Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
روز نخست با استقبال هم‌راه بود،

«برگزاری دومین روز مرحله پایانی انتخابات پارلمانی مصر»

2012 January 04

خبر / رادیو کوچه

دومین روز مرحله سوم و آخر انتخابات پارلمانی مصر در حالی برگزار می‌شود که اولین روز این انتخابات هم‌چون دو مرحله گذشته با استقبال گسترده مردم مواجه بود و انتظار می‌رود،‌ در این مرحله نیز اسلام‌گرایان پیروز انتخابات باشند.

به گزارش الجزیره، مرحله سوم انتخابات پارلمانی مصر از روز گذشته در 9 استان قلیوبیه، دقهلیه، الغربیه، المنیا، قنا، مطروح، الوادی الجدید، شمال سینا‌ وجنوب سینا‌ برگزار شد و در این دور از انتخابات 14 میلیون مصری مجاز به شرکت در انتخابات هستند.

رقابت در مرحله سوم انتخابات پارلمانی مصر برسر 150 کرسی میان احزاب و تشکل‌های سیاسی آن صورت می‌گیرد و انتظار می‌رود، مانند دو مرحله گذشته حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی جماعت اخوان المسلمون در کنار دیگر احراب اسلام‌گرا مانند حزب سلفی النور و حزب الوسط اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند.

نیروهای امنیتی و نظامی مصر همانند دو مرحله گذشته تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند و روز گذشته استقبال گسترده‌ای از این انتخابات انجام شد.

حزب آزادی و عدالت در دو مرحله اول و دوم انتخابات موفق شد، بیش از 45 درصد کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد و پس از آن حزب سلفی النور و جماعت اسلام موفق شد، 20 درصد این کرسی‌ها را به دست آورد.

انتظار می‌رود، نتایج نهایی مرحله سوم انتخابات مجلس ملت سومین هفته ماه‌جاری اعلام شود، تا پس از آن مصر خود را برای برگزاری انتخابات مجلس شورا آماده کنند که قرار است 22 فوریه در این کشور برگزار شود.

قرار است، دو مجلس ملت و شورا مسئولیت انتخاب جمعیت موسسان این کشور را برعهده داشته باشد که متشکل از 100 نفر بوده و مسوولیت تدوین قانون اساسی جدید مصر را عهده‌دار است.

شورای عالی نظامی مصر به دلیل نداشتن نیروی کافی برای تامین امنیت انتخابات پارلمانی این کشور تصمیم گرفت،‌ 27 استان مصر را به سه بخش تقسیم کرده و در هر مرحله انتخابات در 9 استان برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

«آغاز مرحله آخر از انتخابات مجلس سفلای مصر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,