Saturday, 18 July 2015
24 January 2021

«تصویب قطعنامه محکومیت حکومت جمهوری اسلامی»

2009 December 19

روز گذشته (جمعه) قطعنامه‌ای تحت عنوان «محکومیت حکومت جمهوری اسلامی ایران در مرحله نهایی در سازمان ملل متحد» به تصویب رسید.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک قعطنامه پیشنهادی کمیته سوم این سازمان مبنی بر محکومیت مقامات جمهوری اسلامی در نقض مستمر و فاحش اساسی‌ترین حقوق مردم ایران را  با اکثریت قاطع به تصویب رساند.
با ٧۴ رأی مثبت ، ۴٩ رأی منفی و ۵٩ رأی ممتنع به این قطعنامه،  کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن  ابراز نگرانی عمیق خود نسبت ادامه نقض مستمرو جدی حقوق بشر، جمهوری اسلامی ایران  را محکوم نمودند.
بخش عمده‌ای از این قعطنامه به رویدادهای پس از انتخابات دهمین دور ریاست جمهوری در ٢٢ خرداد ماه اختصاص داده شده است.  کشورهای عضو سازمان ملل متحد از آن‌چه که «اعمال گسترده خشونت در ۶ ماه گذشته، شکنجه و سوء استفاده  و زیر پا گذاشتن سیستماتیک قوانین در ایران توسط مقامات» عنوان شده است ابراز نگرانی  کرده‌اند.
کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد چندی پیش گفته بود: «هرچند مقامات جمهوری اسلامی ایران  درها را به روی گزارشگران ما بسته‌اند و آن‌ها راه انزوا را  برگزیده‌اند اما این باعث نخواهد شد تا جامعه بین الملل در باره آنچه در ایران میگذرد سکوت اختیار کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,