Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
مجله جاماندگان- مستان مسیر ترسیم کردند- قسمت 41

«قیافه خامنه‌ای به‌تر از قطب‌زاده بود»

2011 December 20

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

آقای خامنه‌ای در خصوص اشغال سفارت آمریکا توسط دانش‌جویان پیرو خط امام این‌گونه می‌گوید: «به طور کلی در شورای انقلاب دو گرایش وجود داشت، یکی گرایش مخالف با این جمع دانش‌جویان پیرو خط امام و دیگر گرایش موافق با این‌ها، که گرایش موافق با این جمع ما‌ها بودیم، یعنی روحانیون شورای انقلاب و بعضی از غیر روحانیون و مخالفین عمده بنی‌صدر و بازرگان و قطب‌زاده بودند. قطب‌زاده هم که وزیر خارجه بود با این جریان موافقت نمی‌کرد، لذا دایمن سعی می‌کردند این بچه‌ها را کمونیست و وابسته به حزب توده معرفی کنند. من چون این‌ها را می‌شناختم از بچه‌ها دفاع شدید کردم و می‌گفتم این‌ها بچه‌های مسلمانی هستند. تا این‌که قرار شد شورای انقلاب نماینده‌ای بفرستد بین دانش‌جویان تا هم مسایل دانش‌جویان را برای ما مطرح کند و هم مسایل ما را برای دانش‌جویان بیان دارد، که قطب‌زاده داوطلب شد و گفت: من می‌روم، ولی من مخالف بودم، زیرا می‌دانستم بچه‌ها از دیدن قیافه قطب‌زاده بدشان می‌آید. در عین‌حال، چون دیدم آن طرفی‌ها روی قطب‌زاده تکیه کردند، نخواستم‌ مخالفت خودم را ابراز کنم و گفتم، حالا برو ببینیم چه می‌شود، که همان طور هم شد و قطب‌زاده برای اولین بار که رفت، اصلن نتوانست‌ با آن‌ها ملاقات کند، زیرا بچه‌ها به او اعتنا نکرده بودند و ظاهرن بار دوم هم این اتفاق افتاد و منجر شد به این‌که دیگر قطب‌زاده نرود. لذا خود دانش‌جویان پیشنهاد کردند آن فرد من باشم، و لذا من رفتم با یکایک این‌ها از نزدیک هم‌راه با خبرنگاران خارجی ملاقات کردم.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در روز 18 اسفند 1358، به دنبال معرفی صادق قطب‌زاده به عنوان نماینده شورای انقلاب برای تحویل گرفتن گروگان‌های آمریکایی، دانش‌جویان مسلمان پیرو خط امام مستقر در لانه جاسوسی با خودداری از تحویل گروگان‌ها به وی، خواستار انتخاب نماینده‌ای غیر از قطب‌زاده شدند.

به نوشته روزنامه کیهان، متن اطلاعیه دانش‌جویان به این شرح بود: «طبق اطلاع واصله به علت دروغ محضی که صادق قطب‌زاده، وزیر امور خارجه ایران در رابطه با تحویل گروگان‌ها اعلام کرده و آن را به امام نسبت داده‌اند از شورای انقلاب می‌خواهیم نماینده دیگری را تعیین و با حکم رسمی اعلام نمایند.»

یک شب قبل از صدور این بیانیه، به نقل از صادق قطب‌زاده اعلام شد که به امر آقای خمینی و مصوبه شورای انقلاب نماینده شورای انقلاب «صادق قطب‌زاده» برای تحویل گرفتن گروگان‌ها و سفارت سابق آمریکا از دانش‌جویان مسلمان پیرو خط امام به محل سفارت سابق خواهد رفت.

صادق قطب‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری پارس در توضیح این جمله که «به امر امام گروگان‌ها تحویل گرفته خواهند شد»، گفت: «گزارشی که به شورای انقلاب داده شده بود تصریح داشت که پیشنهاد دانش‌جویان مبنی بر تحویل گروگان‌ها به شورای انقلاب مورد موافقت امام قرار گرفته است، بنابراین شورای انقلاب نیز موافقت کرد که گروگان‌ها تحویل گرفته شوند. لذا مطلب این‌گونه بود و امام مستقیمن دستوری در این زمینه صادر نکرده‌اند، ولی امر را به شورا واگذار نموده‌اند. در حال حاضر نیز آن‌چه به این‌جانب مربوط است آن است که چون دانش‌جویان خود پیشنهاد تحویل کرده‌اند و شورای انقلاب هم موافقت نموده و مسوولیت انجام تحویل را به این‌جانب محول نموده است، بنابراین برای اجرای تصمیم شورای انقلاب و حل بحران کنونی، به لانه جاسوسی می‌روم. در عین حال نیز این نکته را موکدن یادآوری می‌نمایم که تحویل گرفتن گروگان‌ها به منظور آزادی آن‌ها نیست و این امر بنا به دستور امام به عهده مجلس گذاشته شده است.»

با وجود سخنان قطب‌زاده، دانش‌جویان در روزهای بعد هم تاکید داشتند هر نماینده‌ای را جز قطب‌زاده می‌پذیرند. روابط عمومی دانش‌جویان پیرو خط امام در روز نوزدهم اسفندماه طی بیانیه‌ای اعلام کردند: «همان طوری‌که قبلن گفته‌ایم ملاقات کمیسیون تحقیق با همه گروگان‌ها از نظر ما انحرافی و غیرممکن است، ولی گروگان‌های جاسوس آمریکایی آماده تحویل به نماینده شورای انقلاب می‌باشند که طبیعتن باید با در دست داشتن حکم و ابلاغ رسمی از طرف شورای انقلاب بین ساعات 10 صبح تا 5 بعدازظهر روز یک‌شنبه 19/12/58 جهت تحویل گرفتن گروگان‌ها مراجعه نمایند. البته دانش‌جویان نقطه‌نظرها و علت تصمیم خود را مبنی بر تحویل گروگان‌ها در طی اطلاعیه‌ها و مصاحبه‌هایی که بعضی از آن‌ها سانسور شد بیان کردند که متاسفانه آن نقطه‌نظرها که در ملاقات‌ها هم مطرح بود در اطلاعیه شورای انقلاب منعکس نشده است. قابل تذکر است که به علت عدم پخش مفاد اطلاعیه فوق از رادیو تلویزیون، زمان فوق قابل قبول نبوده و دانش‌جویان زمان دیگری را جهت تحویل گروگان‌ها به نماینده شورای انقلاب اسلامی تعیین خواهند کرد.»

هم‌زمان با انتشار خبر تحویل گروگان‌های آمریکایی به شورای انقلاب، مردم شهرستان‌های مختلف به پشتیبانی از دانش‌جویان مسلمان پیرو خط امام دست به راه‌پیمایی زدند و خواستار خودداری از تحویل گروگان‌ها به شورای انقلاب شدند و تحویل گروگان‌ها را گامی در راه سازش با امپریالیسم و برخلاف خط امام خواندند. تظاهرکنندگان که در شهرهای تبریز، تهران و شیراز به خیابان‌ها آمده بودند شعارهایی چون «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر سازش‌کار» سر دادند و برخی نیز خواستار استعفای صادق قطب‌زاده از وزارت امور خارجه شدند.

دانش‌جویان انجمن‌های اسلامی و سازمان دانش‌جویان مسلمان هم با اعلام تحصن در مقابل سفارت آمریکا اعلام کردند: «کار کمیسیون صرفن تحقیق درباره جنایات شاه و آمریکاست و دیدار آن‌ها با گروگان‌ها توطئه آمریکاست.»

مهدوی کنی گفت: «اگر مسئله تحویل گروگان‌ها به نماینده شورای انقلاب و یا ملاقات هیت تحقیق جنایات شاه و آمریکا حل نشود در رابطه با امام خمینی رهبر انقلاب این مسئله را حل خواهیم کرد. شورای انقلاب اصراری به تحویل گرفتن گروگان‌ها ندارد و فقط مسئله این است که اعضای کمیسیون با گروگان‌ها ملاقات کند.»

سرپرست وزارت کشور در گفت‌وگو با روزنامه کیهان، درباره این گفته دانش‌جویان که «هر نماینده‌ای غیر از قطب‌زاده معرفی شود گروگان‌ها را تحویل خواهند داد» گفت: «شورای انقلاب شب گذشته در اعلامیه‌ای اعلام کرد که گروگان‌ها باید تحویل وزارت خارجه بشود و ترتیب این مسیله هم این است که مسوول تحویل و تحول آقای قطب‌زاده است. تحویل‌گیرنده اصلی شورای انقلاب است نه شخص دیگر و یا آقای قطب‌زاده. سوال شد اگر دانش‌جویان از تحویل خودداری کنند فکر می‌کنید مسئله به کجا خواهد انجامید؟ مهدوی کنی اعلام کرد که اگر چنین بشود، در رابطه با امام رهبر انقلاب این مسئله را باید حل کرد.»

مهدوی کنی در پاسخ به این سوال که «آیا تحویل گرفتن گروگان‌ها از سوی شورا باعث نخواهد شد که مسئله گروگان‌گیری به دولت و شورای انقلاب منتسب شود و انگیزه‌ای برای تهاجم سیاسی وسیع آمریکا و تحت فشار قرار گرفتن ایران از سوی آمریکا شود» گفت: «به عقیده من هیچ تغییری در سیاست آمریکا پیدا نخواهد شد، به خاطر این‌که دولت آمریکا می‌داند که گرچه گروگان‌ها در دست دانش‌جویان است ولی رهبر انقلاب و شورای انقلاب و دولت این کار آن‌ها را عملن تایید کرده‌اند، بنابراین با وضع کنونی دولت آمریکا می‌داند که دولت ایران مسوولیت دارد و فرقی نمی‌کند که گروگان‌ها تحت نظر دانش‌جویان باشند و یا وزارت خارجه. دولت آمریکا می‌داند که دولت ایران تصمیمی برخلاف خواست رهبر انقلاب و ملت ایران نمی‌تواند بگیرد، روی این اصل، آمریکا هیچ‌گاه تصمیمی حادتر از تصمیمات قبلی نخواهد گرفت.»

هم‌زمان عزت‌اله سحابی عضو شورای انقلاب با تاکید بر این‌که «دانش‌جویان اصرار داشتند که گروگان‌ها را تحویل دولت دهند»، گفت: «فشار دانش‌جویان خط امام به اعتقاد من کار درستی نبود که بگویند گروگان‌ها را تحویل دولت می‌دهیم. بایستی گروگان‌ها تحویل خودشان می‌بود، چون خودشان این کار را کرده‌اند و فقط بایستی کمیسیون تحقیق جنایات شاه مخلوع بروند و با گروگان‌ها ملاقات کنند و قرار نبوده است که گروگان‌ها را تحویل دولت بدهند. به فرض این‌که گروگان‌ها را هم تحویل دولت دهند، امام فرمودند تا زمانی‌که مجلس شورای ملی تشکیل نشود راجع به سرنوشت آن‌ها تصمیم گرفته نخواهد شد و دیگر این‌که از اول هم گفته شده است که تحویل گروگان‌ها منوط به استرداد شاه از سوی دولت پاناما و آمریکاست.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,