Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
دستيار خزانه‌داری آمريكا اعلام كرد

«سود سپاه از کاهش ارزش ریال»

2011 December 27

خبر / رادیو کوچه

دولت باراک اوباما روز سه‌شنبه 27 دسامبر ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به سودجویی از روند کاهش ارزش ریال تحت تاثیر تحریم‌های بین‌المللی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، در 5 هفته گذشته ارزش ریال در برابر دلار 15 درصد کاهش یافته و این کاهش ارزش در مقایسه با ماه مارس حدود 35 درصد برآورد می‌شود.

این در حالی است که بین برآورد‌های اعلام شده از سوی بازار و آن‌چه بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام می‌کند، تفاوتی 39 درصدی وجود دارد، که به گفته اقتصاددانان در تهران و واشینگتن، بیش‌ترین اختلاف آماری در دو دهه گذشته به شمار می‌رود.

دیوید کهن، دستار خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که این اختلاف آماری فرصت مغتنمی را برای مقامات و تاجران وابسته به سپاه فراهم آورده است که می‌توانند با دست‌رسی به ارز‌های خارجی با نرخ دولتی آن را برای سودجویی خود در بازار آزاد به فروش برسانند.

این در حالی است که عموم مردم ایران باید برای خرید دلار یا یورو در بیش‌تر موارد نرخ بازار آزاد را پرداخت کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ارزش ریال در ماه‌های اخیر به سرعت روند نزولی را طی کرده و مردم نیز به این نتیجه رسیده‌اند که دولت در مهار تورم 19.8 درصدی یا رشد اقتصادی ناتوان است. در همین حال آمریکا و متحدان اروپایی‌اش نیز تحریم‌هایی را علیه سیستم بانک‌داری ایران به اجرا درآورده‌اند که بیش از پیش به بحرانی شدن شرایط اقتصادی در جمهوری اسلامی کمک کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,