Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
گزارش اقتصادی

«حذف سه میلیون خانوار ایرانی از دریافت یارانه»

2011 December 23

سایه کوثری/ رادیو کوچه

«حذف سه میلیون خانوار ایرانی از دریافت یارانه»

دولت خبر داد که در مرحله دوم اجرای هدف‌مندی یارانه‌ها سه میلیون خانوار ایرانی از دریافت یارانه حذف خواهند شد. این سه میلیون شامل اقشار پردرآمد جامعه خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از سویی وزیر اقتصاد هفته گذشته اعلام کرد که قرار است جوری برنامه‌ریزی شود که اقشار پردرآمد جامعه خودشان از دریافت یارانه انصراف بدهند.

شمس‌الدین حسینی به ایلنا گفت: «اقشار پردرآمد از دریافت یارانه حذف نمی‌شوند بلکه قرار است در فاز دوم هدف‌مندی یارانه‌ها خودشان انصراف بدهند.»

به گفته حسینی بعد از گذشت یک سال از هدف‌مند سازی یارانه‌ها، فاصله طبقاتی کاهش یافته و توزیع درآمد هم بهبود یافته است، لذا این امکان در مرحله دوم فراهم شده که این طرح هدف‌مند‌تر اجرا شود و به همین دلیل هم در این مرحله شاهد ریزش افرادی خواهیم بود که خود از دریافت یارانه نقدی انصراف می‌دهند.

«بازار پرتلاطم ارز»

بازار ارز در هفته گذشته و به ویژه در سه روز پایانی آن تلاطم بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد.

نوسان قیمت دلار که از روز سه‌شنبه آغاز شده بود در روز چهارشنبه هم ادامه یافت و در پنجمین روز هفته گذشته نرخ دلار در طی چند ساعت 35 تومان تغییر داشت.

روز چهارشنبه نرخ دلار در بازار آزاد طی دو ساعت از‌ ۱۵۷۰ تومان  به ۱۵۳۵ تومان رسید.

این درحالی بود که قیمت دلار در نخستین معاملات همان روز ۱۵۷۰ تومان را نشان می‌داد و پیش بینی می شد که نرخ دلار تا پایان روز هم‌چنان افزایش داشته باشد، اما تا پایان ساعت کاری روز چهارشنبه قیمت به ۱۵۳۵ تومان کاهش یافت.

به همین دلیل نیز صرافان از خرید و فروش دلار خودداری کردند و بازار ارز در روزهای پایانی هفته راکد بود.

«افزایش شاغلین فقیر با اجرای هدف‌مندی یارانه‌ها»

یک اقتصاددان گفته است که با اجرای طرح هدف‌مندی یارانه‌ها، تعداد شاغلین فقیر گسترش یافته است.

محمد خوش‌چهره با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی قیمت دلار در کشور تصریح کرد: «افزایش هزینه‌های ناشی از قیمت حامل‌های انرژی منجر به کاهش قدرت خرید خانوارهای کم‌درآمد و میانی جامعه شد.»

محمد خوش‌چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایلنا اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها را موجب وقوع پدیده‌ای تحت عنوان شاغلان فقیر عنوان کرد و گفت: «شاغلان فقیر که در حال حاضر متشکل از کارگران‎ و سطوح میانی درآمد هستند به دلیل افزایش هزینه های ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قادر به اداره خود نیستند.»

وی با اشاره به اجرای ناصحیح قانون هدف‌مندی یارانه‌ها در کشور تصریح کرد: «بسیاری از هشدارهایی که قبل از اجرای قانون عنوان شده بود در عمل معلوم شد که صحیح است.»

«ایران در شاخص آزادی اقتصادی رتبه 171‌ام  را کسب کرد»

ایران در رده ۱۷۱‌ام از شاخص آزادی اقتصادی در جهان قرار گرفته است.

شاخص آزادی اقتصادی سال ۲۰۱۱ که از سوی موسسه مطالعاتی هریتیج منتشر شده، گویای آنست که ایران در رده ۱۷۱ قرار دارد و به بیان واضح‌تر در رده بدترین کشورهاست. این درحالی‌ست که بحرین در رتبه دهم و ترکیه در رده ۶۸‌ام قرار گرفته است.

شاخص منتشر شده از سوی موسسه مطالعاتی هریتیج گویای آنست که رتبه ایران در میان کشورهای جهان با کاهش منفی 1.3 نسبت به سال گذشته امتیاز 42.1 را داشته و در رده ۱۷۱ قرار دارد. کشورهایی که رتبه اول تا دهم را در این رده‌بندی به دست آوردند عبارتند از: هنگ کنگ، سنگاپور، استرالیا، نیوزیلند، سوییس، کانادا، ایرلند، دانمارک، ایالات متحده آمریکا و بحرین.

هم‌چنین در این گزارش وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بحرانی اعلام شده است.

در این گزارش نرخ بیکاری 11.8 درصد و نرخ تورم 10.3 درصد اعلام شده است. با آمار منتشر شده به نظر می‌رسد اقتصاد ایران در میان کشورهای منطقه نیز جای‌گاه بالایی ندارد. به عنوان مثال وضعیت کشورهای منطقه و امتیاز آن‌ها به شرح زیر است:

بحرین: 77.7، قطر 70.5، عمان: 69.8، اردن: 68.9، اسراییل: 68.5، امارات متحده عربی: 67.8، عربستان سعودی: 66.2، کویت: 64.9۶۴.۹، لبنان: 60.1 و مراکش: 59.6

که در مقایسه با امتیاز 42.7 درصدی ایران همگی از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار هستند.

«سود ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت از گرانی ارز»

یک عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به کسری بودجه دولت، گفت: «دولت احتمالن از گرانی ارز ۱۵ هزار میلیارد تومان سود کرده است و قصد دارد کسری بودجه خود را از طریق سود ناشی از گرانی سکه و ارز تأمین کند.»

به گفته منادی سفیدان دولت در زمان تصویب بودجه سال ۹۰ مجلس را وادار به تصویب بودجه‌های فراتر از حد معمول کرده، چرا که قصد داشته ازرا افزایش نرخ ارز هم کسری بودجه خود را جبران کند و هم درآمد اضافی کسب کند.

علیرضا منادی سفیدان در گفت‌وگو با مهر درباره کسری بودجه ناشی از اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه ها گفت: «در سال گذشته دولت اعلام کرد که ۵۴ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از هدفمند کردن یارانه ها را مطرح کرد که مجلس نیز آن را تصویب کرد.»

وی با اشاره به پیش‌بینی دولت در رابطه با هزینه‌های سال ۹۰ گفت: «طبق پیش‌بینی‌ها دولت باید ۴۰ هزار میلیارد تومان از محل اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها به مردم پرداخت می‌کرد. به عبارتی هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان درماه دریافتی خواهد داشت.»

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: «در جلسه‌ای مجلس به دولت اعلام کرد که نمی‌تواند درآمدی بیش‌تر از ۲۷ هزار میلیارد تومان  داشته باشد. ولی آن‌ها اصرار کردند که درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومان تصویب شود؛ از همان روز اول معلوم بود با کسری بودجه مواجه خواهند شد.»

وی افزود: «در نتیجه از پیش بینی درآمد ۵۴ هزار میلیارد تومانی دولت از محل اجرای یارانه‌ها با فرض شرایط ایده آل، در نهایت ۳۰ هزار میلیارد درآمد خواهد داشت.»

وی گفت: «می‌توان حدس زد اصرار دولت در زمینه پیش‌بینی درآمد ۵۴ هزار میلیارد تومانی بر چه اساسی بوده است. این‌گونه احساس می‌شود دولت از سودی که به دلیل گرانی سکه و ارز نصیبش شده کسری بودجه سال ۹۰ را جبران می‌کند.»

وی با اشاره به این که دولت از ۲ طریق قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند، متذکر شد: «دولت از طریق برداشت‌های غیرقانونی برخی حساب‌ها، ‌هم‌چنین از محل سود ناشی از گرانی سکه و ارز تصمیم دارد کسری بودجه خود را جبران کند.»

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد: «احتمالن دولت بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان از محل گرانی ارز سود کرده است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,