شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
01 September 2016

«انتقاد از رضا پهلوی، خیانت نیست»

۱۳۹۰ دی ۰۵

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

منبع: فرهنگ ایران

رضا پهلوی، و شماری از حامیان اینترنتی ایشان باید بدانند که انتقاد از رضا پهلوی نه جرم است و نه خیانت به کشور!  او نمی‌تواند تا ابد به ندانم کاری‌های خود ادامه دهد و تنها با جولان در رزم‌گاه اینترنت، خود و طرف‌دارانش را سرگرم نماید‌.

رضا پهلوی دوران نوجوانی و جوانی را پشت سر گذاشته و گرد پیری بر موی و چهره وی نشسته  است و باید مانند هر ایرانی بالغ، عاقل و میهن‌پرور، در برابر سرنوشت کشور نیاکان خود احساس مسوولیت نماید، و از دادن وعده‌های بی‌بنیاد و رفتار‌هایی  که در نهایت ایرانیان را سرخورده و دل‌سرد، و به مبارزات مردم ایران علیه حکومت اسلامی آسیب می‌رساند، جدن خودداری نماید.

از طرف‌داران ایشان باید پرسید که اگر اینترنت پر‌سرعت و کم‌هزینه نبود، شاهزاده رویا‌ها! با اسب سفید خود در کدام میدان رزم، به کارزار می‌پرداخت و تاج را از میان شیر‌ها می‌ربود؟

چند دهه می‌گذرد و شاه‌زاده، هر چند گاهی، مانند شعبده‌بازان از کلاه خود خرگوشی بیرون آورده و حامیان سلطنت‌ را به وجد و سرور وا می‌دارد، ولی افسوس که این شادی‌های کودکانه به مانند ذره برفی در برابر آفتاب زمان آب می‌شود، و چون قطره‌ای عرق، برپیشانی وی و ملت دربند ایران به‌جای می‌ماند.

چند روز پیش ایشان با طرح اعلام شکایت از علی خامنه‌ای، ‌به شورای امنیت سازمان ملل به گفته حامیان، تک خال! رو کرد، و همه اخبار را تحت‌الشعاع این ضربه تبلیغاتی خود قرار داد و یک بار دیگر خود را در اینترنت و در میان ایرانیان بر سر زبان‌ها انداخت، ولی بی‌درنگ با انتقاد‌های سازنده برخی از حقوق‌دانان و مردم آگاه روبه‌رو شد.

البته سال‌ها پیش از این‌که رضا پهلوی چنین طرح ناپخته‌ای را مطرح کند، چندین‌بار، ایرانیانی از گوشه و کنار جهان حتا خود را به دادگاه بین‌المللی لاهه رسانده بودند و با ارایه مدارکی خواهان برخورد دادگاه با مسوولین جمهوری اسلامی شده بودند.

به دادگاه کشاندن و محاکمه سید‌علی خامنه‌ای، و شرکایش، آرزوی میلیون‌ها ایرانی و ره‌ر‌وان حقوق بشر در جهان می‌باشد و شکی در آن نیست، ولی ای‌کاش شاهزاده پیش از تکروی و تک خال رو کردن! بیش از این‌ها در این مسئله کنکاش می‌کرد و خود را گرفتار پیامد‌های این تصمیم شتاب‌زده نمی‌کرد، تا جایی که پیروان ایشان پس از سکوت زود هنگام این نطفه در جنین، برای حفظ آبروی شاهزاده، از روی ناچاری به گردآوری امضا‌ در اینترنت روی آوردند و به گفته‌ای التماس و درخواست پشتیبانی از طرح ایشان را در اینترنت مطرح کردند، و با تهدید و انگ خیانت‌زدن به اشخاص و گروه‌های سیاسی، که تا روشن شدن کم و کیف این طرح سکوت کرده بودند، توانستند  برخی از این گروه‌ها را، مانند حزب مشروطه، ‌که بدون رایزن شده است،  وادار به صدور اعلامیه در پشتیبانی از این طرح نمایند. حزب مشروطه، متعلق به آقای داریوش همایون است‌، حزبی که از آغاز بنیاد خود تنها روی کاغذ مطرح بوده و سال گذشته‌، ببر خود را نیز از دست داد.

در کشور‌هایی که با حکومت  مردم‌سالاری اداره می‌شوند‌، چنین شکست‌هایی می‌تواند یک رهبر را به پایان عمر سیاسی‌اش برساند، و به منزله یک نوع رفراندوم درباره کفایت یا عدم کفایت سیاسی یک دولت‌مرد به‌شمار می‌آید.

آیا، رضا پهلوی، تاریخ را به‌خوبی خوانده است‌؟ که خود را آماج بحث کفایت یا عدم کفایت سیاسی!‌ قرار داده است؟ و یا مانند همیشه امیدوار است که مردم ایران که بیش‌تر احساسی فکر می‌کنند و به این ریزه‌کاری‌های سیاسی آگاه نیستند، این وعده وی را نیز فراموش خواهند کرد و هم‌چنان در انتظار بیرون آمدن خرگوش بعدی ‌از کلاه شعبده‌باز‌ نشسته‌اند.

شگفت‌انگیز‌تر، گفته‌های آقای محمد مصطفایی، وکیل هم‌راه رضا پهلوی در نشست مطبوعاتی پاریس بود که در پاسخ به منتقدین رضا پهلوی‌ درتارنمای حزب مشروطه ایران! منتشر شده بود. ایشان به جای برخورد منطقی و حقوقی با منتقدین، با نوشتن نامه‌ای، در‌باره پرونده‌ای که با حقوق بین‌المللی در پیوند است‌، ‌برخوردی سراپا احساسی‌ از خود نشان داد و به مانند اکثریت ایرانیان، و طرف‌داران شاهزاده‌، ‌کار را به انشاالله و ماشالله حواله داد.

محمد مصطفایی، از همان آغاز کوشیده بود با سخنان خود در کنفرانس چند نفره مطبوعاتی پاریس، فاصله‌ای را میان خود و رضا پهلوی قائل شود، که به مزاج حامیان سلطنت‌ خوش نیامد، محمد مصطفایی، وکیل پرونده خانم سکینه محمدی آشتیانی، نشان داد که در درک مسایل حقوق بین‌المللی بی‌تجربه است و نیاز به فراگیری بیش‌تری دارد.

محمد مصطفایی باید بداند که وکالت از سکینه محمدی آشتیانی، زنی که به هر حال، قاتل یک انسان دیگر می‌باشد، به او مصونیت انجام هر رفتار و گفتاری را  نمی‌دهد، همان‌طور که شاهزاده بودن رضا پهلوی نیز نمی‌تواند وی را از انتقاد مصون دارد.

رضا پهلوی، طرح شکایت از علی خامنه‌ای را در پاریس مطرح کرد، پایتخت ‌کشوری که در انقلاب کبیر فرانسه، سر آخرین پادشاه خود را به گیوتین سپرد، در افکار عمومی کشور های غربی، به‌ویژه فرانسویان، حکومت محمد‌رضا شاه، در شمار حکومت‌های دیکتاتوری جهان به‌شمار می‌رفت، حکومتی که در دوران خود، به دفعات به نقض حقوق بشر محکوم شده بود.

این اقدام رضا پهلوی، در افکار عمومی این کشورها، بیش‌تر به منزله تسویه حساب شخصی، وارث یک حکومت سلطنتی با غاصبان تاج و تخت‌اش‌، در زیر پوشش طرح مسایل انسانی و حقوق بشر، به‌شمار می‌رود و جدی گرفته نمی‌شود. از این روی، رضا پهلوی، نمی‌تواند گزینه خوبی برای نمایندگی مردم ستم‌دیده ایران در برابر مجامع حقوق بشری باشد.

رضا پهلوی و محمد مصطفایی، خود را در برابر آزمون تاریخ قرار داده‌اند و به‌جز پیروزی در این شکایت، از نظر سیاسی فرصت دیگری در پیش روی نخواهند داشت.

آینه چون نقش تو بنمود راست

خود شکن آینه شکستن خطاست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۵ Comments


 1. بهرام شیرزاد
  1

  آفرین به نویسنده
  تحلیل خوب وهشداری است برای شاهزاده و حامیان ایشان که بخود آیند که هیچ وقت در این دوران نباید تصمیمات خود سرانه گرفت انهم در امور مملکتی متاسفانه شاهزاده خلاف آنچه که نشان میدهد هنوز عادت نکرده با مشاوران و کارشناسان مشورت نماید وگرنه هیچوقت چنین اقدامی را به اینصورت انجام نمیداد ایشان مانند پدر و پدر بزرگش خود رای میباشد و تصمیم میگیرد و به مردم ابلاغ میکند و مردم هیچکاره هستند در چنین مواردی باید پیشاپیش با مشاوران حقوق وسیاسی وارد به امور بین المللی مشورت میکرد و طور ی رفتار نمیکرد که حالا مورد انتقاد قرار بگیرد حالا حامیان شاهزاده که نگران شکست این طرح تبلیغاتی و از پیش شکست خورده شده اند در اینترنت دارند به مردم حمله میکنند و مردم را بخاطر عدم حمایت از شکایت شاهزاده به شورای امنیت زیر سئوال برده اند و تهمت میزنند و چون میدانند که نتیجه ای ندارد از همین حالا میگویند که شاهزاده کار خودش را انجام داد و اگر موفق نشود این تقصیر مردم است بیچاره مردم در این وسط چه تقصیری دارند خدا میداند شاهزاده باید پیش از این اقدام از طریق اینترنت با مردم مشورت میکرد نه اینکه آس رو کند و بعد بلوف در بیاید سرنوشت کشور که بازی نیست


 2. ارش
  2

  با کمال تاسف باید بگم که نویسنده بانوشتن منت خود نشان داد که از سر سپردگان ولایت میباشد در ابتدا باید بداند که سکینه محمدی هم بازیچه رژیم و عیادی ان قرار گرفت و شما با چه حقی برای او حکم اعدام را گزینه میکنید در دومین بخش هم جناب نویسنده جز وارث بودن شاهزاده نکته بهتری برای دفاع از خانهایی پیدا نکردی و در انتها عزیز منهم شاهد افرادی که به دادگاه لاهه شکایت بردند و دستگیری انها توسط پلیس بودم حرف پلیس ان بود که از راه درست ان وارد شوید نا با اجتماع کردن در جلوی دادگاه حال که این عمل توسط یک فرد شناخته شده در جهان سیاست انجام شده بجای حمایت ان چوب لای چرخ ان گذاشتن فقط توسط افرادی انجام میشود که لابی ملایان باشد اما در لباس میش خودرا پنهانذ کرده


 3. محمد بهرامی
  3

  متاسفانه به این می گویند پیش داوری و دگم اندیشی.

  اینجا را نگاه کنید تا متوجه شوید که بر خلاف فرافکنی حضرتعالی رضا پهلوی قبل از هر اقدامی ۳ ماه پیش این مساله را به مشورت عمومی گذاشت .

  https://balatarin.com/topic/2011/10/28/1008971

  متاسفانه اینقدر سیاه اندیشی نسبت به نام رضا پهلوی زیاد است که حتی حرکت درست وی در انتشار پیش نویس نامه قبل از اقدام و به مشورت گذاشتن عمومی آن به سادگی دیده نمی شود!

  و نویسنده به سادگی ادعا می کند که ایشان آس رو کرده است در صورتی که این نامه از مدتها پیش روی اینترنت قرار داشته است!


 4. وفا آشتیانی
  4

  هم میهنان گرامی جدا که اگر ایران و ایرانی چند نمونه اینگونه منتقدین داشته باشد بی شک هیچ نیازی به دشمن نیست و همچون سی و اندی سال که گذشت میتوانیم سی و اندی دیگر را بدون هرگونه مشکلی برای رژیم آخوندی نظاره گر باشیم البته اگر عمری باقی ماند و بلایی را که بر سر تزار های روسی و طرفدارانش آوردند را همین افراد منتقد منفی باف .به سر طرفداران پادشاهی نیاورند .
  سپاسگزارم دوستان گرامی.
  .پاینده ایران و ایرانی


 5. هرمز شیر دوست
  5

  شما هم میهن گرامی از کدامین حوزه علمیه ترخیص گشته اید که اینگونه میتوانید توهین را به جای انتقاد به خورد همان افرادی که نام بردید و در کنارتان به عنوان ملت ایران هستند بدهید.
  و کدامین رای اعتمادی از ملت شریف و صبور و بخصوص تیز هوش ایرانی در دست دارید که اینگونه آنها را زیر سوال میبرد ؟؟؟ و خواسته هایشان را از روی احساس و بی اثر میدانید ؟؟؟ جدا که قلم وقتی در دست دشمن باشد باید ما ملت شاهد اینگونه توهین ها با نام انتقاد باشیم .
  با سپاس
  .پاینده ایران و ایرانی