Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
کره جنوبی:

«فرصت‌ اتحاد دو کره به وجود آمده است»

2012 January 02

خبر / رادیو کوچه

رییس جمهوری کره جنوبی، روز دوشنبه، 2 ژانویه، اعلام کرد که پنجره امیدی در خصوص مذاکرات هسته‌ای بین دو کره باز شده است اما در عین حال تاکید کرد که هرگونه تهدیدی را از سوی پیونگ یانگ با قدرت پاسخ خواهد داد.

به گزارش الجزیره، رییس جمهوری کره جنوبی در سخن‌رانی خود گفته است که شبه جزیره کره در موقعیتی سرنوشت‌ساز قرار گرفته و فرصت‌هایی برای ایجاد تغییر در این شبه جزیره به وجود آمده است.

این اظهارات پس از آن صورت گرفت که کیم جونگ اون، فرزند رهبر پیشین کره که هفته گذشته درگذشت به فرماندهی کل ارتش کره شمالی انتخاب شد و به‌طور رسمی قدرت را در دست گرفت.

هم‌چنین مقام‌های کره شمالی اعلام کردند که با قدرت از رهبر تازه کره دفاع خواهند کرد.

لی میونگ باک، رییس جمهوری کره جنوبی در خصوص شرایط کنونی که نقطه عطفی برای شبه‌جزره کره است اظهار امیدواری کرد اما در عین حال افزود اگر کره شمالی همسایه جنوبی خود را تحریک کند، کشور وی نیز «به شدت واکنش نشان خواهد داد.»

وی هم‌چنین تاکید کرد که اگر کره شمالی هم‌چنان به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه دهد منطقه را به شدت بحرانی کرده و این برخلاف معاهده‌های بین‌المللی است که ممکن است در آینده با پاسخ قاطع کره جنوبی هم‌راه باشد.

این در حالی است که کره شمالی چندی پیش مذاکرات شش جانبه در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای را ترک و اعلام کرد که دیگر بر سر میز مذاکره نخواهد نشست.

با وجود آن‌که جنگ کره با برقراری آتش بس در سال ۱۹۵۳ خاتمه یافت، این دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در نتیجه هم‌چنان در حالت جنگ به سر می‌برند.

بیشتر بخوانید:

«هیچ نغییری در سیاست کره شمالی ایجاد نمی‌شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,