شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
21 September 2016
به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت،

«شکایت رضا پهلوی از رهبر جمهوری اسلامی»

۱۳۹۰ آذر ۲۵

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 15 دسامبر، به وقت آمریکا، رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، با ارایه شکایت‌نامه‌ای خواهان محاکمه آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت در دیوان بین المللی کیفری شده است.

آقای پهلوی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که آیت‌اله خامنه‌ای باید مسوول اعدام، بازداشت و شکنجه مخالفان سیاسی در ایران شناخته شود.

این در حالی است که تاکنون مقام‌های جمهوری اسلامی نسبت به این شکایت واکنشی نشان نداده‌اند.

به گفته آقای پهلوی، او شکایتی را به هم‌راه گزارشی از عمل‌کرد آیت‌اله خامنه‌ای به پنج عضو دایمی شورای امنیت ارایه خواهد داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، رضا پهلوی با اشاره به قیام‌های مردمی در کشورهایی مانند مصر، لیبی و سوریه و شرایط ایران گفت: «در شرایطی که با نظام های سرکوب‌گر و بسیار خشن روبه‌رو هستید، انتظار می‌رود جامعه بین‌المللی به کمک شهروندان این کشورها بشتابد.»

به گفته او مشکل اصلی مردم ایران، برخلاف اولویت‌های کشورهای خارجی موضوع نقض حقوق بشر است.

این در حالی است که ایران از امضاکنندگان اساس‌نامه دیوان بین‌المللی کیفری نیست و دادستان‌های این دادگاه نمی‌توانند علیه مقام‌های این کشور کیفرخواست صادر کنند مگر این که مانند لیبی، شورای امنیت سازمان ملل متحد پرونده آن‌ها را به آن ارجاع دهد.

در واکنش به شکایت‌نامه رضا پهلوی، لوئیز مورنو اوکامپو، دادستان دیوان بین المللی کیفری اظهار داشت: «شهروندان جهان در حال فراگیری مراجعه به این دادگاه هستند … ما نهاد جدیدی را به جهانیان عرضه کردیم تا دنیا به جای بهتری تبدیل شود.»

 بیشتر بخوانید:

«بلاتکلیفی ساکنان اشرف به فاجعه حقوق بشری تبدیل می‌شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

 1. 1

  با سلام وخسته نباشید
  دوستان وهمکاران عزیز رادیو کوچه
  خوشحالم از این که با سایت آن رادیو ارتباط دارم. اما ازاین ارسال های های مکرر و وبعضا بی فایده. کلافه شده ام . لطف کنید این از حجم این همه ای میل به بنده خودداری بفرمایید. یکی دوتا در هفته کافی است این همه مراسله لازم نیست
  با مهرواحترام
  مستفا شفافی
  —–
  رادىو کوچه:
  با تشکر از همراهی تان، شما بی شک عضو خبرنامه روزانه کوچه شدیه اید که برایتان خبرها ارسال می شود. کافی است عضویت خود را لغو کنید.
  سپاس از مهر شما