌ان‌جی ۳۰ تا ۳۵ درصد متوسط قیمت بنزین در کشور در نظر گرفته شود، بیان کرد: «در شرایط فعلی با در نظر گرفتن متوسط قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای و آزاد، قیمت فعلی CNG بیش از ۴۰ درصد متوسط قیمت بنزین است.»

«امکان‌پذیر نبودن افزایش صادرات بنزین»

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفته است: «باید ابتدا به فکر تامین بنزین مورد نیاز داخل بود چرا که تا زمانی که نیاز داخل تامین نشود نمی‌توان در مورد صادرات حرفی زد.»

به گفته حمید حسینی در حال حاضر میزان صادرات در بخش بنزین رقم قابل توجهی نیست و با توجه به اینکه تنها پالایش‌گاه آبادان و اراک افزایش ظرفیت داشتند به نظر نمی‌رسد صادرات قابل توجهی در این بخش را شاهد باشیم.

این درحالی‌ست که روز چهارشنبه نهم آذر معاون وزیر نفت در امور پالایشی  از صادرات دوباره بنزین در فروردین سال ۱۳۹۱ خبر داده و گفته است: «در حال حاضر مصرف بنزین با تولید آن برابر است، اما تا پایان امسال تولید بنزین از مصرف پیش خواهد افتاد و این‌گونه قادر خواهیم بود که دوباره صادرات بنزین را از سر گیریم.»

با این‌که علیرضا ضیغمی ادعا کرده است که در حال حاضر تولید بنزین ایران به حدود ۵۸ میلیون لیتر رسیده که هم‌راه با سایر افزودنی‌های آن و با توجه به متوسط مصرف روزانه ۶۰ میلیون لیتر بنزین در کشور، می‌توان گفت که تولید و مصرف بنزین هم‌تراز شده‌اند.

اما رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با رد این موضوع گفته است: «نمی‌توان روی صادرات بنزین حساب کرد تا وقتی که بنزین داخلی کاملن تامین نشده باشد.»

«اصلاحات در بخش‌نامه بانک مرکزی»

بانک مرکزی پس از اعتراض نسبت به بخش‌نامه فروش ارزی خود، مجبور به اصلاح آن شد.

درهفته گذشته بانک مرکزی ایران تنها یک هفته  پس از صدور بخش‌نامه‌ای برای اصلاح بازار ارز و مواجهه با واکنش‌‌های فعالان اقتصادی اقدام به اصلاح بخشنامه خود کرد.

بانک مرکزی در راستای اصلاح بازار ارز بخش نامه‌ای را در تاریخ 10 آذر ماه  در پنج بند منتشر کرده بود که بر اساس آن ده بانک بزرگ کشور موظف شدند  هر معامله ارزی خود را به بانک مرکزی اطلاع داده و کسب مجوز کنند، خریداران ارز تا شش ماه حق برداشت ارز خریداری شده را از حساب خود از دست دادند، بانکهای فروشنده ارز تا قبل از پایان دوره شش ماهه در صورت درخواست خریدار ارز می توانستند معادل ریالی (آن هم برپایه نرخ رسمی در روز فروش ارز) آن را به خریدار بدهند. درنهایت برداشت از حساب‌های ارزی در این بانک‌ها محدود به صاحب حساب شده است آن‌هم تنها جهت انجام واردات کالا و خدمات.

این بخش‌نامه ظاهرن برای اصلاح وضعیت ارز و کنترل بازار آن بود اما بلافاصله پس از صدور آن نگرانی‌هایی را در فعالان اقتصادی ایجاد کرد، از جمله نگرانی از محدودیت ارزی بانک‌ها برای فروش ارز که البته بانک مرکزی مجبور شد در 12 آذر ماه با انتشار خبری در سایت رسمی بانک مرکزی تاکید کند که فروش ارز توسط بانک مرکزی تغییری نکرده و تمام ارز مورد نیاز وارد‌کنندگان در اختیارشان قرار می‌گیرد.

«مخالفت فعالان کارگری با وزیر اقتصاد»

پس از ادعای وزیر اقتصاد مبنی بر این‌که هدف‌مندی یارانه‌ها سبب اجرای عدالت و رسیدن امکانات به فقرا و محرومان شده است، هفته گذشته بسیاری از فعالان کارگری نسبت به این اظهارات واکنش نشان دادند.

فعالان کارگری می‌گویند قدرت خرید اقشار آسیب‌پذیر هم با اجرای طرح هدف‌مندی یارانه‌ها پایین آمده است.

در روزهای گذشته وزیر اقتصاد ایران در گفت‌وگویی تاکید کرده بود که با اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها قدرت خرید هشت دهک جامعه هم‌چنان حفظ شده است.

اما یک عضو سابق شورای عالی پول و اعتبار معتقد است که با اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها مشکلات کارگران بیش‌تر از گذشته شده است.

علی قنبری اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها را منجر به افزایش بی‌رویه نرخ تورم اعلام کرده و اظهار داشته است: «به رغم ادعای وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حفظ قدرت خرید هشت دهک جامعه ما هم اکنون شاهدیم قدرت خرید این دهک‌ها بیش از گذشته کاهش یافته است.»

هم‌چنین یک فعال کارگری گفته است که پرداخت نقدی یارانه‌ها به زحمت، جبران بخشی از هزینه‌های حامل‌های انرژی را می‌کند.

به گفته حمید حاج اسماعیلی «از ابتدای سال جاری تاکنون نرخ تورم در سبد هزینه خانوار کارگری بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است.»

به گفته وی هم‌زمان با اجرای این قانون بخشی از جامعه کارگری کشور به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,