Saturday, 18 July 2015
31 July 2021

«آیت‌الله حسینعلی منتظری درگذشت»

2009 December 20

رادیو کوچه

شب گذشته آیت‌الله حسینعلی منتظری در سن 87 سالگی و بر اثر بیماری درگذشت.

آیت‌الله منتظری از مراجع تقلید شیعه و از مهمترین روحانیون برجسته مخالف حکومت جمهوری اسلامی بود. او پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به عنوان قائم مقام و جانشین رهبر کشور انتخاب شد و ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی را نیز بر عهده داشت.

20091220-montazeri-koocheh

در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، آقای منتظری با انتقاد از عملکرد مسوولان جمهوری اسلامی نسبت به بی‌اعتماد شدن مردم نسبت به حاکمیت هشدار داده بود.

حجت‌الاسلام احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظریدر گفت‌گویی تلفنی با رادیو کوچه ضمن تایید خبر  اعلام کرد به زودی زمان و مکان تشیع این مرجع شیعه اعلام خواهد شد.

طبق اخبار آیات موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی، صانعی، بیات زنجانی و امینی در منزل آقای منتظری حضور دارند.

آیت الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد. او نزد آیت الله محمدحسین بروجردی، آیت الله روح الله خمینی و علامه محمدحسین طباطبایی تحصیل کرد و درجه‌ اجتهاد دریافت کرد.

او پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ از جمله نزدیکان آیت الله خمینی بود و بارها به علت فعالیت های سیاسی زندانی شد.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، آیت الله منتظری رییس مجلس خبرگان قانون اساسی شد و در سال ۱۳۶۴، مجلس خبرگان رهبری، با آنکه آیت الله خمینی همچنان در قید حیات بود، آیت الله منتظری را به جانشینی رهبر جمهوری اسلامی برگزید.

20091220-montazeri-koocheh

اختلافات میان آیت الله خمینی و آیت الله منتظری پس از اعدام هزاران زندانی سیاسی در زندان در تابستان ۱۳۶۷ و نیز بازداشت مهدی هاشمی برادر هادی هاشمی، داماد آیت الله منتظری بالا گرفت و نهایتا در سال ۱۳۶۸ آیت الله خمینی در نامه ‌ای آیت الله منتظری را از مقام جانشینی خود عزل کرد. او بارها نسبت به عملکرد حکومت جمهوری اسلامی و رهبری سخنرانی کرد که باعث دستگیری هوادارن و تخریب حسینیه و دفتر کارش شد و در نهایت به حصر خانگی انجامید.

آیت‌الله منتظری چند سال پیش با انتشار خاطرات خود بر روی اینترنت بخشی از اسناد و نامه‌های تاریخی مربوط به انقلاب و جمهوری اسلامی را منتشر کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۴ Comments


 1. کیارش
  1

  خدا بیامرزدش، خیلی زجرش دادند ولی از گفتن حق کوتاه نیامد، با اعدام گروهی جوانان در سالهای ۶۷ مخالفت کرد، خاری بود در چشم دیکتاتورهایی که خود را از خدا بالاتر و مالک جان وناموس مردم می دانند، شرف داشت و ایرانی را با ارزش می دانست و حقوق بشر را می فهمید… امشب عروسی گرگها و کفتارها و خاینان به ملت است، بدانند که آه ملت خاکسترشان می کند..


 2. bahram
  2

  marde paki bud…ashkam dar umad emruz…:(

 3. 3

  خداوند روحش را قرین رحمت قرار دهد.


 4. نازنین عموتقی
  4

  سلام ممنون از تلاشای زیادتون خدا بیامرزدش دشمناشم بکشه