Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
مهارت‌های زندگی – آداب خوردنی‌ها

«جشنی سلامت … »

2011 December 23

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

زمانی که صحبت از جشن و سال نو می‌شود، پای خوراکی‌های خوش مزه و البته اغلب چرب و شیرین و سنگین هم  به میان می‌آید. جشن‌ها اغلب ما را تشویق به زیاده‌روی و پرخوری می‌کنند که البته این کار می‌تواند سبب سوء هاضمه، نفخ، دل‌پیچه یا سوزش سر دل بشود که تمامی این‌ها نشان از آن دارد که سیستم گوارش ضعیف عمل کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این بار هم دکتر مائو توصیه‌های ساده‌ای دارد که با آن‌ها می‌توان از خوراکی‌ها در جشن‌ها به خوبی لذت برد و تعطیلات خوبی را سپری کرد.

اول خوب بجوید بعد صحبت کنید

حضور در میهمانی‌ها و جشن‌ها اغلب فرصت خوبی را برای مصاحبت با دیگران به وجود می‌آورد اما بهتر است اگر در حال خوردن چیزی هستید ابتدا آن را خوب بجوید تا بدن زمان کافی را برای جذب مواد مغذی آن داشته باشد پس از آن شروع کنید به صحبت کردن با فردی که کنار شما نشسته پیش از آن که بخواهید باز دهانتان را پر کنید.

این توصیه تنها در مورد غذا خوردن نیست بلکه هنگام خوردن تنقلات، میوه یا شیرینی نیز باید رعایت شود.

از آن جا که مغز بیست دقیقه‌ای طول می کشد تا سیر شدن را اعلام کند این روش خوبی است برای جلوگیری از زیاده‌روی در خوردن.

خوراکی‌های اشتهاآور

هر چقدر هم که شیرینی‌های خانگی دست پخت مادر یا مادر بزرگتان را دوست داشته باشید اما باید به خاطر داشته باشید که این خوراکی‌های خوشمزه اما چرب و سنگین اغلب سبب می‌شوند تا تعادل اسید در سیستم گوارش به هم بخورد و در هضم اختلال بوجود بیاید.

به طور معمول از خوراکی‌های وسوسه‌کننده‌ای هم‌چون شکلات، کافئین فراوان، غذاهای سرخ شده، الکل و شیرینی‌ها در جشن‌ها استفاده می‌شود که اگر بخواهیم خللی در شادی حضور در جشن ایجاد نکنند باید به میزان کم و مناسب از آن‌ها استفاده کنیم.

به جنگ با نفخ بروید

   اما اغلب پس از خوردن کلی خوراکی جوراجور شکم دچار نفخ می‌شود و بهترین راه مبارزه با آن این است که با نوشیدن یک چای گیاهی به جای هر نوشیدنی دیگر به مقابله با آن بپردازیم.

چای نعنا، بابونه یا زنجبیل جایگزین‌های خوبی هستند گاهی هم می‌توان از نوشیدنی که از ریختن یک قاشق چای‌خوری رازیانه در یک فنجان آب داغ و مصرف آن بعد از پنج دقیقه به عمل می‌آید، بهره برد.

عادت خوب پیاده‌روی بعد از غذا

یکی از رازهای داشتن یک سیستم گوارش سلامت این است که پس از هر وعده غذا 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی انجام دهید. این کار کمک می‌کند که غذا در چرخه گوارش به جریان بیافته و هضم بهتری صورت بگیرد.

از سوی دیگر توصیه می‌شود که هم‌چنان که قدم می‌زنید شکمتان را هم در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ماساژ بدهید که این ماساژ نیز تاثیر این پیاده‌روی را دو چندان می‌کند.

همه چیز در حد متعادل!

اما این توصیه‌ها معنایش این نیست که خودتان را از لذت این همه خوراکی خوش مزه محروم کنید. فقط کافی است وقتی دارید یک تکه کیک شکلاتی یا مقداری پوره سیب زمینی پرخامه را انتخاب می‌کنید به چشمتان بیاموزید که به مقدار مناسب از این خوراکی‌ها انتخاب کند. برای مثال وقتی بدانید که یک قطعه گوشت به اندازه یک کف دست در حدود 90 گرم هست یا یک برش کیک یا نیم فنجان برنج با حجمی به اندازه یک لامپ چیزی در حدود سی گرم است آن وقت می‌توانید در انتخاب حجم خوردنی‌ها دقت بیش‌تری داشته باشید، آن‌ها به اندازه مصرف کنید و از تمامی خوراکی‌های مورد علاقه‌تان بدون نیاز به باز کردن کمربند لذت ببرید!

نکته:

و باز یادآوری می‌کنم که خوردن آجیل و دانه‌های بی نمک به عنوان میان وعده می‌واند کمک خوبی باشد برای حفظ انرژی مورد نیاز روزانه و بر طرف کردن حس گرسنگی و جلوگیری از ولع زیاد برای خوردن بدون فکر در هنگام گرسنگی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,