Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه زادروز «ریچارد کلایدرمن»

«روزنگاشت / موفق‌ترین نوازنده پیانو در دنیا»

2011 December 28

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌هشتم دسامبر برابر با زادروز «ریچارد کلایدرمن» نوازنده مشهور پیانو فرانسوی است. او آلبوم‌های فراوانی رو ارایه داده که این آلبوم‌ها شامل ساخته‌هایی از دو آهنگ‌ساز مشهور فرانسوی، بازنوازی آثار معروف موسیقی کلاسیک، تنظیم‌سازی از آثار مشهور موسیقی مردمی و موسیقی ملل، و بالاخره تنظیم‌هایی از موسیقی سینما است. در کتاب رکوردهای جهانی گینس، از وی به عنوان  «موفق‌ترین نوازنده پیانو در سراسر دنیا» نیز نام برده شده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ریچارد کلایدرمن» با نام اصلی «فیلیپ پاژه»، در بیست‌و‌هشتم دسامبر سال 1953 میلادی در پاریس زاده شد او نواختن پیانو را از سن پنج سالگی نزد پدرش که یک معلم پیانو بود فرا گرفت. گفته شده  که فلیپ قبل از ورود به مدرسه و پیش از خواندن و نوشتن زبان مادری، خط موسیقی را به خوبی می‌خواند. او در سنین کودکی در رقابت‌های محلی پیانو ممتاز شد و در سن دوازده سالگی در کنسرواتوار پاریس در رشته نوازندگی پیانو پذیرفته شد و در شانزده سالگی توانست با رتبه اول فارغ‌التحصیل شود.

 یک سال بعد در حالی که در کنسراتوار عالی پاریس دوره پیش‌رفته پیانیست کنسرت را ادامه می‌داد، به دلیل مشکلات زیادی که بر سر راهش بود از جمله بیماری پدرش و مشکلات مالی حاصل از آن، دوره پیشرفته مذکور را نیمه تمام رها کرد و برای گذران زندگی، روزها به عنوان کارمند در یک بانک، و شب‌ها در برخی گروه‌های آن زمان به عنوان آکومپانیست پیانو فعالیت می‌کرد و با خوانندگان مطرح آن زمان هم‌راهی داشت.

فلیپ در سال ۱۹۷۶ توسط «الیویر تاوسنت» (Olivier Toussaint) ، آهنگ‌ساز و تهیه کننده موسیقی و همکارش «پائول» (Paul de Senneville)، آهنگ‌ساز و موسس استدیو دلفینی (Delphine) دعوت شد تا قطعه‌ای برای پیانو را ضبط کند این قطعه‌ای را پائول برای دختر تازه متولد شده‌اش به نام آدلین ساخته بود و برای ضبط این قطعه از نوازندگان پیانو دعوت کرده بود تا از بین آن‌ها به‌ترین نوازنده را برای این قطعه انتخاب کند.

 فیلیپ که در زمان بیست‌و‌سه ساله بود به دلیل آن‌که اجرایی لطیف، دل‌نوازی از این قطعه را انجام داده بود و به علاوه دارای شخصیتی محجوب و چهره‌ای پسندیده بود، از بین بیست پیانسیت دیگر انتخاب شد و دیری نکشید که بیست‌و‌دو میلیون نسخه از این تک آهنگ در سرتاسر دنیا به فروش رسید.

 به دنبال این موفقیت اعجاب انگیز، فیلیپ نام خانوادگی فرانسوی اصلی خود را برای پرهیز از بد تلفظ شدن در سایر زبان‌های دنیا به نام خانوادگی مادربزرگ اسکاندیناویایی خود «کلایدرمن» تغییر داد و «ریچارد» را به عنوان تخلص هنری خود انتخاب کرد. ریچارد پس از آن از سال ۱۹۷۷ آلبوم‌های پیاپی‌ای را ضبط کرد و اولین کنسرت بین‌المللی خود را از پایتخت موسیقی کلاسیک، شهر وین اتریش آغاز کرد.

و هر سال با انتشار دو یا سه آلبوم جدید و با برگزاری تورهای بین‌المللی در کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین، خاور دور و خاور میانه، به عنوان یک ستاره، کنسرت‌های بی‌شماری را ترتیب داده ‌است. گفتنی است که ریچارد کلایدرمن از سال ۱۹۷۹ تا کنون، هر ساله، دویست روز را در تور جهانی به برگزاری کنسرت برای هوادارانش می‌پردازد.

کلایدرمن هم‌چنین تا کنون بیش از ۱۲۰۰ ملودی ضبط کرده ‌است و با فروش بیش از هشتاد میلیون نسخه دارای دویست‌و‌هفتاد صفحه طلایی و هفتاد صفحه پلاتینیوم است. وی سبک رمانتیک نوینی را با تلفیق موسیقی کلاسیک و پاپ ساخته و استاندارد جدیدی از اجرای پیانو را که برای اغلب علاقه‌مندان پیانو و حتا مبتدیان قابل اجراست پدید آورده ‌است.

گفته شده که بسیاری از جوانان علاقمندی خود به پیانو و موسیقی کلاسیک را مدیون آشنایی با موسیقی وی می‌دانند. در حقیقت موسیقی کلایدرمن همانند پلی موسیقی پاپ را به موسیقی کلاسیک پیوند زده، گرایش و درک موسیقی کلاسیک به ویژه موسیقی‌سازی را برای مردم دنیا آسان تر کرده ‌است. در کتاب رکوردهای جهانی گینس، از وی به عنوان  «موفق‌ترین نوازنده پیانو در سراسر دنیا» نام برده شده‌ است.

کلایدرمن یکی از پرکارترین پیانیست‌های پاپ و کلاسیک است که مجموعه آثار ضبط شده وی، کلکسیون بی‌نظیری از محبوب‌ترین ملودی‌های دنیا با اجرای پیانو و ارکستر کلاسیک، پاپ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,