Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران:

«انتشار اسامی ۱۰۲ نفر از اعدام‌شدگان مخفیانه در ایران»

2012 January 05

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، از طریق برخی منابع در دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی و هم‌چنین فعالانی که در زندان‌های ایران محبوس بوده و هستند اقدام به انتشار اسامی چند تن از زندانیانی کرده که با اتهام‌های از جمله قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم و حکمشان اجرا شده است.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این اعدام‌های به‌صورت «مخفیانه» در دو سال اخیر و بیش‌تر در زندان وکیل‌آباد مشهد صورت گرفته است. هر چند در گزارش کمپین به دیگر زندان‌ها از جمله زندان‌های بیرجند‌، قزلحصار کرج‌، کارون اهواز‌، تایباد‌، ارومیه و قم نیز اشاره شده است.

این گزارش که با تلاش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، شیرین عبادی فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل و برخی از فعالان سیاسی از جمله احمد قابل و هاشم خواستار تهیه شده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: «‌نتیجه مشاهدات و بررسی شاهدان محلی و فعالان حقوق بشر در مشهد که در اختیار کمپین قرار داده شده  نشان می‌دهد که از ابتدای تابستان سال ۱۳۸۸ تا پایان تابستان سال ۱۳۹۰، زندان وکیل آباد مشهد حداقل ۳۵ بار اقدام به اعدام‌های دسته‌جمعی مخفیانه‌ای کرده است که خبر اجرای احکام اعدام و نام و مشخصات این زندانیان که اکثر آن‌ها دارای اتهام‌های مربوط به مواد مخدر بوده‌اند، در گزارش‌های رسمی زندان و دست‌گاه قضایی کشور اعلام نشده است. به جز زندان وکیل آباد مشهد‌، شواهدی دال بر وجود اعدام‌های اعلام نشده مشابه در رابطه با متهمان مربوط به جرایم مواد مخدری در دیگر زندان‌های ایران وجود دارد. محور اصلی این گزارش مربوط به اعدام‌های مخفیانه در زندان وکیل آباد مشهد است، با این حال در انتهای گزارش شواهدی از وجود اعدام‌های اعلام نشده در زندان‌های بیرجند‌، قزلحصار کرج، کارون اهواز‌، تایباد‌، ارومیه و قم آورده شده است.‏»

هم‌چنین در بخش دیگری اشاره شد: «منابع خبری موثق در سیستم قضایی استان خراسان رضوی و هم‌چنین زندان وکیل آباد توانسته‌اند نام و مشخصات دست‌کم ۱۰۲ فرد اعدام شده را از طریق منابع موثق محلی در اختیار کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران قرار داده‌اند.‏»

هاشم خواستار که نماینده معلمان در کانون صنفی فرهنگیان خراسان است، در نامه‌ای گفته است که «در تاریخ ۱۹ مرداد ماه ۸۹، ۶۳ زندانی در این زندان (وکیل آباد مشهد) اعدام ‌شدند.»

اگر چه در گزارشی که روز ۱۴ مارس توسط دبیر کل سازمان ملل در جریان اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل مطرح شد، آمده بود که مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی در پاسخ به سوال کارکنان کمیساریای عالی حقوق بشر انجام ۶۰ اعدام را در این زندان مورد تایید قرار داده‌اند.

احمد قابل، مجتهد، پژوهش‌گر دینی و زندانی سیاسی که اول بار در ۲۹ آذرماه سال ۸۸ و باردیگر در ۲۳ شهریور ۸۹ بازداشت و مدت ۱۰۲ روز در زندان بود، در دادنامه‌ای که پس از آزادی با عنوان «پس از هشت ماه» نوشت و منتشر کرد به شرح برخی از اعدام‌های دسته‌جمعی در زندان وکیل آباد پرداخته است.

آقای قابل هم‌چنین اضافه کرده است که «در طول سه ماه از زمان حضور ایشان در زندان وکیل آباد ۵۶ نفر اعدام شدند که بخشی از این اعدام‌ها در روز اول ورود ایشان به زندان بود.» به گفته آقای قابل در مدت اقامت ایشان در این زندان هر دو هفته یک بار حداقل ده نفر اعدام می‌شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,